Lokal ve Genel Anestezi Arasındaki Fark

Hemşireler ve doktorlar gibi tıbbi alanda çalışan insanlar, hastalıklara müdahalelerde bulunurlar. Tıp insanları hastalık ve rahatsızlık geçiren bireyleri ayırt etme ve değerlendirme yöntemlerini bilirler. Bu, tanı koymak ve birisi hasta olduğunda düzgün bir şekilde müdahale açısından önemlidir.

Lokal ve Genel Anestezi Arasındaki Fark

Vücut operasyonlarında doktorlar, hastayı aşırı ve acı veren ağrılardan kurtarmak için anestezi uygularlar. Bir çok anestezi çeşidi vardır, ancak en yaygın olanı lokal ve genel anestezidir. Farklılıkları inceleyelim.

Genel anestezi

Genel anestezi, büyük vücut sistemi ameliyatlarında kullanılan ve vücudun tamamını bastırmak için gerekli olan anestezi tipidir. Genel anestezinin kullanılması zararlıdır, bu nedenle ameliyat sırasında kalifiye bir anestezist bulunmalıdır. Ameliyat esnasında akciğerler ve diyafram gibi büyük organlar baskılandığı ve bastırıldığı için bazı riskler vardır. Dolayısıyla, işlem sırasında dikkatli bir izleme yapılmalıdır. Genel anestezi uygulanması gereken ameliyat örnekleri, kalp nakli, beyin cerrahisi, kalça kırıklarının onarımı gibi çok büyük ameliyatlardır. Genel anestezinin yan etkileri de büyük riskler taşıdığından, hemşireler ve doktorlar hastayı operasyondan sonra titizlikle izlerler.

Lokal anestezi

Öte yandan, lokal anestezi, yalnızca vücudun bir bölümünü bastırmada kullanılan anestezi tipidir. Kullanıldığında, bilinç, işitme, görme, koku ve daha bir çok diğer duyu etkilenmeyebilir. Çoğunlukla diş çekimi gibi küçük operasyonlarda kullanılır. Ayrıca sünnet, dermatolojik ve yüz iyileştirmeleri ve diğer pek çok prosedürde de kullanılabilir. Genel anesteziden daha az risklidir. Lokal anestezinin başlatılmasında ve uygulanmasında bir anestezistin bulunması gerekli değildir çünkü doktor bunu kendisi yapabilir ve izleyebilir.

Bir anestezist ya da tıp eğitimi ve hastaları anestezi altına almak için özel eğitim alan bir doktor bu tür işlemler sırasında hastaları tedavi etmekle yükümlüdür. Hastayı ameliyattan önce, ameliyat sırasında ve ameliyattan sonra değerlendirmekle sorumludurlar. Anestezistler sayesinde ameliyatlar doktor ve hemşireler ile birlikte sorunsuz bir şekilde ilerler.

Lokal ve Genel Anestezi Arasındaki Fark

Lokal ve genel anestezi arasındaki fark özetlenecek olursa;

  • Lokal anestezi, vücudun bir bölümündeki ağrıyı bastırır, ancak genel anestezi tüm vücudun ağrısını bastırır.
  • Lokal anestezi, bir anestezi uzmanının yardımı olmadan doktor tarafından uygulanabilirken, genel anestezi sırasında bir anestezist bulunmalıdır.
  • Genel anestezide, lokal anesteziyle karşılaştırıldığında daha büyük ölüm riski vardır.
  • Genel anestezi merkezi sinir sistemi çevresinde etki eder. Lokal anestezi ise sadece sinirler çevresinde etki eder.
  • Genel anestezi tüm vücudu kontrol altına alır. Lokal anestezi belirli bir alanı uyuşturmak için kullanılır.
  • Genel anestezi, hastayı bilinçsiz hale getirir. Lokal anestezide, hasta tamamen uyanıktır.
  • Genel anestezi, büyük cerrahi prosedürler için kullanılır. Lokal anestezi, küçük prosedürler için kullanılır.
  • Genel anestezi yaşlı hasta için yüksek risk taşır. Lokal anestezinin minimum yan etkisi vardır.

 

Facebook Yorumları

Yorum yapın