8 Ağustos 2022, Pazartesi
30.6 C
İstanbul

Aave, Polygon Üzerinde Merkezi Olmayan Sosyal Medya Platformu Başlattı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 6 ay önce

Binance indirim kodu

Aave geliştiricileri, dinamik NFT tabanlı ve açık kaynak kodlu merkezi olmayan bir sosyal medya platformunu hayata geçirdiler. Lens Protokol adı verilen platform Polygon üzerinde çalışacak.

Binance indirim kodu

Merkezi olmayan finans (DeFi) platformu Aave, Polygon blok zinciri üzerine kurulu merkezi olmayan bir sosyal medya platformu olan Lens Protokolünün piyasaya sürüldüğünü duyurdu.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Adını, toprak bakterileriyle simbiyotik bir ilişkisi olan bir bitki olan lens culinaris’ten alan proje, dinamik NFT ekosistemi üzerine kurulu olacak.

Platformdaki içerikler NFT’ler tarafından temsil edilirken, kullanıcılar NFT tabanlı profiller oluşturabilecek.

Üçüncü taraf uygulamalar açık sosyal grafik ile (open social graph) Lens platformuna bağlanabilirken, kullanıcılar platformdaki verilerin tek sahibi olacak. Platformda birini takip etmek de bir “NFT takibi” oluştururken, kullanıcılar platformdaki içerik oluşturucular tarafından yayınlanmış çalışmaları biriktirebilecek ve “mirror” adı verilen özellik aracılığıyla yeniden yayınlayabilecek; bu şekilde herkes bir şekilde pay kazanacak.

Lens Protokolü, web sitesinde belirtildiğine göre DAODAO tarzı profilleri ve sosyal tabanlı doğrulama gibi özellikleri de araştırıyor.

Aave’nin sosyal medya atağı

Aave’nin sosyal medyaya açılması bir süredir planlanıyordu. Temmuz 2021’de Aave’nin kurucusu ve CEO’su Stani Kulechov, Aave’nin Twitter’a bir alternatif planladığını açıklamıştı.

İlk plan, platformun Ethereum’da hayata geçirilmesiydi. Ancak son lansman, Lens Protokolünün katman 2 ölçekleme çözümü Polygon üzerine kurulduğunu gösteriyor.

Aave kurucusu Kulechov yaptığı açıklamada; “İçerik üreticilerin, herkesin aynı zincir üstü sosyal grafiği ve verileri kullanarak yeni kullanıcı deneyimleri oluşturabileceği merkeziyetsiz bir şekilde takipçiye sahip olmaları gerektiğine inanıyoruz” dedi.

İlgili Haber:  Ripple (XRP), Dogecoin (DOGE) ve Polygon (MATIC) Fiyat Analizi - 16 Mayıs

Özetle Lens protokol kullanıcıları bu yeni platformda kendi verilerinin sahibi olacak, NFT üretebilecek ve içeriklerinden gelir elde edilecek.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar