Güzellik, kozmetik ve cilt bakımı söz konusu olduğunda krem ve losyon kullanımı konusunda pek çok tartışma yaşanır. Pek çok insan halen bazı durumlarda losyonun kremden, bazı durumlarda ise kremin losyondan daha iyi olduğu noktasını kaçırıyor. Bunun da ötesinde pek çok insan asıl kullanım alanlarını, özelliklerini ve içeriklerini bilmeden losyon veya krem kullanabiliyor.

Genel olarak bakacak olursak hem krem hem de losyon yumuşatıcı sınıfındadır. Cilde yumuşaklık kazandırırlar. Bazen nemlendirici olarak da kullanılırlar. Losyon ile krem arasındaki fark bu iki ürünü kullanan hedef insan kitlesi ili ilintilidir. Her insan kendine özgüdür ve her insan farklı cilt tipine sahiptir. Bazıları sert, kuru, bazıları ise yumuşak ve yağlı cilde sahiptir. İşte tam bu noktada losyon ve krem farkı devreye girer. Tek sorun kendi cildiniz için uygun olan ürünü bulabilmek. Bu ürünleri sırayla kullanıp sonuçlarını gözlemleyerek sizin için en iyi sonuç vereni tespit edebilirsiniz.

İçerik olarak baktığımızda, losyonlar su ve yağdan oluşur. Bu hafif yumuşatıcılar genelde kaygan değillerdir. Çoğu losyon markasından bağımsız olarak genelde bir çeşit serinletme etkisine sahiptir. Losyonlar kullanıcının cildini emerek bir serinlik yaratır. Hızlı bir şekilde cilde serinlik vermelerinden ötürü losyonlar yaz gibi sıcak mevsimlerde tercih edilir.

Egzema gibi cildi kupkuru yapan hastalıklardan muzdarip insanlar için en iyi seçim losyon kullanmaktır. Losyonlar kıl ve tüylerin en çok çıktığı göğüs, kol gibi alanlara da uygulanabilir. Bu açıdan idealdirler.

Kremler ise losyonlara nazaran daha kalın ve ağırdır. Aynı su ve yağ kombinasyonlarından yapılmalarına rağmen bazı kremler biraz daha fazla yağ katılarak daha yağlı ve kaygandır. Krem kullanımı için en uygun mevsim serin ve soğuk mevsimlerdir. Soğuk ve kuru mevsimlerde kremler sayesinde cildinizi nemlendirebilirsiniz.

Losyon ile Krem Arasındaki Fark

Losyon ile krem arasındaki fark özetlenecek olursa;

  • Losyonlar yaz gibi sıcak mevsimlerde idealdir, kremler ise soğuk ve kuru kış mevsimlerinde idealdir.
  • Losyonlar kremlerden daha yağlı ve kaygandır.
  • Losyonlar kremlerden daha hafif ve yumuşaktır.
  • Losyonlar cilt kuruluğu yaşayan insanlar için çok daha idealdir.
Facebook Yorumları

1 YORUM

  1. Merhaba ben internetten Hamilton markasının güneş kremini sipariş vermiştim ama güneş losyonu gelmiş sizce yazın kullanman için ideal mıdır teşekkür ederim .

Bir Cevap Yazın