5 Temmuz 2022, Salı
21.7 C
İstanbul

Line Plus, Dijital Para Birimlerine Odaklanan Yeni Bir Blok Zinciri Yayınladı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Line Plus, platformunun farklı merkez bankalarının taleplerini karşılamasını amaçlıyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Line Plus, merkez bankalarının kendi dijital para birimlerini çıkarması için bir blockchain yayınladı.
  • Firma, şu anda birkaç Asya merkez bankası ile görüşüyor.

Japonya menşeli çok uluslu holding SoftBank’ın sahibi olduğu Güney Koreli yazılım ve teknoloji şirketi LINE PLUS, merkez bankalarının kendi CBDC’lerini üretmeleri için bir blok zinciri yayınladı.

Binance indirim kodu

CBDC Nedir?

CBDC’ler esasen merkez bankası destekli ve devlet kontrollü dijital para birimleridir. LINE, dijital para yeniliğinin özellikle Asya’da büyük bir patlama yaşayacağını düşünüyor. Şirket yetkilileri bugün yaptıkları basın açıklamasında, Line Financial Blockchain ile ilgili çeşitli Asya ülkeleri ve merkez bankaları ile görüştüklerini belirtti.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Her Asya merkez bankasının CBDC fikrinin farklı olduğu ve projelerin de eşit şekilde gelişmediği biliniyor. Örneğin Kamboçya’nın CBDC’si bir blok zinciri üzerinde çalışıyor ve nakit paraya benziyor; ancak Tayland ve Hong Kong, bankalar arasında sınır ötesi ödemeleri kolaylaştıran bir CBDC biçimine odaklanıyor.

Çin, bu anlamda, açık ara en ileride olan ülke olarak dikkat çekiyor. Ülkenin merkez bankası, şu anda dijital Yuan’ın pilot uygulamalarını hayata geçiriyor.

Dünyada CBDC Gelişimi

Asya dışında; Fed ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) gibi birçok farklı merkez bankası da CBDC’lere yakın ilgi gösteriyor. ECB geçen ay Avrupa hükümetlerini, CBDC’leri benimsemedikleri takdirde parasal özerkliklerini kaybedebilecekleri hususunda uyardı.

Ortadoğu’da ise İsrail Bankası dijital bir şekelin İsrail ekonomisini düzene sokabileceği sonucuna varırken; Filistin Para Otoritesi ise kendi dijital para biriminin, İsrail’e olan bağımlılığını azaltabileceğini düşünüyor.

LINE, ürettiği blok zincirin CBDC’lerde büyük bir etkisi olacağını umuyor. Firma, platformunu bu amaç için, her merkez bankasının gereksinimlerine uyacak şekilde inşa ettiğini belirtiyor.

İlgili Haber:  Visa, Dijital Para ile Ödemelerin Çevrimdışı Olarak Yapılabileceğini Belirten Bir Rapor Yayınladı

Ayrıca LINE blok zincirinin Müşterini Tanı (KYC) ve Kara Para Aklamayı Önleme (AML) desteğine ve modüler bir yapıya sahip olduğu, geliştiriciler tarafından gerektiğinde farklı özelliklerin eklenebildiği kaydediliyor. LINE blok zinciri, diğer blok zincirleriyle doğal olarak birlikte çalışabilen hisse ispatı blokaj zincirleri oluşturmak için açık kaynaklı bir sistem olan Cosmos SDK üzerine kurulmuştur.

Line Plus, CBDC ihraç etmek isteyen merkez bankaları için bir blok zinciri çözümü sunan ilk özel şirket değil. Mart ayında, XRP öncüleri Ripple, kendi CBDC’lerini çıkarmak isteyen merkez bankaları için özel bir blok zinciri oluşturduğunu duyurdu.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar