Kyber Network Nedir? Kripto Para Borsası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Son güncelleme: 4 ay önce

Kyber Network, ETH ve farklı ERC20 tokenlerini, bekleme ve kayıt olmaksızın, anında takas etmenin merkezi olmayan bir yoludur.

  • Kyber Network, borsaları kullanmak zorunda kalmadan herkesin anında token takas etmesine izin veren bir araçtır.
  • Satıcıların, tercih ettikleri kriptoda ödeme alırken farklı kripto para birimlerini kabul etmelerine olanak tanır.
  • Öncelikle Ethereum için oluşturulmuştur, ancak herhangi bir akıllı sözleşme tabanlı blok zinciri tarafından kullanılabilir.

Kripto dünyasında çoğu topluluk ve projenin kendi tokeni vardır. Çoğu zaman bu tokenlerin kendi protokollerini kullanmaları gerekir. Hali hazırda elinizde token yoksa, bir borsaya gidip satın almanız gerekir, bu da külfetli bir adımdır. Kyber Network burada devreye giriyor. Proje, herhangi bir token sahibinin bir tokeni diğerine minimum eforla kolayca dönüştürmesini amaçlıyor.

Bu yazıda, Kyber’in nasıl ortaya çıktığına ve Ethereum’daki merkezi olmayan finans (DeFi) uygulamalarından oluşan tüm bir ekosistem için kesintisiz token takası sağlama misyonuna bakacağız.

Kyber Network nedir?

Özünde, Kyber, ETH ve farklı ERC20 tokenlerini anında değiştirmenin merkezi olmayan bir yoludur. Bekleme ve kayıt olmak gerekmez. Bunu yapmak için Kyber, herhangi bir projenin yararlanabileceği veya entegre edebileceği çeşitli likidite havuzları veya “rezervler” adı verilen farklı kripto varlık havuzları kullanır.

Tipik bir kullanım durumuna örnek vermek gerekirse, Kyber sayesinde bir satıcı müşterilerin istedikleri para biriminde ödeme yapmalarına izin verebilir, ancak ödemeyi sadece kendi tercih ettiği tokenle alır. Dapp (merkezi olmayan uygulama) kullanıcıları için başka bir örnek verilebilir. Şu anda, belirli bir Dapp’ın token sahibi değilseniz, Kyber’ı kullanamazsınız. Kyber ile, mevcut tokenlerinizi kullanabilir, bunları anında Dapp’a özgü tokenlerle değiştirebilirsiniz.

Tüm bu takas işlemleri doğrudan Ethereum blok zincirinde gerçekleşir, yani her işlem tamamen şeffaftır.

  Merkezi Olmayan Kripto Para Borsaları (DEX) Günden Güne Büyüyor

Kyber’i kim icat etti?

Kyber’in kurucuları Loi Luu, Victor Tran ve Yaron Velner’dir.

Kyber’in nesi özel?

Kyber’in misyonu, her zaman diğer protokollerle entegre olmak olmuştur, bu nedenle, altında yatan teknolojisi herhangi bir akıllı sözleşmeli blok zincirine herkesin dahil etmesine olanak tanıyan mimari sağlayarak geliştirici dostu olmaya odaklanmıştır. Sonuç olarak, Set Protocol, bZx, InstaDApp ve Coinbase gibi çeşitli farklı dapp’lar, satıcılar ve cüzdanlar Kyber’in altyapısını kullanır.

Kyber, dapps, satıcılar ve cüzdanların yanı sıra, Uniswap gibi diğer borsalarla da entegre olur ve iki protokol arasında likidite havuzlarını paylaşır.

Kyber’ın başka nesi farklı?

Kyber protokolü, şu anda 70’in üzerinde farklı ERC20 tokenini destekleyen “rezerv” adı verilen kripto fon havuzlarını kullanarak çalışıyor. Rezervler, temelde bir fon havuzu olan akıllı sözleşmelerdir. Tüm rezervler, farklı fiyatlar ve finansman seviyelerine sahip farklı taraflarca kontrol edilir. Kyber protokolü, alıcıları ve satıcıları en iyi fiyat ile eşleştirmek için sipariş defterlerini kullanmak yerine, tüm rezervlere bakar ve farklı rezervler arasında en iyi fiyatı döndürür. Rezervler, alış ve satış fiyatları arasındaki “spread” veya farklardan para kazanır.

KNC tokenleri nasıl üretilir?

Kyber’in kripto para borsalarındaki sembolü Kyber Network Crystals’in kısaltması olan KNC’dir. Rezervleri yönetme hakkı için tüm rezervlerin KNC’de ücret ödemesi gerekir. Ücret olarak toplanan KNC, ya yakılır ve toplam arzdan çıkarılır ya da büyümelerine yardımcı olmak için bir teşvik olarak entegre dapp’lara verilir.

KNC tokenleri nasıl alınır?

Kyber Swap, doğrudan bir kredi kartıyla ETH satın almak için kullanılabilir ve bu daha sonra KNC ile takas etmek için kullanılabilir. Kyber’in yanı sıra Binance, Huobi ve OKex gibi borsalar da KNC ticareti yapıyor.

  DeFi: 2020'nin Popüler Kripto Trendi

Kyber ile ne yapabilirsiniz?

Kyber’in en doğrudan ve temel işlevi, isteyen herkesin herhangi bir kayıt yapmadan ve beklemeden anında token takası yapabilmesidir. Bunun için gereken tek şey MetaMask veya herhangi bir Ethereum cüzdanıdır. Kullanıcılar ayrıca kendi rezervlerini oluşturabilir ve bir rezerve fon katkısında bulunabilirler, ancak bu süreç hala oldukça teknik bir süreçtir. Kyber bu işlemi gelecekte kullanıcılar için daha kolay hale getirmek için üzerinde çalışıyor.

Kyber’ın geleceği

Kyber’in önümüzdeki yıllarda hedefi, Ethereum’da likidite ve token takasını güçlendirmek için tek elden bir çözüm olarak konumunu sağlamlaştırmaktır. 2020’de Kyber, ekosistemindeki tüm paydaşlar, özellikle de KNC sahipleri için yeni teşvikler ve büyüme fırsatları yaratacak olan Katalyst adlı büyük bir protokol güncellemesi yapmayı planlıyor. Güncelleme, KyberDAO adlı merkezi olmayan bir kuruluş (DAO) aracılığıyla yönetim kararlarına oy vermek için KNC’yi kullanmak dahil olmak üzere KNC için daha fazla kullanım alanı anlamına gelecektir.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın