Litecoin (LTC), gizliliği arttırmak ve dağıtılmış defter işlemlerinin izlenebilirliğini gizlemek için tasarlanmış bir protokol olan MimbleWimble test ağını yeniden başlatıyor.

MimbleWimble, blokların tek bir büyük işlem olarak göründüğü Bitcoin’i (BTC) destekleyen ve işlemlerle ilgili bireysel girdi ve çıktıların tanımlanmasını önleyen çalışma modeli algoritmasının değiştirilmiş bir uygulamasıdır.

Litecoin için MimbleWimble protokolünün baş geliştiricisi David Burkett, kodun “kırılgan” yönlerini ortadan kaldırmanın yanı sıra “teknik olmayan Litecoin kullanıcılarının” da işlevselliği test etmeye başlamasını kolaylaştırmaya odaklanıyor.

Burkett, gelecek yıl protokolün tam olarak etkinleştirilmesini hedefliyor ve bir Telegram kanalı üzerinden yaptığı açıklamada Litecoin madencilerinin ve düğüm operatörlerinin protokolü “ne zaman etkinleştirmek isteyip istemediklerine” karar vereceğini belirtiyor.

LTC’nin MimbleWimble test ağı daha önce 30 Eylül’de başlatıldı ancak topluluğun düşük katılımı nedeniyle ertelendi.

Litecoin’in MimbleWimble atılımı; düzenleyicilerin gizliliği arttıran kripto varlık teknolojilerinin üzerine daha da fazla gitmeye başlaması üzerine Europol’un gizlilik coinlerini devreye sokması, merkezi olmayan pazarlar ile kripto para birimi birleştiricilerini belirlemesi ve anonim cüzdanları en önemli çevrimiçi organize suç tehditleri arasında kabul etmesi üzerine oldukça önemli bir adım olarak görülüyor.

Europol, 2020 için yayınladığı İnternet Organize Suç Tehdit Değerlendirmesi’nde, Wasabi ve Samurai’nin ilgili cüzdanlarını örnek olarak göstererek “coinjoin kullanan gizliliği arttırılmış cüzdan hizmetlerinin en büyük tehdit olarak ortaya çıktığını” iddia ediyor. Coinjoin kullanan cüzdanlar, ayrı işlemlerde bulunan birden fazla kullanıcının coinlerini karıştırarak merkezi olmayan bir harmanlama hizmeti sağlıyor.

Europol, darknet pazar yerlerinin operatörlerinin coinjoin cüzdanlarını kendi platformlarına entegre etmek için giderek daha fazla harekete geçtiğini iddia ediyor.

Europol ayrıca, Bitcoin’in hâlâ darknet pazarlarında baskın para birimi olmasına rağmen Monero’nun (XMR) en popüler gizlilik parası olarak ortaya çıktığını ve ardından Zcash (ZEC) ile Dash (DASH)’ın geldiğini belirtiyor. Rapor, Litecoin ve Ethereum’u (ETH) darknet pazarlarındaki en popüler iki altcoin olarak tanımlıyor.

Facebook Yorumları
İlgili Haber:  DeFi'deki Hareketlilikle Birlikte Ethereum Ücretleri Bir Haftada İkiye Katlandı

Bir Cevap Yazın