1 Ekim 2022, Cumartesi
20.6 C
İstanbul

Mahkeme, Satoshi Nakamoto Olduğunu İddia Eden Craig Wright Lehine Karar Verdi!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Birleşik Krallık mahkemesi, Bitcoin.org’un Bitcoin’in 2008 yılında yayınlanan white paper’ını web sitesinde bulunduramayacağına hükmetti. Bu durum bu belgenin orijinal yazarı olduğunu iddia eden Craig Wright için bir zafer anlamına geliyor.

Binance indirim kodu

Wright, Bitcoin.org sitesinin kurucusu olan Cobra takma adlı anonim kişinin Londra’da görülen mahkemede savunma yapmamaya karar vermesinin ardından, açtığı telif hakkı davasını otomatik olarak kazanmış oldu.

Binance indirim kodu

Cobra 48.600 Dolar Tazminata Mahkum Oldu

Pazartesi alınan karara göre Bitcoin.org, Satoshi Nakamoto’nun yazdığı whitepaper’ı web sitesinden kaldırmak zorunda kalacak. Ayrıca Wright’ı savunan avukat şirketi Ontier’a göre Cobra mahkeme masrafları için Wright’a 48.600 dolar ödeyecek ve bununla birlikte mahkeme kararını da web sitesinde 6 ay boyunca yayınlamak zorunda kalacak.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Ontier sözcüsü açıklamarına şunları da ekledi: “Telif hakkı tazminatlarıyla ilgili yeni soruşturmalar olabilir ancak bunun kararı henüz verilmedi. Önümüzdeki dönemde nasıl bir yol izleneceği Craig Wright’ın isteklerine ve bu mahkeme kararıyla ilgili memnun olup olmamasına bağlı olacak. Bu, Dr Wright’ın bu white paper’ın kendisine ait olduğunu kanıtlaması sürecinde önemli bir adımı temsil ediyor.”

Bitcoin’in piyasaya sürülmesi her daim takma adı Satoshi Nakamoto olan gizemli bir kişiye atfedilmiştir. Nakamoto’nun gerçek kimliği ise henüz açığa çıkmış değil.

BTC dünyada en fazla alım satımı yapılan kripto para olarak biliniyor ve fiyatları da bir hayli volatil seyrediyor. Son 12 ayda ABD doları karşısında %300 değer kazanan Bitcoin bu yazının yazıldığı anlarda 36.000 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Wright Nisan Ayında Bitcoin.org’u Dava Etmeye Hak Kazanmıştı

Nisan ayında Wright, her ne kadar davalının ismi ya da adresi bilinmese de, Bitcoin.org’u dava edebilme hakkında kavuşmuştu. Avustralyalı bilgisayar mühendisi 2008 yılında yayınlanan Bitcoin’in white paper’ının yazarı ve Satoshi Nakamoto’nun kendisi olduğunu iddia ediyor. Söz konusu belgede Bitcoin’in ne olduğu ve nasıl çalıştığı ile ilgili bilgiler yer alıyor.

İlgili Haber:  Coinbase'in Halka Arzı Bazı Bitcoin Destekçilerini Hoşnut Etmedi

Ontier ayrıca Wright’ın Cobra’yı mahkemeye vermesinin nedeninin Bitcoin Core gibi grupların, Wright’ın yazdığı white paper’ın kullanılarak insanların bunları Bitcoin sanmasını önlemesi olduğunu söyledi. Mahkeme davalı tarafların savunmalarını sanal ortamdan dinledi.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Furkan
Furkan
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar