2 Aralık 2022, Cuma
11.7 C
İstanbul

MakerDAO, Aave ile İlgili Bazı Borç Verme Faaliyetlerini Durdurdu!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 6 ay önce

Binance indirim kodu

Piyasa çalkantılı günler geçirirken yeni bir gelişme de popüler DeFi platformu MakerDAO’da gerçekleşti.

Binance indirim kodu

MakerDAO, algoritmik stabilcoin DAI destekli köklü ve merkezi olmayan özerk bir kuruluş. MakerDAO, DAI’nin Aave’nin kripto kredi platformuna yatırılmasını ve mint edilmesini durdurdu.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

MakerDAO, Cuma günü yaptığı açıklamada, olumsuz piyasa koşullarına atıfta bulunarak, yatırımcıların sorunlu bir türev tokeni stETH’e karşı DAI’yi ödünç almasını etkili bir şekilde önleyen Aave’deki DAI Doğrudan Para Yatırma Modülünü devre dışı bıraktığını duyurdu.

MakerDAO ekibi tarafından yapılan açıklamada, “Bunun riskli olduğuna inanmamızın nedeni, Aave Ethereum v2’de ödünç alınan 200 milyon DAI’den 100 milyon DAI’nin Celsius tarafından ödünç alınması ve çoğunlukla stETH tarafından teminatlandırılmasıdırdenildi.

Kullanıcıların protokolde borç alırken veya borç verirken işlemlerde arbitrajı kullanabilecekleri merkezi olmayan bir borç verme platformuna sahip olan Aave, daha önce MakerDAO’ya farklı bir teklif sunmuştu. Teklif, stETH’den kaynaklanan riskleri azaltmak için stETH piyasasını dondurmayı ve tokenin likidasyon eşiğini %81’den %90’a çıkarmayı öneriyordu. Ancak MakerDAO, bu teklifi “kabul edilemez risk” olarak nitelendirdi ve DAI’nin Aave’ya yatırılmasını devre dışı bırakma yolunu seçti.

stETH nedir?

stETH, özetle Lido protokolünde stake edilmiş Ether demek. Protokole Ether stake ediyorsunuz o da size stETH veriyor. stETH ile Ether’in normalde aynı değer olması beklenirken arada fiyat farklılıkları oluşabiliyor. Bu da yatırımcılar için bir arbitraj fırsatı doğuruyor.

İlgili Haber:  Ethereum Balinaları stETH Üzerinden Arbitraj Ticareti Yapıyor

Örneğin bu haberin girildiği esnada Ethereum fiyatı 1097 dolar iken, stETH fiyatı 1031 dolardı. Arada yaklaşık 66 dolarlık bir fark var.

stETH tokeni, Ethereum blok zincirinde stake edilmiş Ether’i temsil ediyor. Biliyorsunuz son günlerde iki şirket ismi tartışmaların ortasında: Celsius Network ve Three Arrows Capital. Celsius Network platformundaki çekim işlemlerini durdurdu. Three Arrows Capital’in ise maddi olarak zor günler geçirdiği söyleniyor.

stETH ile arbitraj.
stETH ile arbitraj.

Peki stETH ile bu iki şirket arasında nasıl bir ilişki var? Aralarındaki bağlantı şu; Celsius ve Three Arrows Capital’in en fazla stETH’ye sahip şirketler olduğu iddia ediliyor.

Arbitraj yapan yatırımcılar tam olarak ne gibi bir yol izliyor? Yaptıkları işlem şu; daha fazla Ethereum ödünç alabilmek için stETH’yi Aave’de teminat olarak kullanıyorlar ve ardından ödünç alınan Ether’i Lido’da stake ediyorlar. Böylece stETH’nin arzı da artmış oluyor. Ancak stETH’nin sunduğu indirim arttıkça, stETH’nin fiyatı Ethereum’dan uzaklaşmaya başlıyor ve bu durum likidasyona neden olabilir.

Verilere göre şu anda Aave’de 1 milyondan fazla stETH kilitli durumda.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar