Methaqualone ya da diğer adıyla Quaalude ya da halk arasında bilinen adıyla lemmon 714 merkezi sinir sistemi üzerinde depresan etkisi yaratan sedatif (uyuşturucu) ve hipnotik etkileri olan bir ilaçtır. Methaqualone’un uyuşturucu etkisine sahip olduğu ilk kez 1950li yıllarda araştırmacılar tarafından farkedildi. İlaç 1962 yılında ABD’de patentlendi. Hipnotik, sedatif, rahatlatıcı ve kas gevşetici olarak kullanımı 1970’lerde zirve yaptı. Günümüzde hala gizlice üretiminin yapıldığı ve uyuşturucu olarak kullanıldığı söylenir. İlaç 1970’lerde disko kulüplerde hippiler arasında oldukça yaygındı.

Tarihçesi

Methaqualone ilk kez 1951 yılında Indra Kishore Kacker ve Syed Hussain Zaheer tarafından Hindistan’da anti-malarya ilacı olarak sentezlendi. 1965 yılında İngiltere’de en çok kullanılan sedatif haline geldi. Bu dönemde ilaç yasal bir şekilde Malsed, Malsedin ve Renoval adları altında satıldı. 1972 yılında ABD’de Quaalude adı altında yasal bir şekilde en çok satan sedatiflerden biri oldu.

Quaalude ABD’de ilk kez 1965 yılında üretildi. Quaalude ismi üretici firmanın başka bir sedatif etkisi olan ilaca referansını (quiet interlude) içeriyordu.

1978 yılında üretici firma ilacın tüm haklarını Lemmin Company adında bir şirkete sattı. Satıştan sonra ilacı üreten eski firma başkanı “Quaalude satışlarımızın %2’sini oluşturuyordu fakat baş ağrımızın %98’i bu ilaçtı.” dedi. Zira o dönemler ilacın illegal olması gerektiği yönünde eğilimler yavaş yavaş oluşuyordu.

İlacı üreten her iki firma da Quaalude’un en iyi uyku ilacı olduğunu söyler.

İlacın üretimi psikolojik bağımlılık ve uyuşturucu etkisinden dolayı 1985 yılında durduruldu.

The Wolf of Wall Street

2010 yılında Wall Street borsacılarından birinin hayatını anlatan The Wolf of Wall Street filminde ilacın etkisi gösterilir. Bill Cosby’nin de geçmişte bu ilacı taciz ettiği kadınlara içtirdiği iddia edilir.

Etkileri

Lemmon 714’ün etkileri baş dönmesi, düşecek gibi olma, kalp atışının düşmesi, solunumun düşmesi, afrodizya, şehvetin artması, ereksiyon olamama, parmaklarda karıncalanma ve uyuşma sayılabilir. Yüksek dozda kullanımı solunum depresyonu, konuşmada bozukluk, başağrısı ve fotofobia (ışıktan korkma veya ışığa hassaslaşma) gibi durumlara sebep olabilir.

Aşağıdaki videoda Wolf of Wall Street’te ilacın etkisini görebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=9qUou4fzoSI

Facebook Yorumları

1 YORUM

Bir Cevap Yazın