3 Aralık 2022, Cumartesi
9.6 C
İstanbul

Lido Protokolüne Stake Edilen Ethereum Miktarı 10 Milyar Doları Geçti

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 8 ay önce

Binance indirim kodu

Kripto dünyasında yeni bir dönem açması beklenen büyük Ethereum geçişi öncesinde, otonom olarak işletilen DeFi platformu Lido Finance’e stake edilen Ethereum miktarı 10 milyar doları geçti.

Binance indirim kodu

DefiLlama verilerine göre Curve’den sonra en fazla toplam kilitli değer (TVL) Lido protokolünde bulunuyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

16 Nisan 2022 TVL sıralaması.
16 Nisan 2022 TVL sıralaması.

Yaklaşık 10 milyar dolar veya yaklaşık 3 milyon Ether tokeni, uzun zamandır beklenen Ethereum geçişinin başarılı bir şekilde tamamlanması beklentisiyle DeFi protokolü Lido’ya yatırıldı. Bu yılın ilerleyen zamanlarında hedeflenen ve “Merge” (Birleşme) olarak adlandırılan, yıllardır üzerinde çalışılan Ethereum yazılım değişikliğinin, enerji kullanımını önemli ölçüde azaltması ve performansı artırması bekleniyor.

Lido üzerindeki işlem, sahiplerine tokenlerini satmak zorunda kalmadan pasif gelir elde etme yolunu sağlayan “staking” olarak bilinen oldukça yaygın bir kripto uygulaması aracılığıyla yapılıyor.  Stake edilen coin’ler, kısmen mint edilen yeni tokenlerin miktarına ve toplanan ücretlere dayalı olarak verilen ödüller karşılığında işlemlerin doğrulanmasına ve ağın güvenliğinin sağlanmasına yardımcı olmak için kullanılıyor. Staking uygulaması, platformlarında yaklaşık 2.5 milyon Ether stake’ine sahip olan Coinbase, Kraken ve Binance gibi önde gelen borsaların kullanıcıları arasında popüler.

Lido üzerinde stake edilen Ether miktarı 10 milyar doları geçmiş durumda.
Lido üzerinde stake edilen Ether miktarı 10 milyar doları geçmiş durumda.

Aralık 2020’de başlatılan merkezi olmayan bir stake projesi olan Lido, Ether sahiplerine ekstradan bir gelir (stETH) daha sunarak diğer büyük endüstri oyuncularını geride bırakmayı başardı. Bu, Ethereum’un değerine sabitlenmiş ve diğer DeFi uygulamalarında kullanılabilen stETH adlı bir token. Bu token ile ister para piyasası protokollerinde likidite sağlayarak ödüller kazanabiliyorsunuz, ister stETH’ye karşı borç alarak daha da fazla Ether alarak stake ödüllerini arttırabiliyorsunuz.

Nansen verilerine göre, şu anda merkezi olmayan borç verme projesi Aave’de 700.000’den fazla stETH bulunuyor. Bir stETH sahibinin ne kadar risk almak istediğine bağlı olarak, Aave üzerinde stETH’e karşı ödünç alınan Ether’i stake ederek kazanılan ödüller teorik olarak sınırsız olabilir. Ama bu belirttiğimiz gibi alacağınız riske bağlı.

İlgili Haber:  Ethereum Geçişi Yaklaşırken Lido'nun Fiyatı Yükselişe Geçti

Lido protokolündeki kaldıraçlı staking ödülleri ile kazanabileceğiniz yıllık APY oranını %3.9’un çok ötesine yükseltebilirsiniz ancak büyük kazançlar hiç bir zaman risksiz gelmez.

Peki riskler neler? Haziran’dan sonra gerçekleşmesi beklenen Ethereum geçişi ertelenirse ve stETH sahipleri açık piyasada coinlerini Ether ile takas etmek için panik satışı yaparsa, tokenin Ethereum ile olan 1:1 dengesi bozulabilir ve bu da potansiyel olarak değerinin düşmesine neden olabilir.

Uniswap Labs’ın baş ekonomisti Gordon Liao, “Ethereum’un beklenen güncellemesi beklendiği gibi gerçekleşmezse, stETH’nin değeri Ethereum’dan daha düşük kalabilir” diyor.

Lido tarafı ise riskin minimum olduğunu söylüyor. Eğer büyük geçişten önce, çok sayıda insan stETH’lerini satmaya çalışırsa, Ether üzerinde long pozisyona sahip olan kişiler, Ether satarak ve stETH satın alarak fiyat farkını arbitraj edebilir ve böylece stETH ile Ether’in fiyatını tekrar aynı hizaya getirebilir.

Lido, stETH sahiplerini, tokenlerini diğer platformlardan daha fazla tokene sahip olan bir diğer merkezi olmayan borsa Curve Finance’e koymaya teşvik ediyor. Karşılığında, stETH sahipleri hem Curve’nin CRV tokenlerini hem de Lido’nun LDO tokenlerini ekstra ödül olarak alırlar. LDO tokeni, merkezi olmayan özerk bir kuruluş (DAO) tarafından Lido’nun yönetiminde de kullanılır.

Analistler, Lido’nun, hem bireysel hem de kurumsal yatırımcıların Ether ve diğer hisse kanıtı varlıklarını stake etmelerinin önündeki engelleri kaldırmasının ve ademi merkeziyetçi yapısının onu diğer protokollerden ayırdığını belirtiyor.

A16z, Mart ayında Lido’ya 70 milyon dolar yatırım yaptığını duyurmuştu.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar