Malezya Polisi 1.069 Adet Bitcoin Madenciliği Cihazını İş Makineleriyle Parçaladı

Önemli Gelişmeler
blank
Furkan Uyanık
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Son güncelleme: 1 hafta önce

blank

Malezya polisi 1.069 adet Bitcoin madenciliği cihazını imha etti. Yetkililer daha önce de birçok illegal Bitcoin madenciliği tesisine de müdahalede bulumuştu.

blank

Bitcoin madenciliğiyle uğraşan herkesin rüyalarına girebilecek nitelikte bir olay gerçekleşti. Malezya’nın Sarawak eyaletindeki Miri şehrinde yerel yetkililer 1.000’in üzerinde Bitcoin madenciliği cihazını parçaladı. Cihazların kripto para madenciliği için özel olarak üretilen ASIC-Miner’lar olduğu öğrenildi. Bu işlemden önce Malezya polisi çok sayıda operasyon ile illegal madencilik tesislerine müdahalede bulunmuştu. Madencilerin 2 milyon doların üstünde bir değere sahip olan miktarda elektrik çaldıkları tespit edilmişti. Bunun ardından yetkililer 4 tesisi kapatmış ve yaşları 24 ile 64 arasında değişen 8 şüpheliyi gözaltına almıştı. Bu kişilerden 6’sı tutuklandı. Konuyla ilgili Malezyalı polis şefi yerel medyaya şu açıklamalarda bulundu: “Ceza Kanunu’nun 379. maddesi uyarınca 6 kişi hakkında elektrik hırsızlığı suçlamasıyla suçlu bulundu, 8.000 RM (1600 Euro) ceza aldılar ve bununla birlikte 8 aya kadar hapis cezası istemiyle yargılanıyorlar.

Bitcoin Madenciliği Cihazları Silindir ile Dümdüz Edildi

Almanya’nın Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinin küçük bir şehri olan Kamen de olduğu gibi yetkililer Bitcoin madenciliği cihazlarını açık arttırmayla satışa çıkarmak yerine medyada ibret olsun diye farklı bir yöntem denemeye karar verdiler. Yetkililer, silindir makinalarının Bitcoin madenciliği cihazlarının üstünde ufak bir işlem yapmasını videoya aldı ve paylaştı. İddialara göre bu yöntem ile birlikte illegal Bitcoin madencilerinin caydırılması hedefleniyor. Malezyalı yetkililerin tahminlerine göre illegal kripto para madenciliği aktiviteleri sadece geçtiğimiz yıl bile 21.3 milyon dolarlık bir zarara neden oldu. Ayrıca polis şefine göre yasa dışı bir şekilde çekilen elektrik hatları ülkede çok sayıda yangına da neden oldu. Malezya’da gittikçe artan madencilik faaliyetlerinin, geçtiğimiz yıl ülkede kripto para ticaretinin yasal olduğunun ilan edilmesinin ardından zirve noktasına ulaştığı düşünülüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

BTC fiyatının rekor kırdığı Nisan ayında Bitcoin madenciliği cihazları büyük talep görüyordu. Bu talep nedeniyle ekran kartı stoklarının erimesi üzerine oyuncular bilgisayarları için ekran kartı bulamaz hale gelmişlerdi. Kripto para fiyatlarının son aylarda düşüşe geçmesiyle birlikte ise stoklarda bir nebze rahatlama yaşandı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Bitcoin Madenciliği Şirketi Genesis Yatırım Turunda 125 Milyon Dolar Topladı

Çin’in ülkedeki Bitcoin madencileri ile ilgili sert önlemler almasının ardından diğer ülkelerdeki madenciler durumu fırsat bildi. Bununla birlikte Genesis...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend