İslam hukuku kapsamında dijital varlık ticaretine izin verildiğini ilan eden dönüm noktası karardan sadece üç ay sonra Malezya’daki din bilginleri, kripto paranın bir yatırım aracı olarak yükselişe geçtiğini söyledi.

Malezya Menkul Kıymetler Komisyonu (SC) Şeriat Danışma Konseyi Başkanı Dr. Modh Daud Bakar, bu konudaki görüşlerini paylaşarak kriptonun büyük bir potansiyele sahip olduğunu ancak ülkede benimsenmesinin varlık sınıfı hakkında anlayış eksikliğinden kaynaklanan zorluklarla karşı karşıya olduğunu söyledi.

6 Ekim’de Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da gerçekleştirilen SCxSC Finans Teknolojisi Konferansı’nda konuşan Bakar, Malezyalıların sadece %2’sinin kripto para birimleri hakkında herhangi bir bilgiye sahip olduğunu belirtti. Kripto paranın dini hukuka göre yasal bir ödeme aracı olarak kabul edilmediğini ifade eden başkan, altın ve gümüş gibi eşit ölçüde değiş tokuş edilmesi gereken maddeler olan “ribawi eşyalar” tarafından desteklenmemesi koşuluyla bir kripto paranın bir emtia olarak değerlendirilebileceğini söyledi. Kriptonun bir mübadele aracı olduğunu ve insanların metaları mübadele aracı olarak kullanmaktan alıkonulamayacağını belirten Bakar, bir kripto işleminin piyasadan bir e-bilet veya emtia satın almak kadar iyi olduğunun altını çizdi.

Dijital varlıkların kabulünün, Malezya’da kripto para biriminin insanların alım satım amacıyla satın alabilecekleri veya yatırım varlıkları olarak görebilecekleri pek çok ilginç alana öncülük edebileceğini açıklayan konsey başkanı; bu para biriminin potansiyelinin, dünyanın büyüyen dijital ekonomisi kadar büyük olduğunu kaydetti.

İslam’a göre kriptoya izin verilip verilmediği sorusu hala tartışılmaya devam eden bir mesele olsa da 2018’de Endonezyalı bir finans teknolojisi firmasının danışmanı, Bitcoin’in şeriat yasalarına göre “genel olarak izin verilebilir” olduğunu açıklamıştı. Bu karardan önce, firmanın CEO’su Matthew Martin, kripto para birimine borç yerine “emek ispatı”na dayandığı için yasal paradan ziyade İslam hukuku kapsamında izin verilebileceğini söylemişti.

Şeriat Danışma Konseyleri genel itibariyle İslami Finans Kurumlarının işleyişinde İslami kanunların uygulanmasını denetleyen otoritelerdir. Temmuz ayında, Malezya konseyi dijital varlıkların ticaretine Şeriat Yasası doğrultusunda izin verildiğini ilan etmişti. Bu kararı da değerlendiren Bakar, verilen bu iznin kriptolardan bir emtia veya bir şirkete yatırım olarak yararlanma fırsatlarının önünü açtığını belirtti.

Ülkedeki insanların %60’ından fazlası İslam’ı uyguladığından, kripto firmaları bu kararla birlikte dijital varlık alanına daha fazla Müslüman tüccarı çekme fırsatına sahip oldu. Ülkenin şu anda Luno Malaysia, Tokenize Malaysia ve Sinegy Technologies olmak üzere üç lisanslı borsası mevcut. Binance ise şu anda ülkede faaliyet gösterme yetkisine sahip olmasa da Malezya Ringiti’ni desteklemeye devam ediyor.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın