2 Aralık 2022, Cuma
11 C
İstanbul

Madencilik Ödüllerinden Memnun Olmayan Çinli Madenciler, Filecoin’i Çatallamakla Tehdit Ediyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

Çin’deki madencilik ödüllerinden memnun olmayan bir grup madenci, ana ağın beklenen lansmanından haftalar önce Filecoin’in blok zincirini çatallamakla (hard fork) tehdit ediyor. Peki bu sadece bir müzakere taktiği mi?

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Çin’deki MIX Group liderliğindeki bir madenci ve risk sermayesi konsorsiyumu, ana ağ (mainnet) lansmanından haftalar önce Filecoin’i forklamakla tehdit ediyor.
  • Madenciler çoğunlukla ödül mekanizması konusunda mutsuz.
  • Önerilen çatalın yarın test edilmeye başlaması planlanıyor, ancak bunun sadece bir pazarlık taktiği olup olmadığı belli değil.

MIX başkanı Weiping Han, bugün erken saatlerde Xiamen’de düzenlediği basın toplantısında, Filecoin’in ana ağının piyasaya sürülmesine hala birkaç hafta uzakta olmasına rağmen, Filecoin madencilik şirketi olan MIX Group’un, merakla beklenen blok zincirini çatallamayı planladığını belirtti. Han, birçok Filecoin madencisinin ve Huobi’nin kurucu ortağı ve Node Capital’in kurucusu Jun Du gibi etkili VC’lerin desteğine sahip olduğunu da sözlerine ekledi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Planlanan çatalın gerçek mi yoksa sadece bir tehdit mi ve madenciler için daha uygun olan şartları müzakere etmenin bir yolu mu olduğu net değil.

Üç yıl önceki ICO’su sırasında 205 milyon dolar toplayan Filecoin, genellikle madencilerin bilgisayarlarındaki kullanılmayan depolama alanını kullanıcılara kiralamak için token (FIL olarak bilinen) kazanabilecekleri “merkezi olmayan bir Dropbox” ile karşılaştırılıyor. Depolanan veriler şifreleme yoluyla güvence altına alınır ve ağ üzerinde başka türlü anlaşılmaz parçalar halinde dağıtılır. Neredeyse herkes bilgisayarlarında depolama alanı kiralayabilirken, Çin’deki bir dizi büyük madencilik firması, büyük miktarlarda sunucu depolama alanlarıyla birlikte büyük gelirler elde etmeyi planlıyorlar.

Filecoin yetkilileri, önerilen çatal hakkında yorum yapmıyorlar.

Çinli madenciler neden rahatsız?

Çoğunluğu Çin’de bulunan Filecoin madencileri, Filecoin’in ana ağ lansmanının ertelenmesinden şikayet ediyor. (Normalde Mart ayında hayata geçmesi planlanmıştı) Madenciler ayrıca Filecoin’in topluluk endişelerine yanıt vermemesinden ve yönetim anlamında merkezi bir yapıda olmalarından şikayetçi.

İlgili Haber:  1.5 Milyon Dolarlık Çin CBDC'si Shenzhen'de Dağıtılacak

Daha spesifik olarak Han, madencilerin donanım kısıtlamalarından kriptografiye ve işlem bant genişliğine kadar birçok teknik şikayetini listeledi. Ancak belki de en önemli faktör, Filecoin’in madencilere “sert” ödül sistemi olarak adlandırdığı şeydi.

27 Ağustos’ta Protocol Labs tarafından yayınlanan bir araştırmaya göre, Filecoin’in ekonomik modeli, ana ağın piyasaya sürülmesinden sonra %80 kadar madenciyi ortadan kaldırabilir.

Bunun nedeni, madencilerin 20 günlük blok ödülüne ve %30 FIL dolaşımdaki arz hedefine eşdeğer bir “İlk Teminatı” sağlamaları gerektiğidir. Bunlar, birçok madencinin karşılayamayacağı sermaye ve fırsat maliyetleridir ve madencileri rahatsız ediyor.

İkincisi, protokol, depolama madenciliği tahsisinin yalnızca %30’unu “basit token üretimi” olarak ve geri kalanını “temel token üretimi” olarak tahsis edecektir, yani madenciler, geri kalanının doğrusal olarak serbest bırakılmasını beklerken ödüllerinin yalnızca ilk %30’unu hasat edebilir önümüzdeki 180 gün içinde. Han, Filecoin madenciliği yapmak için borç alan madenciler için böylesine yavaş bir iade mekanizmasının kendilerini iflas ettirebileceğini söylüyor.

Son olarak, Filecoin, teknik hatalar yapan veya depolama taahhütlerinin sertifikasını gönderme gibi süreçleri takip etmeyen madenciler için ciddi bir ceza uygulayacak.

Sert çatal bi tehdit mi?

Han, yeni çatalın yarın test edilmeye başlanacağını iddia etti; Ekim ayında bir ana ağ lansmanını hedeflediğini söyledi.

Han, Filecoin çatalını öneren ilk kişi değil. Filecoin Vision adlı isimsiz bir Filecoin fork projesi, bugün Çin’de erken saatlerde Github’da yayınlandı. Önerilen “yeni kurallar”, temelde Protocol Labs’ın araştırmasının tersine çevrilmiş hali.

Söylemeye gerek yok, bir araştırma makalesi yayınlamak, teknik olarak zorlu bir projeyi çatallamak için uzmanlığı bırakın, hash gücünü toplamakla aynı şey değildir. Filecoin’in gecikmesi, protokolün dikkatli tasarım ve geliştirme gerektirdiğinin kanıtıdır.

Aynı şekilde, önemli sayıda madenci projeyi desteklemeye devam ediyor.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar