29 Kasım 2022, Salı
12.6 C
İstanbul

Ledger Sahipleri Bir Dolandırıcılık Sitesine 1.1 Milyon XRP Kaybetti

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

Ledger cüzdan sahiplerine yönelik kimlik avı girişimleri ve dolandırıcılıkları, kurbanlarından 1.150.000 XRP’den fazlasını çalan yeni bir dolandırıcılık örneğiyle ciddi manada artış gösterdiğini kanıtlamış oldu.

Binance indirim kodu

Yaşanan dolandırıcılık, kullanıcıları Ledger web sitesinin sahte bir sürümüne yönlendiren bir kimlik avı e-postası kullanıyordu ve bu durumda, URL’deki homoglif yerine “e” harfine benzeyen ancak “e” olmayan bir harf kullanıldı. Sahte sitede kurbanlar, Ledger cüzdanlarındaki bakiyeyi boşaltan bir güvenlik güncellemesi gibi davranan kötü amaçlı yazılımları indirmeye sevk edilerek kandırıldı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Topluluk tarafından işletilen bir dolandırıcılık farkındalık sitesi xrplorer’a göre bu dolandırıcılıktan elde edilen XRP, Bittrex’e beş mevduatta gönderildi ancak borsa XRP’yi zamanında ele geçiremedi.

Devam eden benzer bir dolandırıcılıkta da “Team Ripple” için resmi hesaptan gönderilmiş gibi görünen bir kimlik avı e-postası, yürütülen bir “Topluluk Destek Programı” kapsamında kabul edilen adresler listesinde yer alanlara bir XRP hediyesi sunma yalanıyla Ledger kullanıcılarına hitap etti. Kayıt işlemi, var olmayan programa hak kazanmak için Ledger’a erişmek için kullanılabilecek bir kelime koleksiyonunu veya kripto özel anahtarını teslim etmeyi içeriyordu.

Dolandırıcılık hadiseleri ciddi boyutlara ulaştı

Bu yıl 29 Temmuz’da müşterilere gönderilen bir e-postada Ledger, 9.500 müşteriden oluşan bir alt kümenin kişisel bilgileriyle birlikte bir milyona yakın e-posta adresinin ele geçirildiği bir veri ihlalinin kurbanı olduğunu kabul etti. Ledger’ın web sitesinde sızıntıya neden olan güvenlik açığı hızla düzeltilmiş olsa da hali hazırda büyük bir hasar meydana gelmiş oldu ve dolandırıcılar, Ledger kullanıcılarını paralarından vazgeçmeleri için kandırmak amacıyla bu adresleri kullanmanın yaratıcı yollarını bulduklarını kanıtladı.

Homoglif içeren URL’ler aracılığıyla kripto kimlik bilgisi dolandırıcılığı fikrinin yeni olmadığı ve bu taktiği kullanan dolandırıcılıkların, e-posta sızıntısından önce bile tüm yıl boyunca XRP sahiplerini hedeflediği kaydedildi.

İlgili Haber:  Kripto Piyasası 2 Trilyon Dolara Yaklaşırken Elon Musk Bitcoin ve Ethereum Fiyatı Konusunda Uyarıda Bulundu

2018’de dolandırıcılar, SSL sertifikasıyla tamamlanmış sahte bir Binance sitesi kurmuştu ancak çok dikkatli bazı kullanıcılar “n” harfinin, altında nokta içeren (ṇ) bir sürümle değiştirildiğini fark edebilmişti.

Mart ayında ise yine dolandırıcılar Ledger için sahte bir Google Chrome uzantısı yaratarak bir aydan kısa bir sürede 1.4 milyon XRP çalmayı başardı.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar