8 Ağustos 2022, Pazartesi
30.7 C
İstanbul

Kuzey Koreli Hackerlar 2021’de Toplam 400 Milyon Dolarlık Bitcoin ve Ethereum Çaldı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Kuzey Koreli hackerlar, geçen yıl kripto para platformlarına karşı en az yedi saldırı gerçekleştirdi. Blockchain analitik firması Chainalysis’e göre bu saldırılar neticesinde, yaklaşık 400 milyon dolar değerinde kripto para çalındı.

Binance indirim kodu

Chainalysis’in yayınladığı raporda, Kuzey Koreli hackerların çaldıkları kripto paraları dikkatli bir şekilde aklayıp nakite çevirdikleri belirtildi.

Binance indirim kodu

2020’de, 2021’deki yedi saldırının aksine, yalnızca dört Kuzey Kore bağlantılı saldırı vardı. Chainlaysis’e göre bu hacklemelerde çalınan kripto paraların değeri de 2020’ye kıyasla %40 arttı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Chainalysis verilerine göre, Bitcoin şu anda Kuzey Koreli hackerların çaldığı kripto paraların dörtte birini oluşturuyor – aslında, dolar değeriyle ölçüldüğünde bu çalınan fonların yalnızca %20’sini Bitcoin teşkil ediyor.

Buna karşılık, çalınan fonların büyük çoğunluğunu Ethereum oluşturuyor. Toplamda, Kuzey Koreli hackerların çaldığı kripto paraların %58’ini Ethereum teşkil ediyor.

Bu da, Kuzey Kore’nin çalınan kripto paraları aklamak için tam olarak ne yaptığına dair bir bilgi veriyor.

Hackerlar çalıntı kriptoları nasıl aklıyor?

Chainalysis’e göre, hackerlar DEX adı verilen merkezi olmayan borsalarda Ethereum (ETH) karşılığında Ethereum tabanlı ERC-20 tokenlerini ve diğer kripto para birimlerini takas ederek aklama işlemine başlıyor. Daha sonra takas edilen bu Ethereum, “binlerce farklı adresten kripto para toplayan ve karıştıran yazılım araçları” olarak tanımlanan bir tür mikserden geçirilir. Bu fonlar daha sonra Bitcoin ile değiştirilir, ikinci kez karıştırılır ve yeni bir cüzdanda birleştirilir.

Daha sonra bu Bitcoinler kripto para biriminin itibari para birimine dönüştürülebildiği Asya kıtasındaki borsalardaki mevduat adreslerine gönderilir.

2021’in öne çıkan olaylarından biri, 19 Ağustos’ta gerçekleşen Liquid.com hacking olayıydı. Bu saldırıda 67 farklı ERC-20 tokeni Kuzey Kore bağlantılı kişiler tarafından kontrol edilen adreslere taşınmıştı.

İlgili Haber:  Harvest Finance Kullanıcı Fonlarını Çalan Hacker'ı Raporlayana 100.000 Dolar Ödül Verecek

Lazarus Grubu

Kuzey Kore istihbarat teşkilatı tarafından yönetilen Lazarus Grubu, Kuzey Kore’nin emrinde çalışan devlet destekli hacker grubudur.

Lazarus Grubu gerçekleştirdiği WannaCry ve Sony Pictures siber saldırılarının ardından ana akım medyada yer almaya başlamıştı.

Chainalysis raporu, “2018’den itibaren, grup her yıl tipik olarak 200 milyon doları aşan büyük miktarda sanal para birimi çaldı ve akladı” diyor.

Lazarus Grubu, popüler bir kripto para borsası olan KuCoin’i de hedef almış ve yaklaşık 250 milyon dolarlık kripto para çalmışlardı.

Aklanamayan fonlar

Chainalysis’in raporuna göre Kuzey Koreli hackerların çaldığı bazı kripto paralar halen aklanabilmiş değil.

Hackerların neden hala bazı fonları aklamadığı da belli değil.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar