Lagarde, Merkez Bankası’nın Dijital Para Birimi Hakkında Halka Danışacaklarını İfade Etti

Avrupa Merkez Bankası yakın zaman içerisinde dijital para birimi üretilmesi ile ilgili bir rapor yayınlayacak. Ancak halkın konu ile ilgili kesin cevabı alınana dek net bir karar alınmayacak.

ECB Başkanı Christine Lagarde bugün yaptığı açıklamada, Avrupa Merkez Bankası’nın dijital euro araştırmasının uzun zamandır beklenen sonuçlarının önümüzdeki haftalarda açıklanacağını dile getirdi.

Ancak bu açıklama konu ile ilgili son söz olmayacak. Avrupa genelinde perakende kullanım için bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) oluşturmanın avantaj ve dezavantajlarını detaylandıran veriler, geri bildirim almak adına kamuoyuna sunulacak.

Merkez bankası dijital para birimi, bir ülkenin merkez bankası tarafından dijital biçimde sağlanan paradır. Bununla birlikte, şu anda hiçbir ülke tarafından bir CBDC düzenlenmediğinden, pratikte nasıl sonuç vereceği henüz tam olarak bilinmemektedir.

ECB tarafından yayınlanmış olan Ocak 2020 çalışma raporu ışığında, bir merkez bankası Bitcoin’e benzeyen ancak merkezi olmayan bir dijital token çıkarabilir. Ayrıca, merkez bankaları kendi içindeki her ev ve iş yeri için çeşitli hesaplar oluşturabilir. Fakat bu durum ticari bankaların rollerini değiştirebilir.

Raporda ayrıca, bir Avrupa CBDC’nin perakende işlemleri çok daha güvenli ve verimli hale getirebileceği, fiziksel para kavramını ortadan kaldırarak kara para aklamayı engelleyebileceği ve Euro bölgesinin para politikasını güçlendirebileceği bulgularının altı çizildi.

Küresel Ölçekteki İşlemlerin Üçte Birinde Kullanılan Euro’nun Dijitalleştirilmesi Büyük Bir Dönüşüm Yaratabilir

Uluslararası Para Fonu (IMF) başkanı olarak sekiz yıl devam eden görevinin ardından Kasım 2019’da ECB başkanı olan Lagarde, Avrupa ülkeleri için para politikası oluşturan organizasyonları denetliyor. Küresel ölçekte gerçekleşen işlemlerin yaklaşık üçte birinde kullanılan Euro, ABD dolarının ardından dünyada en çok işlem gören ikinci para birimi olarak dikkat çekiyor. Bu nedenle, Euro’yu dijital forma dönüştürmek de küresel piyasal açısından büyük bir değişim olacaktır.

  Bu "Bitcoin Bankası" 40 Milyon Sterlin Değerleme ile Halka Arz Gerçekleştirmek İstiyor

Lagarde liderliğinde uygulanan söz konusu dijitalleşme adımlarının sürpriz olmadığı yorumları yapılıyor. Lagarde, 2018’de Singapur’da bir teknoloji konferansına verdiği açıklamalarda “Dijital para basma olasılığını göz önünde bulundurmamız gerektiğine inanıyorum” diyerek konu ile ilgili niyetini çok önceden belli etmişti.

Ayrıca Avrupa, CBDC dönüşümünü inceleyen tek ekonomik bölge değil. Japonya, ABD ve bazı diğer merkez bankalarının da çeşitli CBDC projeleri son zamanlarda dikkat çekiyor.

Bu anlamda yakın zaman içerisinde açıklanması beklenen raporun, dijital para birimleri hakkındaki en kapsamlı metin olması bekleniyor. Buna rağmen söz konusu raporun sonucu konu ile ilgili karar alınmasında yeterli olmayacak. Lagarde’ın da belirttiği gibi halkın, özellikle de ekonomik geleceği hakkında karar verme ağırlığı bulunuyor. Son karar Avrupa halkına sorularak alınacak.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın