Lael Brainard ve Dijital Doların Geleceği

ABD Başkanlık Seçimi'ni kazanan Joe Biden kabine hazırlıklarına başlarken Hazine Bakanlığı için muhtemel aday Lael Brainard.

Bazı gündem kahinleri ABD’de yeni hazine sekreterinin Lael Brainard olacağından korktu. Joe Biden, Hazine Bakanı’nın kim olacağına karar verdiğini söyledi ancak henüz adını açıklamadı. Tahmin yürütenlerin kullandığı bazı ipuçları var. Alexander Hamilton’dan bu yana tüm ABD hazine sekreterleri erkek olduğu için, Lael Brainard’ın glass ceiling’i parçalamasını beklemek normal. Yeni Hazine Bakanı’nın kadın olacağına kesin gözüyle bakılıyor. Yarışta yer alan birçok nitelikli kadın var. Bunların arasında Janet Yellen’ı da saymak mümkün.

Brainard bu iş için fazlasıyla nitelikli bir aday. 2010-2013 yılları arasında Hazine Müsteşarlığı’nın uluslararası ilişkilerden sorumlu müsteşarlığını yaptı. Hatta oradaki çalışmaları için Alexander Hamilton ödülünü kazandı. Bu, merkez bankacıları arasında bilinen bir niceliktir. Bu ödül Brainard’ın uluslararası çanak çömleklerin dört yıl aktif bir şekilde parçalanmasından sonra küresel ilişkileri onarmak için gereken zengin bir uluslararası uzmanlığa sahip olduğu anlamına gelir. Brainard, Hazine Bakanı’nın görevini devralamazsa, bir sonraki yönetimde üst düzey bir görev alacak. Jay Powell’ın görev süresi 2022’de sona erdiğinde, muhtemelen Fed başkanının görevini bile devralabilir.

Lael Brainard halihazırda hangi görevleri üstleniyor

Brainard şu anda Federal Rezerv Yönetim Kurulu üyesidir. Bunun yanı sıra Mali İstikrar, Federal Rezerv Bankası İşleri, Tüketici ve Toplum İşleri ve Ödemeler, Takas ve Hesaplamalar Komitelerinin İdari Başkanı ve Başkanıdır.

Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC), ödeme altyapısının bir parçası olduğundan, Lael Brainard, Fed’in CBDC araştırmasından sorumludur. Ödemelerle ilgili işler Boston Fed tarafından ele alınır. Fed Ödemeler kolu ile başka bir parlak kadın olan Neha Nerula başkanlığındaki MIT’nin Dijital Para Birimi girişimi arasında CBDC araştırmasında aktif bir ortaklık var. Brainard’ın önceki çalışması yoksulluk ve finansal katılım üzerine odaklanmıştı. Konuşmaları, CBDC’nin doğrudan Fed tarafından yönetilmesinin daha fazla finansal katılım için kullanılması gerektiğini düşündüğünü ortaya koyuyor. Bu görüşler aynı zamanda onun Tüketici ve Toplumla İlişkiler alanındaki çalışmalarını Ödemeler’deki daha teknik çalışmayla ilişkilendiriyor.

  Biden, Bitcoin Karşıtı Eski Fed Başkanı ile İlerleme Planları Yapıyor

Brainard’ın çalışmaları

Brainard’ın akademik çalışması yoksulluk ve bunun azaltılmasına odaklandı. McKinsey’de görev yapmış olmasının yanı sıra, Afrika’da mikrofinans üzerine de çalıştı. Son birkaç konuşması endişelerini ortaya koyuyor: ekonomide çeşitlilik ve katılım, topluluğun yeniden yatırım yasası (CRA) ve salgın sonrası toparlanmadaki eşitsizlik. Küçük Bölgesel ve Yerel Bankacılık Organizasyonları Fed Alt Komitesi başkanı olarak, aynı zamanda kırsal Amerika için doğal bir savunucudur.

CBDC’nin çeşitli politika ve yasal zorlukları vardır. Bunlardan biri, CBDC’nin yasal ihale olacağını onaylamak için yeni yasalara ihtiyacımız olup olmadığıdır. Bununla birlikte, pandemi araştırmaları hızlandırmanın yanı sıra dünya çapında CBDC’ler üzerindeki çalışmaları hızlandırdı. CBDC elbette diğer mevcut raylarla birlikte var olacak. Ancak finansal katılımı artırmak için bir araç olacak.

Lael Brainard nasıl bir tutum sergileyecek

Dijital para birimlerinin bir savunucusu ve bir teknoloji meraklısı olarak Brainard’ın Hazine sekreteri veya Fed başkanlığına yükseltilmesi, Fed ve Hazine’de teknolojinin benimsenme hızını kesinlikle artıracaktır. Liderliği altında, CBDC kesinlikle finansal kapsayıcılığa ve hatta doğrudan Fed hesaplarına yönelik bir politikaya sahip olacak. İngiltere Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Jon Cunliffe, CBDC’nin etkileri düşünüldüğünde özel bankaların iş modelini korumanın İngiltere Merkez Bankası’nın işi olmadığını belirtti. Lael Brainard, CRA’ya yeterince yatırım yapılmamasına ve Fed’in salgın tepkisinin asimetrik etkisine tanıklık ederek ve mal varlıkları satın alarak bankaları ayakta tutarken, bir yandan ana cadde virüsün parıltısında kaybolurken, onunla hemfikir olabilir.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın