Anahtar fark: LCD (Liquid Crystal Display) ya da Türkçe adıyla sıvı kristal ekran ve LED (Light Emitting Diode) ya da Türkçe adıyla ışık yayan diyot televizyonlar aynı teknolojiyi kullanırlar. Bu teknolojinin adı Liquid Crystal Display yani sıvı kristal ekran teknolojisidir. LCD tv ile LED tv arasındaki en büyük fark artalan ışığıdır. LCD TV’ler artalan ışığı için soğuk katot flüoresan lambalar kullanır. LED TV’ler ise artalan ışığı için küçük ışık yayan diyotlar kullanır. Bu küçük farklılıktan dolayı LED TV’lerin LCD TV’ler üzerinde hafif bir üstünlüğü vardır.

LCD Liquid Crystal Display yani sıvı kristal ekran televizyon demek. Bu televizyonlar ince tasarımları ve düz yüzeyleri ile bilinirler. İki polarize şeffaf panel ve aralarında sıvı kristal bir çözüm vardır. Sıvı kristaller aslında küçük moleküllerdir ve üzerlerinden elektrik akımı geçtiğinde ışığı bükme kabiliyetine sahiptirler.

 

Yaydığı ışığı kontrol altında tutmak için bu kristal moleküller farklı şekillerde sıralanırlar. Ekranı aydınlatmak için bir arkaplan ışığı gereklidir ve böylece ekran görünü hale gelir. LCD TV’lerde bu arkaplan ışığı soğuk katot flüoresan lambalar (CCFL) ile sağlanır. Bu lambalar beyaz ışığı LCD’nin arka tarafında bir bölgeye yayar. Bu bölge daha sonra görüntüler ile renklenir. LCD TV teknolojisinin bir kısıtlaması da flüoresan tüpün bütün bir ekranı eşit şekilde aydınlatmasıdır. Dolayısıyla artalan ışığıyla çok fazla oynamaya imkan vermez.

LED (Light Emitting Diode) ya da ışık yayan diyotlu televizyonlar ise aslında LCD TV’lerin LED teknolojisi ile geliştirilmiş bir üst versiyonudur diyebiliriz. Sonuçta LED TV de bir LCD TV’dir ve tek farkı arkaplan ışıklandırması için kullanılan diyot teknolojisidir. LED TV’lerde sıvı kristal moleküller yerine ışık yayan küçük diyotlar kullanılır. LED teknolojisi daha az enerji harcar ve geleneksel floresan lambalardan daha az yer kaplar tv’nin içinde. LED TV’lerin iki türü vardır: Edge-lit LED TV ve back-lit LED TV.

 

LCD TV ile LED TV karşılaştırması:

LCD TV LED TV
Tam Adı Liquid Crystal Display Television Light Emitting Diode Television
Türkçesi Sıvı Kristal Ekran Televizyon Işık Yayan Diyot Televizyon
Tanım Arkaplan ışığı için soğuk katot flüoresan lambalar kullanan teknoloji. Arkaplan ışığı için ışık yayan küçük diyot kullanan teknoloji.
Enerji Verimliliği LED TV’ye kıyasla daha az Yüksek
Ücret LED TV’ye kıyasla daha düşük fiyat Yüksek
Görüntü Kalitesi İyi Daha iyi
Renkler LED TV’den daha az renk sunar. LCD TV’den daha çok renk sunar.
Boyut Seçimi Sınırlı ve az Çok fazla
Parlaklık LED TV’ye kıyasla daha az Yüksek
Çözünürlük İyi Daha iyi
Ağırlık Biraz ağır Hafif

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here