8 Ağustos 2022, Pazartesi
30.7 C
İstanbul

Rapor: LooksRare NFT Pazarındaki Kullanıcıların Çoğu Kendilerine Satış Yapıyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 4 ay önce

Binance indirim kodu

Bloomberg’in haberine göre, işlem hacmiyle hızla lider NFT pazarı haline gelen LooksRare platformuna daha yakından bakıldığında, platformdaki hareketliliğin çoğunun aslında token ödülleri kazanabilmek için kendilerine token satan kullanıcılardan oluştuğu görülüyor.

Binance indirim kodu

OpenSea’nin rakibi şeklinde ortaya çıkan LooksRare, açıldığı ilk gün 110 milyon dolarlık NFT satışı gerçekleştirmişti.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Platform, Ocak ayında, NFT patlamasının zirvesi sırasında pazar lideri OpenSea’ye alternatif olarak Zodd ve Guts tarafından bilinen iki anonim kurucu tarafından hayata geçirildi. O zamanlar site kurucuları NFT meraklılarını kendi platformlarına çekebilmek için bir takım yeni özellikler sunacaklarını belirtmişlerdi. Vaad edilen bu yeni özelliklerin neredeyse tamamı, platformun aktif kullanıcılarına verilen Look tokeninin etrafında oluşturulan teşvik programına odaklandı.

CryptoSlam verilerine göre, platformdaki işlem hacminin yaklaşık 18 milyar doları veya toplam etkinliğin yaklaşık %95’i, genellikle yıkama ticareti (wash trade) olarak görünüyor. NFT pazarındaki yıkama ve kara para aklama aktiviteleriyle ilgili geçtiğimiz aylarda detaylı bir rapor yayınlamıştık. NFT piyasası, düzenleme söz konusu olduğunda kriptodaki birçok gri alandan biri olarak görülüyor. Yıkama ticaretinden kasıt, platformun verdiği tokenleri kullanarak bu NFT’lerin sahibinin kendine tekrar satış yapması ve böylece alıcıları cezbetmeye ve ilgili NFT koleksiyonunda bir hareketlilik olduğunu göstermeye yönelik ticaret demek.

Aynı zamanda, LooksRare, NFT pazarındaki talebin soğumasını etkili bir şekilde maskelemeye yardımcı oldu. Takip edenlerin bildiği üzere, NFT piyasası 2022’ye girişle birlikte epey soğumuştu. Dune Analytics verilerine göre, OpenSea’deki toplam satış Ocak ayından bu yana her ay düşüş gösterdi. DappRadar verilerine göre ise sitenin satış hacmi son 30 günde %67 düştü. Tüccar sayısı ise %23 azaldı.

İlgili Haber:  OpenSea'nin Rakibi LooksRare Açıldığı İlk Gün 110 Milyon Dolarlık Ethereum Tabanlı NFT Satışı Gerçekleştirdi

Ödül olarak token kazanma, DeFi’nin öne çıkan bir yönü olsa da, NFT platformları için nispeten yeni bir özelliktir. Rarible geçen yıl bu fikre öncülük edenler arasındaydı. LooksRare diğerlerinden farklı olarak işlem ücretlerini de Looks token sahiplerine dağıtıyor. Bloomberg’in haberine göre hukuk uzmanları, LooksRare platformundaki hacmi artıran yıkama ticaretinin yasa dışı olduğuna inanıyor.

Yine Bloomberg’e konuşan bir hukukçu, yıkama ticaretinin, bir yatırımcının aynı anda aynı enstrümanı satıp yine kendisinin satın aldığı ve piyasada yanıltıcı, yapay bir aktivite yarattığı bir piyasa manipülasyonu şekli olarak yorumluyor. Burada satılan şeyin NFT ya da başka bir emtia olmasının pek bir önemi yok. Eğer herhangi bir enstrümanda böyle bir yanıltıcı aktivite yapılıyorsa, bu market manipülasyonu olarak yorumlanıyor.

CoinMarketCap verilerine göre, Looks tokeninin fiyatı Ocak ayında üç kattan fazla arttı.

DeFi benzeri ödül olarak token verme modeli, NFT pazar payını OpenSea’den almak isteyen artan sayıda site tarafından kullanılmaya başlandı. LooksRare ücretleri de OpenSea’nin %2.5 oranına kıyasla %2 daha düşüktür.

Bu arada bazı analistlerin OpenSea’deki organik ticaretin LooksRare’e kaymaya başladığını da düşünüyor. Örneğin elinizde Bored Ape Yacht Club gibi pahalı bir NFT varsa, bunu OpenSea yerine LooksRare’de satarsanız en az 1-2 Ethereum cebinizde kalmış olur.

Looks tokeni ile ilgili ticaretin dışında, LooksRare NFT’ler için yine de nispeten küçük bir pazar olmaya devam ediyor. Örneğin OpenSea ile karşılaştırıldığında LooksRare, tipik olarak günde yaklaşık 10 kat daha az aktif kullanıcıya sahip.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar