25 Ocak 2022, Salı
-0.2 C
İstanbul

Kuzey Koreli Hackerlar 2021’de Toplam 400 Milyon Dolarlık Bitcoin ve Ethereum Çaldı

Yorum

2022’ye Dair Bir Takım Öngörüler

2022'ye kripto para piyasası kötü bir başlangıç yaptı. Her sene bir önceki yıl kendini yenileyemeyen, uzun vadede kullanıcıları ekosisteminde...

Hiperenflasyon ve Bitcoin

Twitter CEO'su Jack Dorsey Ekim 2021'de ilginç bir tweet atmış ve dünya geneli hiperenflasyonun her şeyi değiştireceğini ve kısa...

Arbitrum Faciası

Yazmasam olmazdı. Geçtiğimiz günlerde Ethereum'un katman 2 çözümü Arbitrum tam tamına 19 saatlik bir kesinti yaşadı. Bu 19 saat...

Kim Bu Web 3.0’ın Sahibi?

Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim; sahibi sen, ben ve halk değil. Yani en azından şimdilik. Web 3.0 ile ilgili Twitter başta...

Kuzey Koreli hackerlar, geçen yıl kripto para platformlarına karşı en az yedi saldırı gerçekleştirdi. Blockchain analitik firması Chainalysis’e göre bu saldırılar neticesinde, yaklaşık 400 milyon dolar değerinde kripto para çalındı.

Binance indirim kodu

Chainalysis’in yayınladığı raporda, Kuzey Koreli hackerların çaldıkları kripto paraları dikkatli bir şekilde aklayıp nakite çevirdikleri belirtildi.

Binance indirim kodu

2020’de, 2021’deki yedi saldırının aksine, yalnızca dört Kuzey Kore bağlantılı saldırı vardı. Chainlaysis’e göre bu hacklemelerde çalınan kripto paraların değeri de 2020’ye kıyasla %40 arttı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank

Chainalysis verilerine göre, Bitcoin şu anda Kuzey Koreli hackerların çaldığı kripto paraların dörtte birini oluşturuyor – aslında, dolar değeriyle ölçüldüğünde bu çalınan fonların yalnızca %20’sini Bitcoin teşkil ediyor.

Buna karşılık, çalınan fonların büyük çoğunluğunu Ethereum oluşturuyor. Toplamda, Kuzey Koreli hackerların çaldığı kripto paraların %58’ini Ethereum teşkil ediyor.

Bu da, Kuzey Kore’nin çalınan kripto paraları aklamak için tam olarak ne yaptığına dair bir bilgi veriyor.

Hackerlar çalıntı kriptoları nasıl aklıyor?

Chainalysis’e göre, hackerlar DEX adı verilen merkezi olmayan borsalarda Ethereum (ETH) karşılığında Ethereum tabanlı ERC-20 tokenlerini ve diğer kripto para birimlerini takas ederek aklama işlemine başlıyor. Daha sonra takas edilen bu Ethereum, “binlerce farklı adresten kripto para toplayan ve karıştıran yazılım araçları” olarak tanımlanan bir tür mikserden geçirilir. Bu fonlar daha sonra Bitcoin ile değiştirilir, ikinci kez karıştırılır ve yeni bir cüzdanda birleştirilir.

Daha sonra bu Bitcoinler kripto para biriminin itibari para birimine dönüştürülebildiği Asya kıtasındaki borsalardaki mevduat adreslerine gönderilir.

2021’in öne çıkan olaylarından biri, 19 Ağustos’ta gerçekleşen Liquid.com hacking olayıydı. Bu saldırıda 67 farklı ERC-20 tokeni Kuzey Kore bağlantılı kişiler tarafından kontrol edilen adreslere taşınmıştı.

İlgili Haber:  Haftanın Kripto Para Özeti: 6 - 13 Aralık 2020

Lazarus Grubu

Kuzey Kore istihbarat teşkilatı tarafından yönetilen Lazarus Grubu, Kuzey Kore’nin emrinde çalışan devlet destekli hacker grubudur.

Lazarus Grubu gerçekleştirdiği WannaCry ve Sony Pictures siber saldırılarının ardından ana akım medyada yer almaya başlamıştı.

Chainalysis raporu, “2018’den itibaren, grup her yıl tipik olarak 200 milyon doları aşan büyük miktarda sanal para birimi çaldı ve akladı” diyor.

Lazarus Grubu, popüler bir kripto para borsası olan KuCoin’i de hedef almış ve yaklaşık 250 milyon dolarlık kripto para çalmışlardı.

Aklanamayan fonlar

Chainalysis’in raporuna göre Kuzey Koreli hackerların çaldığı bazı kripto paralar halen aklanabilmiş değil.

Hackerların neden hala bazı fonları aklamadığı da belli değil.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar
Send this to a friend