lightning network nedir
lightning network nedir

Lightning Network ya da Türkçe ifadeyle Yıldırım Ağı, bitcoin ve benzeri blokzincir tabanlı bir kripto para biriminin üstünde çalışan “layer 2” adı verilen Türkçe ifadeyle “katman 2” bir ödeme protokolüdür. Bitcoin ağı üzerindeki katılımcı node’lar arasında hızlı işlemleri mümkün kıldığı ve bitcoinin ölçeklenebilirlik sorununa bir çözüm olarak önerildiği düşünülmektedir. Fonların sahipliğini devretmeden iki yönlü ödeme kanalları ağı üzerinden kripto para ile mikro ödemeler yapmak için eşler arası bir sisteme sahiptir. Lightning Network uygulaması aynı zamanda atomik değişimleri de (atomic swaps) basitleştirir.

Lightning Network’ün normal kullanımı, ilgili ana blok zincirine (katman 1) fonlama işlemi gerçekleştirerek bir ödeme kanalı açmayı ve ardından bunları blok zincire yayınlamadan kanal fonlarının geçici dağılımını güncelleyen herhangi bir sayıda Lightning Network işlemi yapmayı içerir. Sonrasında, isteğe bağlı olarak, kanalın fonlarını dağıtmak için uzlaşma işleminin son sürümünü yayınlayarak ödeme kanalı kapatılır.

Lightning Network’ün, amaçlandığı şekilde hayata geçebilmesi için, katman 1 blok zincirinde bir işlemin biçimlendirilebilirliğinin düzeltilmesi gerekiyordu. Bu düzeltme bitcoin blok zinciri üzerinde SegWit adı verilen yumuşak çatal (soft fork) ile uygulanmıştır. Böylece Lightning Network için gerekli altyapı hazır hale getirilmiştir.

Facebook Yorumları
İlgili Haber:  NASA Uydu İletişimi İçin Blockchain Seçeneğini Araştırıyor

Bir Cevap Yazın