1 Ekim 2022, Cumartesi
20.6 C
İstanbul

LUNA Vakfı Bitcoin’den Sonra Rezervlerine Avalanche’ı da Eklemeye Başladı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 6 ay önce

Binance indirim kodu

Geçtiğimiz günlerde Terra’nın kurucusu Satoshi’den sonra en fazla Bitcoin’e LUNA vakfının sahip olacağını söylemişti. Dediği gibi bu yönde ilerliyor gözüküyorlar. Dün Do Kwon Twitter üzerinden yaptığı açıklamada 230 milyon dolarlık daha Bitcoin satın aldığını duyurmuştu.

Binance indirim kodu

Her şey Terra kurucusu Do Kwon’un radikal bir adımıyla başladı. Kwon, Bitcoin’i Terra ekosisteminin rezerv para birimi yapmayı amaçlıyor. Peki bunu nasıl yapmayı düşünüyor? Tabii ki bol miktardan Bitcoin satın alarak.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Do Kwon’un yönetimindeki kâr amacı gütmeyen kuruluş LUNA vakfı 10 milyar dolarlık Bitcoin almayı planlıyor.

Fakat anlaşılan o ki, UST rezervleri için Bitcoin dışında ikinci bir kripto para daha seçmişler: AVAX!

Luna vakfı yaptığı açıklamada Terra platformunu genişletmek istediklerini ve bunun için 100 milyon dolarlık AVAX satın alacaklarını duyurdu.

Vakfın Bitcoin’den sonra ikinci en büyük kripto para olan Ethereum yerine Avalanche’ı tercih etmesi de Twitter’da tartışma konusu oldu.

Terra platformu Ethereum ve Solana’da olduğu gibi merkezi olmayan uygulamaları destekliyor. Ancak platformun token ekonomisi diğerlerinden farklı. LUNA Terra ekosistemindeki algoritmik stabil coinlerle birlikte hareket ediyor. Örneğin ne zaman birisi UST mint etmek istese, eşit miktarda LUNA yakmak zorunda. Aynı şekilde bunun tersi de geçerli. Bu şu demek; ne zaman UST’nin değerinde bir kayma yaşansa kullanıcılar bu düşük değerden onu satın alabilir ancak LUNA ile takas edecekleri zaman dolar ile olan 1:1 bağı üzerinden takas edebilirler. Örneğin UST 0.9 dolara düşerse onu 0.9 dolardan alıp 1 dolar karşılığında LUNA ile takas edebilirsiniz.

UST bugüne kadar dolar ile olan 1:1 bağını korumayı başardı. Ancak hep koruyacağına dair bir garanti yok. Örneğin geçtiğimiz günlerde Waves platformunun algoritmik stabil coini USDN dolar ile olan bağını kaybetmiş ve 0.8 dolarlara kadar düşmüştü.

İlgili Haber:  İlk Bitcoin ETF'si İçin SEC'in Beklediği Kriterler Neler?

Algoritmik coinlerdeki en büyük sorun ana tokenin keskin değer kaybetmesi durumunda stabil coinin de dolar ile olan ilişkisinin bozulması. Örneğin UST’nin ana tokeni LUNA keskin bir şekilde düşerse, UST’nin de bağı bozulabilir.

LUNA vakfı, ilişkili olmayan varlıkların temelini BTC ve AVAX gibi büyük varlıklarla çeşitlendirerek, UST rezervini oynaklığa karşı savunmayı amaçlıyor. Önümüzdeki günlerde bu rezerve BTC ve AVAX dışında başka kripto paraların da dahil edileceğini tahmin etmek zor değil.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar