20 Ağustos 2022, Cumartesi
23.6 C
İstanbul

Makro Ölçekli Ayı Piyasası Sinyallerine Rağmen Bitcoin Hashrate’i Rekor Seviyelere Çıktı!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 6 ay önce

Binance indirim kodu

Blockchain.com verilerine göre, Bitcoin’in (BTC) hashrate’i Cumartesi günü yılın en büyük artışını kaydetti ve saniyede 188.40 exahash’tan (EH/s) sadece bir günde tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 248.11 EH/s’ye sıçradı.

Binance indirim kodu

Pazar günü 209.63 EH/s’ye düşen değere rağmen, dünyanın önde gelen blok zinciri ağı artık her zamankinden daha güvenli.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

İş kanıtı (PoW) konsensüs algoritmasını kullanan blok zincirlerinde, hashrate, işlemleri onaylamak ve blok zincirine blok eklemek için “madenciler” olarak adlandırılan bir bilgisayar ağı tarafından tahsis edilen toplam birleşik hesaplama gücünü ifade eder.

Hashrate ne kadar yüksek olursa, ağ o kadar güvenlidir, çünkü dolandırıcılık veya aynı Bitcoin’i iki kez kullanabilmek için (“çifte harcama” olarak adlandırılır) daha fazla bilgi işlem gücü gerekir.

blank

Rekor yüksek Bitcoin madenciliği zorluğuyla (difficulty) (yeni bloklar bulmanın ne kadar zor olduğunun ölçüsü) birleştiğinde, artan hashrate değeri, madencilerin Bitcoin altyapısına uzun vadeli yatırım yapmaya daha istekli olduklarını gösteren oldukça pozitif bir sinyaldir.

Yukarıdaki grafikte BTC.com’dan gelen verilerin gösterdiği gibi, Bitcoin madencilik zorluğunun, bir sonraki yeniden ayarlanmasının gerçekleştiği bu hafta içinde %3.24 daha artması bekleniyor.

Makro sinyaller

Bitcoin ağı, geçen yıl Çin’in madencilik endüstrisindeki baskısını takiben gel-git’ler yaşadı ve hashrate’in Temmuz ayında 58 EH/s’ye kadar düşmesine neden oldu ve sektörün uzun vadeli beklentileri hakkında endişeleri artırdı.

Bununla birlikte, birkaç büyük Bitcoin madenciliği operatörünün ABD, Rusya ve Kazakistan gibi diğer ülkelere taşınmasıyla, Bitcoin’in hashrate değeri o zamandan beri sürekli bir toparlanma içinde.

Hash oranındaki son artış, artan enflasyon ve jeopolitik gerilimler gibi küresel piyasalardaki olumsuz makro sinyallerin ortasında da geliyor.

ABD enflasyon oranı geçen hafta 40 yılın en yüksek seviyesine ulaşmış ve yatırımcıların kripto para birimleri de dahil olmak üzere daha riskli varlıkları elden çıkarmasına neden olmuştu.

İlgili Haber:  Kripto Para Piyasalarındaki Ani Düşüş 24 Saat İçinde 300 Milyar Dolarlık Kayba Neden Oldu

Rusya’nın Ukrayna’yı olası bir askeri işgaline ilişkin söylentiler de kripto piyasasını olumsuz etkiliyor gözüküyor.

Beyaz Saray’ın geçen hafta Rusya’nın Ukrayna’ya “her an” büyük bir saldırı başlatabileceğini açıklamasının ardından, Bitcoin fiyatı neredeyse %4 düşerken, önde gelen hisse senedi endeksleri %1.43 ile %2.78 arasında düştü.

Bu haberin girildiği esnada Bitcoin son 24 saatte %1’lik düşüşle 42.745 dolardan işlem görüyordu. Ancak, patlayan hashrate değeri ile ağın güvenlik altyapısı güçlenmeye devam ediyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar