3 Aralık 2022, Cumartesi
9.6 C
İstanbul

LUNA 2.0 Kripto Piyasasında Tekrar Bir Heyecan Yarattı, Bu Kez Başarılı Olacak mı?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 6 ay önce

Binance indirim kodu

Kripto dünyasında yaşanılanlar çabuk unutulur. İki haftadan biraz daha uzun bir süre önce yatırımcılara milyarlarca dolara mal olan Terra blok zinciri ekosisteminin çöküşünde kilit rol oynayan Luna tokeninin yeniden piyasaya sürülmesiyle birlikte oluşan “hype”ı görünce piyasanın adeta balık hafızalı olduğunu söyleyebiliyoruz.

Binance indirim kodu

Dün yani Çarşamba günü Terra blok zincirinin bölünmesine yönelik yapılan oylama %65 ile kabul edildi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Do Kwon’un topluluğa onaylatmayı başardığı yeni yapıya göre, orijinal blok zinciri Terra Classic olarak adlandırılacak, bu ay fiyatı sıfırlanan Luna, LUNC koduyla Luna Classic olarak yeniden adlandırılacak.

UST ise tamamen terk edilecek. Do Kwon yeni blok zincirine herhangi bir algoritmik stabil coin götürmeyecek.

Yeni Luna tokenleri, önceki Luna ve UST sahiplerine bugün itibariyle airdrop yoluyla dağıtılacak.

Kripto borsaları şimdiden tokeni listeleme planlarını duyururken, Terra fanları şimdiden “moon” tabirini kullanmaya başladılar bile. Bu durum aslında çok da şaşırtıcı değil, çünkü kripto piyasası maalesef “bir gecede milyoner olma” hayalleri kuran pek çok küçük yatırımcı ile dolu ve bu yatırımcılar bu tür yeni token ve projeleri bir fırsat olarak görüyor.

Milyonlarca olmasa da binlerce yatırımcı Terra çöküşünden para kaybetti ve Luna ve UST fiyatları bir noktada neredeyse sıfıra düştü. Bloomberg tarafından derlenen verilere göre, Luna’nın fiyatı Çarşamba günü yaklaşık %18 arttı, ancak yine de bir sentin çok altında kaldı. Halbuki Nisan ayında 100 doların üzerinde işlem görüyordu.

Yeni Luna tokeninin fiyatının “pompalanıp” yükselip yükselmeyeceği belirsizliğini koruyor. Mevcut projeleri Terra blok zincirinde tutmak dışında, yeni blok zincirinin büyük borsalardan desteğe ihtiyacı olacak. Yeni Luna tokeninin büyük bir borsada listelenmesi, token için daha fazla likidite sağlayacak ve bu da değerinin artmasına neden olabilir. Kripto borsası Huobi, Luna 2.0’ın piyasaya sürülmesini destekleyeceklerini söylerken OKX, yeni Luna tokenlerinin airdropunu destekleyeceğini söyledi. Bu arada Binance, etkilenen Binance kullanıcılarına “mümkün olan en iyi tedaviyi” sağlamak için “Terra ekibiyle yakın bir şekilde çalıştığını” belirtti.

Luna 2.0’e pek çok kesimden tepki de geldi. Dogecoin’in yaratıcılarından Billy Markus attığı tweette, “Luna 2.0 tüm dünyaya kripto kumarbazlarının ne kadar aptal olduğunu gösterecek” dedi.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar