Makine Öğrenmesi ile Yapay Zeka Arasındaki Fark

Web teknolojileri, düşünme ve hayal etme yöntemlerimizi değiştirdi. Endüstriyel devrimle birlikte, insanlar, hayal bile edemeyeceğimiz şekillerde geliştirme ve yenilik yapma potansiyeline sahip oldukları için makineler ya da robotlar tarafından ele geçirilmekten daima korkmuşlardır. Baş döndüren teknolojik devrim yavaş yavaş işlerimizi ele geçiriyor ve çok yakında dünya yüzeyinden pek çok işin silineceği zamanlar çok da uzak değil. Filmlerde kurgusal bir olgu olarak gerçekten başlamış olan şey, günümüzün en önemli seslerinden biri haline geldi. Evet, yapay zeka (AI) hakkında konuşuyoruz. Tek başına teknolojik ilerleme bile, yapay zekanın insan evriminin geleceği ve bir sonraki adımı olduğu gerçeğidir.

AI terimi ya da Türkçe ifadeyle yapay zeka konusu bir süredir konuşuluyor. Bunu “The Matrix”, “Eagle Eye”, “The Terminator” vb. gibi bilim kurgu filmlerinde görmüş olmalısınız. Filmlerde olduğu gibi belki de bu korkunç robotlarla savaşmayacaksınız. Filmlerden farklı olarak, yapay zeka insanların yerini almayacak (en azından yakın zamanda), ve bizimle de savaşmayacak. Bunun yerine, yapay zeka sadece makineler tarafından yönlendirilen ve “akıllı” bir şekilde görevleri yerine getirmek için insan bilişiyle bütünleşmiş bir insan zekasının bir simülasyonudur. Bir bakıma yapay zeka, insanları süper akıllı hale getiriyor, makineleri değil. Bir de yapay zeka ile sıklıkla karıştırılan bir terim daha var: machine learning ya da Türkçe ifadeyle makine öğrenmesi. Bu nedenle, ikisi arasındaki farkı daha iyi anlamanıza yardımcı olmak için tarafsız bir karşılaştırma sunuyoruz.

Yapay Zeka Nedir?

Yapay zeka veya yaygın olarak “AI” olarak adlandırılan şey, görevleri gerçekleştirmek veya insan beyninin çözemeyeceği çok karmaşık olan sorunları çözmek için makineler yaratma bilimidir. Akıllı telefonunuz bir yapay zekadır. Karmaşık problemleri çözen bilgisayarlar birer yapay zekadır. İnsanların işini yapan robotlar yapay zekadır, ve aslında yapay zeka bu şeylerin hepsi ve daha fazlasıdır. Yapay zeka dünyayı heyecan verici ve şaşırtıcı şekillerde dönüştürdü. Bu terim 1950’lere kadar mevcut değildi, ama John McCarthy sayesinde, yapay zeka dünyanın şimdiye kadar gördüğü en büyük atılımlardan biri haline geldi. Basitçe söylemek gerekirse, yapay zeka insan gibi düşünen makineler yapma fikridir.

Makine Öğrenmesi Nedir?

Makine öğrenmesi ya da İngilizce ifadeyle machine learning, günümüz teknolojisinin en gelişmiş bilimsel alanlarından biridir ve yapay zeka elde etmenin bir yoludur. Hem insanlarda hem de makinelerde öğrenmenin altında yatan otomatik öğrenme yaklaşımlarına dayanan algoritmaların hesaplamalı çalışmasıdır. İnsan bilişsel mimarisinin bilgisi ile temel olarak tutarlı olan öğrenme algoritmalarına dayanan AI ve bilişsel bilimin bir alt kümesidir. Basitçe söylemek gerekirse, makine öğrenmesi, makinelere, açıkça programlanmadan, daha fazla insani şekilde düşünme ve öğrenme yeteneği verir.

Makine Öğrenmesi ile Yapay Zeka Arasındaki Fark

Özetle, yapay zeka; akıllı yöntemlerle basit ve karmaşık görevleri yerine getirmek için insan bilimi ile bütünleşen doğal zekânın bir simülasyonudur. Makine öğrenmesi ise, herhangi bir programlama olmadan, bilgisayarlara insanlar gibi öğrenme ve anlama yeteneği veren yapay zekanın bir uygulamasıdır. Her iki terim de genellikle birbirleriyle karıştırılır, ama aynı şey değildir. Yapay zeka, insani kavrayışa meydan okuyabilen, teknolojik gelişmeden henüz etkilenmeyen bir şeydir. Oysa, makine öğrenmesi, denetimli öğrenme fikrine dayanan inanılmaz bir yapay zekâdır.

Makine öğrenmesi ile yapay zeka arasındaki fark özetle bu şekilde. Sizin de eklemek istedikleriniz varsa yorum ekleyiniz.

Facebook Yorumları

Yorum yapın