19 Ağustos 2022, Cuma
30.5 C
İstanbul

Bitcoin’in Katman 2 Ödeme Çözümü Lightning Network Beklenen İlgiyi Görmüyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 7 ay önce

Binance indirim kodu

Lightning Network, Bitcoin’in “katman 2” ödeme protokolüdür. Bitcoin ağındaki işlemleri hızlandırmak ve ölçeklenebilirlik sorununa bir çözüm olarak piyasaya sunulmuştur.

Binance indirim kodu

Bitcoin’in ölçeklendirme çözümü olan Lightning Network, geçen yıl hem kapasite hem de işlem sayısı açısından inanılmaz bir başarı elde etti.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Katlanarak artan bir benimseme oranı ile Lightning, 2022’de daha da büyük başarılar elde etmeye ve daha fazla kullanıcı çekmeye devam etmeye hazırlanıyor.

Bununla birlikte, meteorik büyümesine rağmen, Lightning hala Bitcoin pazarının çok küçük bir kısmına hitap eden niş bir ürün olmaya devam ediyor.

Lightning Network henüz ana akım haline gelmedi

Kripto piyasasının çoğu, Ethereum’un Katman-2 ölçekleme çözümlerine odaklanırken, Lightning Network şimdiye kadarki en iyi yılını geçirdi.

Bitcoin’in yüksek hızlı ödeme ağı, birkaç büyük entegrasyon sayesinde kullanımda büyük bir artış gördü.

Lightning Network’ün en yüksek profilli uygulaması, Bitcoin’i yasal para olarak kabul eden El Salvador’da gerçekleşti. El Salvador’un devlet tarafından geliştirilen Chivo cüzdanı, resmi bir Lightning Network node’una sahip.

El Salvador’un Chivo cüzdanı, Lightning Network’ün kullanımını önemli ölçüde artırdı.

Lightning’in kullanımı sadece El Salvador’da artış göstermedi. Twitter ve Substack’in yaptıkları entegrasyonlarda Lightning kullanımını arttırdı.

Geçen yıl Eylül ayında Twitter, bahşiş özelliğini Bitcoin’i de içerecek şekilde genişletmişti. El Salvador ve ABD’deki kullanıcılara sunulan bu özellik, kullanıcıların Bitcoin göndermesini ve almasını sağlıyor. Bunun için Twitter, dünya çapında anında ve ücretsiz Bitcoin ödemeleri sunan Lightning Network üzerine kurulu bir ödeme uygulaması olan Strike ile entegre oldu.

Online yayıncılık platformu Substack, yaz sonunda benzer bir özelliği etkinleştirdi ve müşterilerinin Bitcoin ile abonelik satın almalarını sağlamak için OpenNode ile ortaklık kurdu.

İlgili Haber:  Lindsay Lohan’ın Bitcoin Lightning NFT’si 50.000 Dolara Satıldı

Geçen hafta, Mobil ödeme sağlayıcısı Cash App, Lightning’i ABD ve İngiltere’deki 36 milyon müşterisine tanıtacağını duyurdu.

Tüm bunlar, Lightning Network’ün benzeri görülmemiş bir büyüme yaşamasına neden oldu. CoinShares verilerine göre Lightning, ağ kapasitesini, düğüm sayısını, kanal sayısını ve ortalama kanal boyutunu geçtiğimiz yıl boyunca önemli ölçüde arttırdı.

CoinShares yayınladığı raporda, Lightning’in 2022’de büyümesine devam etmesini beklediğini belirtti.

Bununla birlikte, ağın 2021’de yaşadığı büyüme, geçmiş performansına göre önemli olsa da, kripto pazarında hala niş bir ürün olmaya devam ediyor.

CoinShares, dört yıldır piyasada olmasına rağmen, Lightning Network’ün çoğunlukla hobi ve girişimcilerden oluşan nispeten küçük bir bölümüne hitap ettiğini belirtti.

Lightning’in ana akım kripto pazarındaki popülarite eksikliği, Bitcoin’in kendisinden de kaynaklanabilir. Piyasanın çoğunluğu, Bitcoin’i hala uzun vadeli bir yatırım ve enflasyona karşı bir korunma olarak görüyor ve ödemeler için kullanmak yerine elinde tutmayı tercih ediyor.

Düşük maliyetli Layer-2 EVM’lerin ortaya çıkması, Bitcoin’i bir ödeme aracı olarak çok daha az çekici hale getirdi ve Lightning’in hizmet vermeye çalıştığı pazar kısmını büyük ölçüde azalttı.

Bununla birlikte, Lightning’in yavaş ve organik büyümesi olumlu da olabilir. Son birkaç yılda birçok DeFi ve ödeme protokolünün yaşadığı hızlı büyüme, aynı derecede dramatik çöküşlerle sonuçlandı. Lightning yavaş ve istikrarlı gelişme hızına devam ederse, önümüzdeki yıllarda kripto pazarının ayrılmaz bir parçası olma potansiyeline sahip.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar