2 Aralık 2022, Cuma
11.7 C
İstanbul

En Büyük Ethereum Staking Protokolü Lido’da Tehlike Sinyalleri!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 6 ay önce

Binance indirim kodu

Lido protokol bundan 2 sene önce 2020 yılında ortaya çıktı. Ortaya çıkış amacı Proof of Work’ten Proof of Stake’e geçişte doğrulayıcıların Ethereum’larını stake edebilecekleri bir servis sunmaktı. Bugüne kadar da bu işlevini düzgün bir şekilde yerine getirdi.

Binance indirim kodu

Nisan ayında yaptığımız bir haberde Lido protokole kilitlenen toplam Ethereum değerinin 10 milyar doları geçtiğini belirtmiştik.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

12 Haziran 2022 itibariyle Lido’ya kilitlenen değer 6.5 milyar dolara kadar civarında.

Lido protokolde 6 milyar dolardan fazla değer kilitli durumda.
Lido protokolde 6 milyar dolardan fazla değer kilitli durumda.

Ethereum blok zincirini demokratikleştirmeye yardımcı olacak proje olarak lanse edilen Lido protokol, ağın çok fazla kontrolünü ele geçirdiği için dikkatleri üzerine çekmiş durumda.

Lido Finance son yıllarda, Ethereum sahiplerinin tokenlerini satmak zorunda kalmadan pasif gelir elde etmelerini sağlayan en büyük stake hizmetleri sağlayıcısı haline geldi. Stake edilen coin’ler, kısmen basılan yeni tokenlerin miktarına ve toplanan ücretlere bağlı olarak, ödüller karşılığında işlemlerin doğrulanmasına ve ağın güvenliğinin sağlanmasına yardımcı olmak için kullanılır. Lido protokolü Coinbase, Kraken ve Binance gibi önde gelen borsaların kullanıcıları arasında da oldukça popüler. Yatırımcılar Ethereum’larını boşta tutmak yerine bu tür staking protokollerine yatırabiliyor.

Verilere göre stake edilen toplam ETH’lerin %32’si yani yaklaşık 4 milyondan fazla Ethereum Lido protokolde. Tabii tek bir protokolde bu kadar çok miktarda Ethereum bulunması oldukça riskli kabul ediliyor.

Nansen verilerine göre en fazla Ethereum %32 ile Lido'da stake edilmiş durumda.
Nansen verilerine göre en fazla Ethereum %32 ile Lido’da stake edilmiş durumda.

Analistler, büyük miktarda Ether tutan bir protokolün ağ için güvenlik risklerini artırabileceğini söylüyor. Ethereum, mevcut PoW mekanizmasından hisse kanıtı olarak bilinen daha az enerji yoğun bir yapıya geçiyor. “Birleşme” ya da “Merge” olarak bilinen bu geçiş kapsamında, herhangi birinin ağda doğrulayıcı olabilmesi için minimum 32 adet Ether (bugünün fiyatıyla yaklaşık 54.000 dolar) stake etmesi gerekiyor. Lido gibi stake hizmetleri küçük yatırımcılar için stake etmeyi kolaylaştırıyor.

İlgili Haber:  Ethereum Geçişi Yaklaşırken Lido'nun Fiyatı Yükselişe Geçti

Ethereum Vakfı araştırmacılarından Danny Ryan, bu konuda endişelerini bir blog yazısıyla dile getirdi. Lido protokolde %32’lik bir staking gücünün çok konsantre olarak toplanmasının ağ için tehlikeli olduğunu belirtti. Ethereum’un hisse ispatı konsensüsüne geçtiğinde Lido tarafından yapılabilecek bir saldırıya açık olacağını öne sürdü.

Ryan, Lido ve benzeri projelerin Ether staking seviyelerine sınırlar koymasını önerdi ve yatırımcıları, çok fazla konsantrasyondan kaynaklanabilecek riskler nedeniyle uyardı. Bir protokol ya da kişi ya da grup herhangi bir blok zincirin çoğunluğunu ele geçirirse, yeni blokların üretimini durdurabilir ve kayıtları bozabilir.

Lido geliştiricisi Vasiliy Shapovalov ise, kendi kendini sınırlama çözümüne katılmadığını söyledi. Shapovalov yaptığı açıklamada, Lido’nun ortaya çıkış nedenlerinden birinin, Ethereum staking’i merkezsizleştirmek ve merkezi borsaların piyasaya hakim olmasını engellemek olduğunu söyledi.

Shapovalov Lido’nun ayrıca doğrulayıcılarla ilgili daha fazla şeffaflık sağladığını ve ilgili tüm bilgilerin web sitesinde yayınlandığını ifade etti. Lido’nun sitesine göre protokoldeki Ethereum staking’den sorumlu 21 doğrulayıcı bulunuyor.

Ether staking için ikinci en büyük organizasyon: Kraken.

Kraken, Lido gibi doğrulayıcılarla ilgili bilgileri açıklamıyor. Borsa, Ether staking’de %10’un altında bir pazar payına sahip.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar