6 Ağustos 2022, Cumartesi
25.7 C
İstanbul

Litecoin (LTC) Fiyatı Yüzde 37 Yükseldi! Tırmanışın Arkasında Neler Var?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Kripto para piyasasının geri kalanında bir sakinlik hâkimken Litecoin fiyatı ise haftalık olarak %40 yükseliş gerçekleştirdi. Peki bu yükselişin sebepleri neler?

Binance indirim kodu

Kripto para piyasası asla uyumuyor. Hafta sonunda da işlem gören kripto paralar içerisindeki coinlerin birçoğu büyük hareketler yapmaktan çekindi. Kripto para piyasasının dijital gümüşü olan Litecoin ise sağlam yükseliş gösteren birkaç kripto paradan biri oldu.

Binance indirim kodu

Uzun süredir beklenen Taproot güncellemesini 14 Kasım tarihinde Bitcoin ağında hayata geçmesinin ardından dünyanın en büyük kripto parası olan Bitcoin fiyatı bu yazının yazıldığı anlarda 65.973 dolardan işlem görüyor ve bununla birlikte bir önceki güne göre %1.5 gibi ufak bir yükseliş ile seyrediyor. DeFi lideri Ethereum (ETH) ise son 24 saatte %1.5 değer kazandı ve bu yazının yazıldığı anlarda yaklaşık olarak 4.717 dolardan işlem görüyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Litecoin ise şu anda kripto para piyasasında bir istisna olarak hareket ediyor. Son yedi günde %37’nin üstünde değer kazanan Bitcoin ardılı, bu yazının yazıldığı anlarda 276 dolardan işlem görüyor. Bununla birlikte altcoin, son 24 saatte de %7 civarında yükseliş yaşadı.

Litecoin: Dijital Gümüş

Çoğu zaman dijital gümüş olarak nitelendirilen kripto para, 2011 yılında bir Bitcoin fork’u olarak hayata geçti. Dünyanın en eski dijital para birimlerinden biri olan Litecoin, Bitcoin’e göre daha basit ve daha hızlı bir şekilde çalışmayı hedefliyor. Bu bakımdan aslına bakılırsa bu altcoinin yapısı, büyük kardeşi olan Bitcoin’e büyük oranda benzerlikler taşıyor. LTC ağında yeni bir bloğun ortaya çıkarılması yaklaşık olarak 2.3 dakika sürerken aynı değer Bitcoin ağında ise 7.3 dakika civarında sürüyor.

Kripto para piyasasında yaşanan olayların neden sonuç ilişkisi çoğu zaman direkt olarak bilinememesine rağmen LTC ise bu konuda da bir istisna oluşturmuşa benziyor. Dijital gümüşün ralli yaşamasına neden olan olayların başında kısa bir süre önce duyurulan bir ortaklık geliyor olabilir.

Sinema devi AMC, geçtiğimiz hafta, aralarında LTC’nin de bulunduğu bir dizi kripto para ile ödeme kabul edeceğini açıklamıştı. Ancak Litecoin yalnızca bu sinema devi aracılığıyla büyük oranda adaptasyon yaşamıyor. Ayrıca kurumsal alanda da altcoin iyi işler başarıyor. Ripple (XRP) kısa bir süre önce yaptığı açıklamasında, bir likidite merkezi aracılığıyla, çeşitli kripto paralar aracılığıyla B2B (işletmeden işletmeye) işlemlerine izin vereceğini duyurmuştu. Desteklenen kripto paralar arasında Litecoin de bulunuyor.

Ancak görünüşe göre, Litecoin’in yaşadığı yükseliş trendi, daha Ekim ayının sonlarında kendisini belli etmişti. Bu tarihlerde LTC, ödeme hizmeti sağlayıcısı Visa ve girişim şirketi Unbanked ile birlikte bir kripto para kartını piyasaya sürmeyi planladığını duyurmuştu.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Furkan
Furkan
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar