Line Plus, Dijital Para Birimlerine Odaklanan Yeni Bir Blok Zinciri Yayınladı

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Line Plus, platformunun farklı merkez bankalarının taleplerini karşılamasını amaçlıyor.

blank

Haberin Özeti

  • Line Plus, merkez bankalarının kendi dijital para birimlerini çıkarması için bir blockchain yayınladı.
  • Firma, şu anda birkaç Asya merkez bankası ile görüşüyor.

Japonya menşeli çok uluslu holding SoftBank’ın sahibi olduğu Güney Koreli yazılım ve teknoloji şirketi LINE PLUS, merkez bankalarının kendi CBDC’lerini üretmeleri için bir blok zinciri yayınladı.

blank

CBDC Nedir?

CBDC’ler esasen merkez bankası destekli ve devlet kontrollü dijital para birimleridir. LINE, dijital para yeniliğinin özellikle Asya’da büyük bir patlama yaşayacağını düşünüyor. Şirket yetkilileri bugün yaptıkları basın açıklamasında, Line Financial Blockchain ile ilgili çeşitli Asya ülkeleri ve merkez bankaları ile görüştüklerini belirtti.

Her Asya merkez bankasının CBDC fikrinin farklı olduğu ve projelerin de eşit şekilde gelişmediği biliniyor. Örneğin Kamboçya’nın CBDC’si bir blok zinciri üzerinde çalışıyor ve nakit paraya benziyor; ancak Tayland ve Hong Kong, bankalar arasında sınır ötesi ödemeleri kolaylaştıran bir CBDC biçimine odaklanıyor.

Çin, bu anlamda, açık ara en ileride olan ülke olarak dikkat çekiyor. Ülkenin merkez bankası, şu anda dijital Yuan’ın pilot uygulamalarını hayata geçiriyor.

Dünyada CBDC Gelişimi

Asya dışında; Fed ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) gibi birçok farklı merkez bankası da CBDC’lere yakın ilgi gösteriyor. ECB geçen ay Avrupa hükümetlerini, CBDC’leri benimsemedikleri takdirde parasal özerkliklerini kaybedebilecekleri hususunda uyardı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Ortadoğu’da ise İsrail Bankası dijital bir şekelin İsrail ekonomisini düzene sokabileceği sonucuna varırken; Filistin Para Otoritesi ise kendi dijital para biriminin, İsrail’e olan bağımlılığını azaltabileceğini düşünüyor.

LINE, ürettiği blok zincirin CBDC’lerde büyük bir etkisi olacağını umuyor. Firma, platformunu bu amaç için, her merkez bankasının gereksinimlerine uyacak şekilde inşa ettiğini belirtiyor.

Ayrıca LINE blok zincirinin Müşterini Tanı (KYC) ve Kara Para Aklamayı Önleme (AML) desteğine ve modüler bir yapıya sahip olduğu, geliştiriciler tarafından gerektiğinde farklı özelliklerin eklenebildiği kaydediliyor. LINE blok zinciri, diğer blok zincirleriyle doğal olarak birlikte çalışabilen hisse ispatı blokaj zincirleri oluşturmak için açık kaynaklı bir sistem olan Cosmos SDK üzerine kurulmuştur.

Line Plus, CBDC ihraç etmek isteyen merkez bankaları için bir blok zinciri çözümü sunan ilk özel şirket değil. Mart ayında, XRP öncüleri Ripple, kendi CBDC’lerini çıkarmak isteyen merkez bankaları için özel bir blok zinciri oluşturduğunu duyurdu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Güncel Haberler

Dogecoin Fiyatı Gerileyince Robinhood’un Kripto Para Geliri de %78 Oranında Azaldı!

Dogecoin fiyatının uzun bir süredir “çılgınca” hareketler yapmaması sonucunda, ABD merkezli ticaret platformu Robinhood’un kripto geliri de önemli ölçüde...
Send this to a friend