8 Ağustos 2022, Pazartesi
26.7 C
İstanbul

%26’lık Düzeltmeye Rağmen Boğaların Ethereum’dan Vazgeçmemesinin 5 Nedeni

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Dünkü işlemler esnasında Ether (ETH) fiyatı 1.160 dolara yükseldi ve bunu takip eden dört saat içinde %24’lük bir düzeltme görüldü. Bunun ardından yatırımcılar CME’nin 8 Şubat’ta yapılması planlanan ETH vadeli işlemlerini endişeyle beklemeye başladı.

Binance indirim kodu

Mevcut yükselişi yönlendiren bir diğer faktör de bazı analistlerin yükseliş olarak gördüğü bir senaryo olan Ether madencilerinin bakiyelerinin iki yılın en düşük seviyesine ulaşması oldu.

Binance indirim kodu

Özellikle metriğin geçen hafta 17.5 milyar dolara ulaştığı düşünüldüğünde merkezi olmayan finans projelerinde kilitli toplam değerin olağanüstü büyümesi de bir rol oynadı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Şu an için, olumlu haberlerin ve sağlam temellerin akışı Ether için mevcut kalmaya devam etmese de son çöküşün potansiyel bir yerel zirveyi yansıtıp yansıtmadığını veya yeni destek seviyesinin 900 dolarlık bir yeniden test olup olmadığını anlamanın önemli olduğu kaydedildi.

Fiyat hareketi ve teknik analizin yanı sıra yatırımcılar Ethereum ağındaki kullanım ölçütlerini de ölçmeye başladı. Başlamak için en uygun yer olarak işlemleri ve transfer değerini analiz etmek belirlendi.

Bir önceki ayın 2.6 milyar dolarına kıyasla %73’lük artışla günlük işlemlerde 4 milyar doları aşan göstergenin yanı sıra işlem ve transfer değerindeki bu göze çarpan artışın gücü işaret ettiği ve aynı zamanda Ether fiyatının mevcut seviyelerde sürdürülebilir olduğunu gösterdiği şeklinde yorumlandı.

Döviz para çekme işlemleri şimdilik duraklatıldı

Borsalardan artan para çekme işlemleri; bahse yatırma, kazanç çiftçiliği ve soğuk depoya coin gönderen alıcılar gibi çeşitli nedenlerden kaynaklanabiliyor. Genellikle, sabit bir net mevduat akışı, kısa vadede satış yapma isteğini gösteriyor.

1-19 Aralık arasında borsaların net 600.000 ETH çekilmesiyle karşı karşıya kalması, ya soğuk cüzdanlara aktarılmasını ya da Ether’i DeFi ekosistemine yerleştirerek balinalardan potansiyel bir birikim gerçekleştirilmesini işaret ediyor.

Geçtiğimiz iki hafta içinde bir miktar istikrar sağlandığını da belirtmek gerekiyor. Ether fiyatı zirveye çıktıkça ortaya çıkan satış aktivitesi daha büyük mevduatlara yol açtığı için gösterge biraz olumlu duruyor.

Vadeli işlem primi zirve yaptı ancak anormal bir şey olmadı 

Profesyonel tüccarlar, belirlenen bitiş tarihleri olan uzun vadeli vadeli işlem sözleşmelerine hakim olma eğiliminde oluyor. Bir tüccar, vadeli işlemler ile normal spot piyasa arasındaki gider farkını ölçerek piyasadaki yükseliş seviyesini ölçebiliyor. 

Üç aylık vadeli işlemlerin, normal spot borsalara kıyasla genellikle %1.5 veya daha yüksek bir primle işlem yapması gerekiyor. Bu gösterge azaldığında veya negatif olduğunda bu, endişe verici bir kırmızı bayrak olarak yorumlanıyor. Bu durum “geri dönüş” olarak biliniyor ve piyasanın düşüşe geçtiğini gösteriyor. 

