Manzara ile Portre Fotoğraf Arasındaki Fark

Son güncelleme: 3 ay önce

Anahtar fark: Manzara ya da ingilizce adıyla landscape fotoğraf adından anlaşılacağı üzere manzara fotoğrafıdır, portre ya da ingilizce adıyla portrait bir insan fotoğrafıdır. Bu ifadeler aynı zamanda oriyentasyonu da ifade etmede kullanılır: landscape geniş, portrait ise uzun fotoğraflara referanstır.

Özellikle akıllı telefonlarla birlikte bu iki ifade hayatımıza daha çok girdi. Landscape yani manzara fotoğrafı içerisinde manzara barındıran fotoğraflardır. Örneğin içinde göl veya dağ bulunan bir fotoğrafı landscape ya da manzara fotoğradı şeklinde refere edebiliriz. Landscape aynı zamanda geniş anlamına gelir. Enine geniş fotoğraflara landscape deriz.

Öbür yandan portrait ya da Türkçe adıyla portre fotoğraflar bir şahıs içeren fotoğraflardır. Örneğin kravatlı bir cv fotoğrafı için portre diyebiliriz. Portrenin diğer bir anlamı da uzun fotoğraf manasındadır. Unutmayın landscape geniş, portrait uzundur. Portre bazen heykel ya da büste de denebilir. Hatta bazen portre bir yazı ya da belgesel tipi bile olabilir.

Matbaa endüstrisinde landscape ve portrait sık kullanılan ifadelerdir. Genelde dökümanlar büyük çoğunlukla portre şeklinde yazdırılır. Fotoğraflar veya excel gibi hesaplama tabloları ise landscape yazdırılır. Aynı şekilde bir şahsın portresi genelde yine portrait olarak bastırılır. Burada bahsettiğimiz terimler sayfa oriyantasyonu ile ilgilidir.

Manzara ile portre fotoğraf arasındaki fark özetle bu şekilde.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın