11 Ağustos 2022, Perşembe
24.9 C
İstanbul

MakerDAO Nedir? Borçlanma Platformu Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 5 ay önce

Binance indirim kodu

MakerDAO, Ethereum blok zincirinde borçlanma, mevduat ve stabil coin geliştiren bir kuruluştur.

Binance indirim kodu

Özet

  • MakerDAO, aracıya ihtiyaç duymadan kripto para birimlerinin ödünç verilmesine ve alınmasına olanak sağlamak için Ethereum üzerine inşa edilmiş merkezi olmayan bir organizasyondur.
  • MakerDAO, borçlanma ve borç vermeyi yöneten akıllı bir sözleşme hizmetinin yanı sıra kredilerin değerini düzenlemek için iki para biriminden oluşur: DAI ve MKR.
  • MakerDAO, finansal araçlara ve hizmetlere erişim için merkezi taraflara bel bağlamayan DeFi hareketinin bir parçasıdır.

Kripto para kullanarak başka bir kripto para ödünç almak eskiden çok zordu. Çoğu kripto paranın fiyatı çok ani dalgalandığından, ödünç alınan miktar ile geri ödenmesi gereken miktar kısa bir süre içinde çılgınca fark edebilir. İşte burada MakerDAO devreye giriyor. Kredileri istikrarlı bir para birimiyle birleştiren MakerDAO, herkesin borç almasına ve ne kadar geri ödemesi gerektiğini güvenilir bir şekilde tahmin etmesine olanak sağlıyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

MakerDAO nedir?

MakerDAO, Ethereum blok zincirinde borçlanma, mevduat ve stabil coin geliştiren bir kuruluştur. Bu kuruluş, ETH ve MetaMask cüzdanı olan herkesin DAI adı verilen bir stabilcoin biçiminde kendi kendilerine borç vermesine izin veren bir protokol oluşturdu. MakerDAO’nun akıllı sözleşmelerinde bazı ETH’leri kilitleyerek kullanıcılar belirli miktarda DAI oluşturabilir. Ne kadar çok ETH kilitlenirse, o kadar çok DAI oluşturulabilir. Kullanıcılar, DAI kredileri için teminat görevi gören ETH’lerinin kilidini açmaya hazır olduklarında, bir ücretle birlikte krediyi geri öderler.

MakerDAO, Ethereum’da merkezi olmayan finansal sistemin çekirdek katmanını oluşturdu diyebiliriz. Bugünlerde buna “DeFi” deniyor.

MakerDAO’yu kim icat etti?

Rune Christensen, MakerDAO’nun kurucusu ve şu anki CEO’sudur.

MakerDAO’nun nesi özel?

Herhangi bir kredi notu vs kontrolü olmadan, blockchain üzerinde bir kişi nasıl kredi alabilir? Bunun cevabı, likidasyondur, yani alacaklılara ödemek için bir varlığın sermayeye dönüştürüldüğü an.

Bir kredinin teminatı belirli bir noktanın altına düştüğünde, yani ETH’nin fiyatı ödünç alınan DAI miktarının çok altına düştüğünde, kredi likidasyona tabii tutulur. Diğer bir deyişle, teminat olarak kullanılan ETH, ödünç alınan DAI artı ceza ve ücretlerin geri ödenmesi için satılır. Likidasyon ve tasfiye tehdidi, insanların çok fazla borçlanmasını engelleyerek sistemi istikrarlı tutar.

MakerDAO’nun başka nesi farklı?

Likidasyon tehdidi sistemi istikrarlı tutar. ETH’nin fiyatı düştüğünde ve çok fazla kredi bir anda tasfiye edildiğinde, kredileri geri ödemek için MKR oluşturulur ve satılır. Aynı zamanda MKR ile ücret ödenmesi gerekir ve yakılan veya yok edilen MKR’yi geri satın almak için likidasyon cezaları kullanılır. Teorik olarak, MKR’de tasfiye edilmiş kredileri desteklemek için her zaman yeterli değer olmalıdır.

İlgili Haber:  SEC, Dört Adet Bitcoin ETF Başvurusunu 2021 Sonuna Kadar Erteledi

DAI, ETH ve MKR, otomatik bir kontrol ve denge sistemi olarak çalışır. Her biri diğerini dengelemek ve sistemi kararlı ve merkezi olmayan bir şekilde tutmak için çalışır.

DAI, ETH ve MKR üçlüsünün nasıl çalıştığına dair hızlı bir özet:

  • DAI, Ethereum blok zincirinde sabit bir ABD doları değerine sahip bir ERC20 tokenidir. Aynı zamanda MakerDAO borç verme sisteminin anahtarıdır. MakerDAO’da bir kredi alındığında DAI oluşturulur. Kullanıcıların ödünç aldığı ve geri ödediği para birimidir.
  • Maker (MKR) tokeni, MakerDAO tarafından oluşturulmuştur ve temel amacı, MakerDAO’nun DAI tokeninin kararlılığını desteklemek ve Dai Kredi Sistemi için yönetimi sağlamaktır. MKR sahipleri, sistemin işleyişi ve geleceği hakkında önemli kararlar alır.

MKR tokenleri nasıl üretilir?

MKR, DAI stablecoin’in ABD dolarına ne kadar yakın olduğuna bağlı olarak oluşturulan veya yakılan bir ERC20 tokenidir. Yeni MKR’nin oluşturulması DAI’nin kararlılığına bağlıdır. DAI sabit kalırsa, daha fazla MKR yakılır ve toplam arz azalır. DAI, bir dolardan çok uzakta dalgalanırsa, toplam arzı artırarak daha fazla MKR oluşturulur.

MKR tokenlerini nasıl elde edebilirsiniz?

MKR, OKEx gibi büyük borsalarda ve Kyber Network gibi merkezi olmayan borsalarda mevcuttur.

MKR ile ne yapabilirsiniz?

MKR sahipleri, istikrarlı bir MakerDAO sisteminden finansal olarak yararlandıkları için, MakerDAO protokolünün çıkarına en uygun şekilde hareket etmeye teşvik edilirler. Sonuç olarak, MKR sahipleri, protokol tarafından ücretlerin ne kadar yüksekte belirleneceği ve hangi teminat türlerinin teminat olarak kabul edilebileceği gibi yönetim kararlarına oy verebilir. MakerDAO sisteminde, bir MKR tokeni bir oya eşittir, böylece büyük MKR’lere sahip kişiler veya kuruluşlar oylama sonuçları üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir.

MakerDAO’nun geleceği

MakerDAO, benimsenmesine yardımcı olan bir dizi yüksek profilli ortaklık sayesinde DeFi hareketinin amiral gemisi projelerinden biri haline geldi.

Ancak, MakerDAO için her şey her zaman güllük gülistanlık olmadı. Bu alandaki diğer birçok proje gibi, Koronavirüs gibi devasa küresel olayların etkilerine maruz kaldı ve kalıyor. Bu gibi küresel krizlerde, sistemin kararsız hale gelebileceği ve neredeyse kullanılamaz hale gelebileceği anlamına gelir.

Ancak bu ekosistemdeki pek çok proje gibi, hala yolun başında sayılırız. MakerDAO bu zorluklarla mücadele edip, daha güçlü hale gelebilir.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar