Ethereum blockchain kullanıcıları yakında Ethereum 2.0 ağını güvence altına almak veya DeFi getirilerini takip etmek için ETH’lerini stake etmek arasında seçim yapmak zorunda kalacak.

Ya da belki de kalmayacak.

Bugün yayınlanan yeni bir gönderi, “gözetim dışı stake hizmetleri” sağlayıcısı P2P Validator’ın bir projesi olan Lido’yu tanıtıyor. Ethereum, aşamalı bir sunum yoluyla mevcut iş kanıtı ağından risk kanıtı Ethereum 2.0’a geçiyor. Aşama 0’dan başlayarak, potansiyel olarak bundan aylar veya yıllar sonra, kullanıma sunmanın bir sonraki aşaması için kullanıcıların hisseli ETH’sini kilitleyecektir.

Böyle bir kilitlenme, belirsiz geri çekilme programı olmaksızın yüksek yıllık yatırım getirisi vaat eden DeFi protokolleri yerine stake etme alternatifine sahip olan ETH sahipleri için yutması zor bir hap olabilir.

İşte burada Lido devreye giriyor. Lido, ETH sahipleri için stake etme hizmetleri sağlayacağını ve böylece Eth2 PoS blockchain’ine katkıda bulunabileceklerini söylüyor. Ayrıca, kullanıcıların DeFi protokollerini kullanmaya devam edebilmeleri için bETH tokenleri (stake edilmiş ETH’nin 1’e 1 temsilleri) yayınlayacaktır.

DeFi, dolar cinsinden krediler gibi finansal hizmetler sunan ve akıllı sözleşmeler olarak bilinen otomatikleştirilmiş kodu kullanarak mevduatlar üzerinden kazanılan faizler sunan bir protokol grubunu temsil eder. DeFi protokolleri, bazı durumlarda yıllık yüzde birkaç ila %1.000’in üzerinde getiri sunarak, servetlerini pasif bir şekilde büyütmek isteyen ETH sahipleri için cazip seçenekler sunar.

Ethereum 2.0, DeFi’nin patlamasından çok önce çalışmaların içindeydi. Merkezi olmayan finans platformlarında kilitlenen toplam değerle ölçüldüğü üzere, geçen yıl 20 kat büyüdü.

Ethereum’da PoS Dönemi

Ethereum şu anda blockchain için blokları, insanların kriptografik bulmacaları çözmek için özel madencilik donanımları kullandığı bir Proof-of-Work (PoW) konsensüs sistemi aracılığıyla güvence altına alıyor ve üretiyor.

Eth2 sunumu, kullanıcıların blockchain’in durumunu doğrulamak ve iletmek için kullanılan merkezi olmayan düğümlerde kendi Ethereum’larını paylaştıkları, Proof-of-Stake (PoS) konsensüsünü kolaylaştırmak için yeni bir blockchain’i tanıtacak. Düğüm yanlış veya hileli işlemleri iletmeye çalışırsa kullanıcılar depozitolarının bir kısmını kaybetme riskiyle karşı karşıya kalır. Doğru blockchain durumunu ilettikleri için ise ödüllendirilirler.

Nihayetinde PoS, Ethereum ağının bugün saniyede yaklaşık 15 işleme kıyasla saniyede binlerce işlemi işlemesine izin vermelidir.

Ethereum 2.0 sunumunun ilk aşaması, kullanıcıların PoS mutabakatına katkıda bulunmaya başlamasına izin verecek. Ancak bir stake etme düğümünü çalıştırmak için 32 ETH’nin katlarını gerektiriyor. ETH transferleri, sunumun bir sonraki aşamasına kadar mevcut olmayacak. Yani herhangi bir stake ödülü bilinmeyen bir süre için de ulaşılamayacak.

Lido’nun bETH’ini kullanarak, pay sahipleri, kredi üretimini ve diğer finansal faaliyetleri kolaylaştırmak için değeri kilitleyerek getiri üretmeye devam edebilir. 32 ETH’den az olanlar, diğer kullanıcılarla birlikte Eth2 üzerinde pay sahibi olmak için havuzda toplanabilecek. Küçük sahiplerin bile ağın güvenliğini sağlamada kendi paylarına düşeni yapmalarına izin verecek.

Lido ayrıca, Eth2 blockchainde kazanılan stake ödüllerini takip edeceğini ve mevcut Ethereum zincirinde buna göre yeni BETH oluşturacağını ve stake kullanıcılarının gecikmeden stake ödülleri almasına izin vereceğini söylüyor. Teorik olarak, bu, Ethereum’un bir sonraki evrimini güvence altına almaya yardımcı olmak ile kısa vadeli getiri elde etmek için DeFi protokollerinde yer almak için mevcut fırsatlardan yararlanmak arasında seçim yapma konusundaki gerginliği azaltır.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın