26 Mayıs 2022, Perşembe
24 C
İstanbul

Litecoin ve Walmart Sahte Haberini Yapanlar Büyük Ceza Alabilirler!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Kripto paralar ile ilgili gerçekdışı dedikodu yayanlar cezasız mı kalacak. Görünüşe göre hayır. Litecoin ve Walmart ile ilgili iddiayı ortaya atan dolandırıcı yakında yaptıklarının sonuna katlanmak zorunda kalabilir.

Binance indirim kodu

13 Eylül tarihinde, Walmart ve Litecoin’in, bir ortaklık kurarak birlikte çalışacağına dair haberler yayılmaya başlamıştı. Haberlerin kaynağı olarak sahte bir basın bildirisi gösterildi. Bunun ardından Litecoin yatırımcıları arasında bir heyecan dalgası oluştu. LTC fiyatı %30’dan fazla artış gösterdi.

Binance indirim kodu

Ancak bu iddialar Walmart’ın kulağına gidince işler değişti. Şirket, yaptığı açıklamayla birlikte Litecoin kullanımına dair herhangi bir çalışma yapılmadığını söyledi. Bununla birlikte söz konusu haberin yalan olduğu ortaya çıktı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Kripto para sektöründe ve diğer finansal alanlarda dedikodular aracılığıyla yalan haberler yaymak aslında yeni bir taktik değil. Hisse senedi fiyatları yıllardır dedikodular, hisler ve yatırımcıların beklentileriyle şekilleniyor.

Dedikodulardan etkilenen finansal araçlar arasında kripto paralar da bir istisna oluşturmuyor. Hatta kripto para piyasası bu duruma karşı son derece savunmasız durumda.

Kripto para varlıklarının denetimsel olarak herhangi bir güvencesi olmadığı ve kripto paraları denetleyebilecek bir yetkili kurum bulunmadığı için kripto para piyasasında sahte haberleri yaymak daha kolay oluyor.

Litecoin de söz konusu iddiaları yalanlayarak Walmart ile herhangi bir ortaklık anlaşmalarının bulunmadığını söylemişti.

Litecoin ve Walmart Olayı ile İlgili Soruşturma Başlattı

Asılsız haberlerin yayılmasında sorumluluk sahibi olan kurumun haber servisi Global Newswire olduğu düşünülüyor. Genel olarak basın bildirilerini sitesinde yayınlayan şirket, konuyla ilgili eposta aracılığı ile şu açıklamayı yaptı:

Geniş kapsamlı bir soruşturma gerçekleşmesi için sorumlu yetkililer ile sıkı bir şekilde çalışacağız. Bununla birlikte bu olay ile ilgili muhtemel yasadışı aktivitelere de göz atabilme imkanı bulacağız.

İlgili Haber:  Walmart'ın Litecoin ile Ödeme Kabul Edeceği Haberiyle LTC Fiyatı Yüzde 25 Artmıştı, Ancak Bir Sorun Var!
Litecoin ve Walmart Sahte Haberini Yapanlar Büyük Bir Ceza ile Karşı Karşıyalar!
Litecoin ve Walmart Sahte Haberini Yapanlar Büyük Bir Ceza ile Karşı Karşıyalar!

Bu yüzden sahte haberlerin yayılması, suçlular için kötü bir şekilde sonuçlanabilir. Crypto Potato’ya göre, bir kimse, hisse senedi borsası, belirli bir şirket ya da sektör ile ilgili yanlış yönlendirmelerde bulunursa bu durum menkul kıymet dolandırıcılığı kapsamına giriyor.

Mahkeme de bu tür bir karar alırsa suçlular 5 yıla kadar hapis cezası ile karşı karşıya kalabilir. Buna ek olarak suçlular 5 milyon dolara kadar tazminat cezası da alabilir.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar