Lightning Network

Önemli Gelişmeler

Son güncelleme: 2 ay önce

blank

Lightning Network ya da Türkçe ifadeyle Yıldırım Ağı, bitcoin ve benzeri blokzincir tabanlı bir kripto para biriminin üstünde çalışan “layer 2” adı verilen Türkçe ifadeyle “katman 2” bir ödeme protokolüdür. Bitcoin ağı üzerindeki katılımcı node’lar arasında hızlı işlemleri mümkün kıldığı ve bitcoinin ölçeklenebilirlik sorununa bir çözüm olarak önerildiği düşünülmektedir. Fonların sahipliğini devretmeden iki yönlü ödeme kanalları ağı üzerinden kripto para ile mikro ödemeler yapmak için eşler arası bir sisteme sahiptir. Lightning Network uygulaması aynı zamanda atomik değişimleri de (atomic swaps) basitleştirir.

blank

Lightning Network’ün normal kullanımı, ilgili ana blok zincirine (katman 1) fonlama işlemi gerçekleştirerek bir ödeme kanalı açmayı ve ardından bunları blok zincire yayınlamadan kanal fonlarının geçici dağılımını güncelleyen herhangi bir sayıda Lightning Network işlemi yapmayı içerir. Sonrasında, isteğe bağlı olarak, kanalın fonlarını dağıtmak için uzlaşma işleminin son sürümünü yayınlayarak ödeme kanalı kapatılır.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Lightning Network’ün, amaçlandığı şekilde hayata geçebilmesi için, katman 1 blok zincirinde bir işlemin biçimlendirilebilirliğinin düzeltilmesi gerekiyordu. Bu düzeltme bitcoin blok zinciri üzerinde SegWit adı verilen yumuşak çatal (soft fork) ile uygulanmıştır. Böylece Lightning Network için gerekli altyapı hazır hale getirilmiştir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Ethereum’un Londra Güncellemesi Bazı Kripto Paraları Değersiz Hale Getirecek

Ethereum’daki gaz tokenlerini hatırlıyor musunuz? Artık onlara ihtiyacınız olmayacak. Haberin Özeti Bir sonraki Ethereum yükseltmesi, Ağustos ayının ilk haftasında gerçekleşecek. ...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend