Madenciler bu ayki Bitcoin boğa koşusundan önemli kazanç sağladı.

Haberin Özeti

  • Bitcoin madencilerinin elde ettiği gelirler giderek yükseliyor.
  • Bitcoin’in Mayıs ayında yaşadığı düşüş, madencilik ödüllerini de yarıya indirmişti.
  • Ancak BTC’nin yükselen fiyatı, o zamandan bu yana yaşanan kayıpları telafi etti.

Mayıs ayında, Bitcoin madenciliği ödülleri yarı yarıya düştü. Ancak pazar analiz firması Glassnode verilerine göre Bitcoin o kadar popüler ki, madenciler gelirlerini Mayıs ayından önceki seviyelere yükseltmeyi başardı.

Bitcoin Halving nedeniyle madenciler, önceden elde ettikleri karı sağlamak adına iki kat daha fazla çalışırlar. Buradaki mantık, daha fazla Bitcoin işlem gördükçe ve daha fazla insan ağı kullandıkça, Bitcoin madenciliğinin zorlaşmasına ve dolayısıyla değerinin artmasına dayanır.

11 Mayıs’ta Madencilik Geliri 19 Milyon’dan 7.9 Milyon’a Düşmüştü

11 Mayıs’ta ise Bitcoin madencileri için toplam madencilik geliri 19 milyon Dolardan 7.9 milyon Dolara düştü. Ardından daha güçlü madenciler çalışmaya başladıkça ve Bitcoin’in fiyatı yükseldikçe madencilik geliri de toparlanmaya başladı.

Ancak, Aralık 2017’deki boğa koşusundan bu yana fiyatların görülmemiş seviyelere ulaştığı Kasım ayına kadar işler çok da çılgınlaşmadı. 1 Kasım’da ise madencilik geliri günde 13 milyon Dolara kadar yükseldi.

Ve sonra asıl patlama 9 Kasım’da gerçekleşti: Bitcoin madencilik geliri, o tarihte 19.9 milyon Dolar’ı gördü. Bu değer Mayıs ayında kaydedilen değerden neredeyse 1 milyon Dolar daha yüksekti.

Sonraki günlerde de büyük bir düşüş kaydedilmedi. Glassnode’un veri gösterdiği en son gün olan dün itibariyle, tüm madencilerin elde ettiği toplam Bitcoin madencilik geliri 18ç3 milyon Dolar olarak kaydedildi.

Madencilik Gelirlerindeki Dalgalanmanın Sebebi Bitcoin Fiyatının Değişkenliği

Dalgalanmanın bir kısmı Bitcoin’in değişken fiyatı ile ilgili. Bitcoin madencilerinin birleşik hesaplama gücü olan madencilik hash oranı, BitInfoCharts’tan alınan verilere göre, Temmuz ayının başına göre iki kat daha yüksek ölçüldü.

İlgili Haber:  Coinbase Bitcoin'in Yükselişini Kaldıramıyor mu?

Ancak Bitcoin fiyatı yaz boyunca durgun görünürken, bu ay açıkça görülen boğa koşusu sayesinde madencilerin cüzdanları da bir hayli doldu.

 

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın