UNIX telif hakkı bulunan bir üründür. Sadece bazı büyük firmalar UNIX ticari markasını ve ismini kullanabilir. IBM AIX, Sun Solaris ve HP-UX UNIX işletim sistemleridir. The Open Group adlı kuruluş UNIX ilişkili tüm ticari lisanslama programlarını yönetir.

Pek çok UNIX sistemi doğal olarak ticari amaçlıdır.

Linux ile UNIX Arasındaki Fark

Linux Bir UNIX Klonudur

POSIX (Portable Operating System Interface) standartlarına göre Linux; UNIX olarak görülebilir. Linux’un resmi kernel README sayfasında şöyle yazar:

“Linux; Linus Torvalds tarafından internet üzerindeki bir grup hacker yardımıyla sıfırdan yazılan bir UNIX klonudur. POSIX standartlarına uymayı hedefler.”

Fakat Open Group Unix-benzeri yapıları onaylamaz ve bunu UNIX ticari markasının kötüye kullanımı olarak görür.

Linux Sadece Bir Çekirdektir

Linux sadece bir kernel yani çekirdektir. Bütün Linux dağıtımları GUI (grafik arayüz), GNU araçları (cp, mv, ld, date, bash vb.) ve çeşitli uygulamalar (OpenOffice, Firefox vb.) içerir. UNIX işletim sistemleri ise tam bir işletim sistemi olarak kabul edilir ve içeriğindeki herşey tek bir kaynaktan ya da sağlayıcıdan gelir.

 

Başlıkta da belirttiğimiz gibi Linux sadece bir çekirdektir ve Linux dağıtımları onu kullanılabilir işletim sistemi haline getirir. Pek çok UNIX işletim sistemi ise A’dan Z’ye tüm gerekli programlar ve derleyicilerle birlikte gelir. Örneğin HP-UX veya Solaris tam bir paket işletim sistemi halinde gelir.

Lisanslama ve Fiyat

Linux ücretsizdir. Linux’u internet üzerinden ücretsiz olarak indirebilirsiniz ve GNU lisansı ile yeniden dağıtabilirsiniz. Linux’un internet üzerinde mükemmel bir topluluk desteği vardır. Fakat pek çok UNIX benzeri işletim sistemi ücretsiz değildir. Redhat / Novell gibi bazı Linux dağıtımları ek destek, danışmanlık, hata ayıklama ve eğitim gibi hizmetlerini ücretli olarak sunar.

Kullanıcı Dostu

Linux en kullanıcı dostu UNIX benzeri işletim sistemi olarak görülür. Ses kartı, flash oynatıcılar ve diğer masaüstü uygulamaları kolaylıkla kurulabilir. Apple OS X ise masaüstü kullanımda en popüler UNIX işletim sistemidir.

Güvenlik

Linux sunucunuzu ve masaüstü bilgisayarınızı hacker ve crackerlardan korumak için netfilter/iptables tabanlı açık kaynak kodlu firewall araçları ile birlikte gelir. UNIX işletim sistemleri ise kendi firewall ürünleri ile birlikte gelir. Örneğin Solaris UNIX ipfilter tabanlı bir firewall ile gelir.

Yedekleme ve Kurtarma Yazılımları

UNIX ve Linux veriyi kasetlere ya da başka yedekleme aygıtlarına yedekleyebilmek için farklı yedekleme araçları ile gelir. Fakat her ikisi de tar, dump/restore ve cpio gibi benzer araçları kapsar.

Dosya Sistemleri

Linux varsayılan olarak ext3 veya ext4 dosya sistemlerini kullanır. UNIX ise jfs, gpfs (AIX), jfs, gpfs (HP-UX), jfs ve gpfs (Solaris) gibi farklı birkaç çeşit dosya sistemi ile gelir.

Sistem Yönetim Araçları

UNIX sistem yönetimi için kendi özel araçlarını kullanır. Örneğin HP-UX SAM kullanır. Suse Linux ise sistem yönetimi için Yast kullanır. Redhat Linux sistem yönetimi için redhat-config-* adında kendi grafik arayüz araçlarını kullanır. Hem Linux hem de UNIX’de konfigürasyon dosyalarını düzenlemek ve komut yazmak sys adminler için sistem yönetiminde kullanılan en popüler seçeneklerdir.

UNIX İşletim Sistemleri

Popüler ve yaygın birkaç UNIX işletim sistemi aşağıdaki gibidir:

  • HP-UX
  • IBM AIX
  • Sun Solairs
  • Mac OS X
  • IRIX

Linux Dağıtımları

Popüler ve yaygın birkaç Linux dağıtımı aşağıdaki gibidir:

  • Redhat Enterprise Linux
  • Fedora Linux
  • Debian Linux
  • Suse Enterprise Linux
  • Ubuntu Linux

Linux ile UNIX arasındaki fark özetle bu şekilde. Sizin de eklemek istedikleriniz varsa lütfen yorum bırakın.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here