Leopar ile çitayı ilk bakışta ayırt etmek zordur. Birbirlerine çok benzerler. Her iki kedi de çok hızlı, çevik, atik, etobur ve yırtıcı hayvanlardır. Fakat birbirlerinden ayrıldıkları pek çok nokta vardır.

Leoparlar genelde tek başına hareket eder ve ya tek başına ya da çok küçük bir grupla birlikte avlanırlar. Çitalar ise genelde grup haline hareket edip avlanırlar. Hem çita hem de leoparlar 2 yaşına kadar anneleriyle birlikte yaşarlar ve sonrasında kendi başlarına avlanmaya başlarlar.

Çitalar aşırı hızlı olmalarıyla bilinirken, leoparlar iz sürme ve sessizce pusu kurma yetenekleriyle bilinir. Bir çita avını yakaladıktan sonra diğer hayvanlardan korumak için gizli bir yere götürür, bir leoplar ise avını yakaladıktan sonra genelde ağaca çıkar ve ağacın tepesinde yer. Bir çita üç saniye içinde saatte 113 km’ye kadar hıza çıkabilir. Bir leopar ise 57km’ye kadar hız yapabilir.

Leoparların gece görüşlerini iyileştirmek için gözlerinin altında beyaz çizgiler vardır. Çitalarda ise gündüz güneş altında daha iyi görebilmeleri için siyah çizgiler vardır. Çitaların bilinen altı alt türü vardır, leoparların ise dokuz.

Şimdi leopar ve çita arasındaki farkları daha geniş kapsamlı inceleyelim.

Genel Bakış

– Leoparların rozet benzeri noktaları vardır. Çitaların ise desenleri daha çok düz yuvarlak veya ovaldir.

– Leoparların “gözyaşı çizgisi” adı verilen çizgileri yoktur. Çitaların ise gündüz güneşine karşı daha iyi görmelerini sağlayan ve gözden ağza kadar ilerleyen siyah gözyaşı çizgileri vardır.

– Leoparlar ağır ve güçlüdürler. Çitalar ise daha zayıf fakat leoparlardan daha uzundurlar.

– Leoparlar daha çok kedi görünümlüdürler. Çitalar ise kedi görünümden biraz daha uzaktırlar.

– Leoparlar gece avlanır, çitalar ise gündüz avlanır.

– Leoparlar avlarını ağaç tepelerine taşır ve orada yer, çitalar ise avlarını ya gizli bir yere ya da çimenlik bir alana taşır.

– Leoparlar güçlüdür. Çitalar ise hızlıdır. Çitalar bazen 113 km/s hız yapabilirler. Çitalar dünyanın en hızlı koşan hayvanlarıdır.

– Leoparların güçlü dişleri ve çeneleri vardır ve sert kemikleri bile dişleyerek ezebilirler.

– Çitaların ise daha küçük diş ve çeneleri vardır ve bundan dolayı hızlı nefes alıp verebilmek için daha büyük bir genizleri vardır. Büyük kemikleri leoparlar kadar kolaylıkla dişleyip ezemezler.

– Leoparlar genelde yalnız yaşayıp avlanırlar. Çitaların ise daha sosyal bir hayatları vardır.

– Leoparlar pençeleri sayesinde ağaçlara kolaylıkla tırmanırken çitalar kolay tırmanamaz.

– Çitalar saatte 113km hız yapabilirken, leoparlar sadece 60km hız yapabilir.

– Çitaların gözlerinin altındaki iki siyah çizgi gözyaşı izi olarak bilinir ve gündüz avlanırken güneş ışınlarını emerek daha iyi görmesini sağlar.

Davranış

Çita: Anne çitalar genelde tek dolaşır (Çocuk yetiştirdikleri zamanalar hariç). Erkek çitalar ise genelde 2-3 kişilik koalisyon oluştururlar. Çitalar genelde insan türüne karşı çok tehlike arz etmez hatta karşılaşıldığında o ortamdan uzaklaşırlar.

Fakat yetişme şekline bağlı olarak agresif olabilirler. Dolayısıyla dikkatli olunmalıdır.

Leopar ve Çita Arasındaki Fark

Leopar: Hem dişi hem erkek leopar genelde utangaç ve asosyaldirler. Görece olarak agresiftirler. Özellikle rahatsız edildiklerinde iyice agresifleşirler. Rahatsız edildiğinde kim agresifleşmez ki?

Leopar ve Çita Arasındaki Fark2

Vücut Yapısı

Çitalar uzun ve zayıftırlar. Leoparlar ise daha yapılı ve kaslıdırlar. Çitalar hız yapmada, leoparlar ise pusu kurma ve avını izlemede uzmandır.

Pençeler

Çitaların pençeleri koşarken yere daha iyi basabilmeleri için o yönde gelişmiştir. Yarı içeri-çekilebilirdir. Leoparların pençeleri ise full içeri çekilebilirdir ve ağaçlara tırmanma ve avını taşıyabilme için idealdir.

Yaşam Alanları

Çita: Genelde savanlarda, ağaçlı bozkırlarda yaşarlar. Termit höyüklerinde ve tümseklerinde veya etrafı kolaçan edebilecekleri küçük tepelerde otururlar.

Leopar: En çok alana yayılmış zeki kedi türüdür. Pek çok habitatta rastlanabilir. Yoğun ormanlardan, bozkırlara, dağlara ve hatta çöllere kadar her türlü farklı yerde yaşarlar.

Kafa Yapısı

Çita: Küçük ve yuvarlak bir kafası vardır. Gözünün altından başlayıp ağzına kadar devam eden ayırtedici “gözyaşı çizgileri” vardır.

Leopar ve Çita Arasındaki Fark3
Çita kafası yuvarlak ve küçüktür. Gözlerinden ağızlarına kadar uzanan siyah “gözyaşı çizgileri” vardır.

Leopar: Kafaları çitaya kıyasla daha büyüktür ve kafa deseninde birçok nokta vardır.

Leopar ve Çita Arasındaki Fark4
Leoparın kafası çitaya kıyasla daha büyüktür ve pek çok siyah nokta vardır.

Avlanma Teknikleri

Çitalar avlarının peşinden koşar, arkadan yakalar, dengesini bozar ve boğazından ısırarak öldürür.

Leoparlar ise avına pusu kurar. 20-25 metreden avını sessizce izler. Aniden saldırır ve tamamen sürpriz yapar.

Ayaklar

Çitaların ayakları daha hızlı koşabilmek ve ivmelenebilmek için uzundur. Leoparların ayakları ise ağaçlara daha rahat tırmanabilmek ve avlarını daha rahat taşıyabilmek için kısa ve kaslıdır.

Hız

Çitaların yeryüzündeki en hızlı koşan kara memelileridir. Saatte 113 km hız yapabilirler. Uzun kuyruklarını dümen olarak kullanır ve dengelerini sağlarlar.

Leoparlar ise hızlarıyla bilinmezler. Saatte 60 km hız yapabilirler fakat genelde avlarını pusuya yatarak avlarlar. Hız noktasında değil kas ve güç noktasında gelişmişlerdir.

Benekler

Çitaların küçük siyah benekleri vardır. Leoparların ise benekleri daha çok rozet şeklinde ve grup halindedir.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here