İlgili Haber:  Önemli Bitcoin Fiyat Ölçüsü Sinyalleri BTC'nin Yerel Bir Zirveye Yakın Olabileceğini Söylüyor

Ether’in Mayıs 2018’den bu yana en yüksek fiyatına dokunduğu tarih olan 4 Ocak’ta bu göstergenin %6.4‘e yükseldiği biliniyor. Mevcut %4.7‘lik oran, %20 yıllık prime eşit oluyor ve önceki aylarda görülen seviyelerin önemli ölçüde üzerinde kalıyor. Bu veriler, son 280 dolarlık düşüşe rağmen profesyonel tüccarların Ether’in fiyat potansiyeline güvenmeye devam ettiğini gösteriyor. 

Yükseliş boyunca spot hacmi yükseldi 

Vadeli işlem sözleşmelerini izlemeye ek olarak kârlı tüccarlar spot piyasadaki hacmi de izliyor. Düşük hacimlerde kırılma direnci seviyeleri biraz ilgi çekici görünüyor çünkü düşük hacimler genellikle güven eksikliğini gösteriyor. Bu nedenle, önemli fiyat değişikliklerine sağlam ticaret hacminin eşlik etmesi gerektiği düşünülüyor. 

Önceki iki günde etkileyici bir ortalama 8 milyar dolarlık hacim görülmüş bulunuyor ve bu, son haftalardaki trendden oldukça yüksek kalıyor. Hacim artışlarının eşlik ettiği yeni fiyat artışları, sürdürülebilir fiyat seviyelerinin mükemmel bir göstergesi olarak değerlendiriliyor. 

Bu olay, özellikle son %42’lik hareketin geleneksel piyasaların kapandığı 30 Aralık’tan bu yana meydana geldiği düşünüldüğünde geçerli oluyor. Son zamanlarda düşük hacimli günlerin yaşanması durumunda yatırımcıların 1.160 dolara yükselişin arkasında gerçekten neyin olduğunu sorgulamaları bekleniyor.

Vadeli işlemlerin alım satım oranları 

Daha fazla faaliyetin alış vadeli işlemlerinden mi yoksa satış vadeli işlemlerinden mi geçtiğini ölçerek genel piyasa duyarlılığı ölçülebiliyor. Genel olarak alış vadeli işlemleri yükseliş stratejileri için kullanılırken düşüş eğilimleri için satış vadeli işlemleri kullanılıyor.  

0.70’lik bir alım-satım oranı, satış vadeli işlemlerinin açık pozisyon oranının yükseliş çağrısında %30 daha fazla geciktiğini ve bu nedenle yükseliş olduğunu gösteriyor. 

25 Aralık’tan bu yana, yatırımcılar satış vadeli işlemlerinde daha yüksek bir hacimde işlem görüyor. Böylece göstergenin 0.65’ten 0.81’e yükselmesi, iki hafta süren daha fazla yükseliş eğiliminin tersine döndüğüne işaret ediyor. Koruma arayışına rağmen satış vadeli işlemleri hâlâ %19 oranında daha fazla yükselişe yönelik alış vadeli işlemlerini geride bırakıyor. 

Ether’in 25 Aralık’tan bu yana %60 oranında yükseldiği düşünüldüğünde bu veriler çok cesaret verici olsa da yatırımcıların daha nötrden düşüşe satış vadeli işlemleri stratejilerine yöneldiğine dair bir işaret bulunmuyor. 

Ether’in 1.160 dolarlık yüksek seviyesini 4 Ocak’ta test etmesinden sonra bazı zayıflık belirtilerine rağmen yukarıda tartışılan beş göstergenin her biri yükseliş seviyesini korumuş bulunuyor. 

Ether kısa süre önce 900 doların altındaki düşüşünü atlatmayı başardığında yatırımcıların yükseliş trendinin kırılmadığına dair daha fazla güven kazandıkları görülüyor. 

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar