Marie Harf ABD Dışişleri Bakanlığı basın sözcüsüdür. 1981 doğumlu ve 33 yaşındadır. Sarışın, mavi gözlü ve kendisine çok yakışan gözlükler giyer. 1999 yılında liseden mezun olduktan sonra Indiana Üniversitesi’nde siyaset bilimi okudu. Henüz bir üniversite öğrencisiyken 2001 yılında meydana gelen 11 Eylül saldırılarından etkilendi ve kariyerini siyaset alanında aktif rol alarak devam ettirme isteği duydu. Bu amaçla ortadoğu, yahudi tarihi gibi konular üzerine yoğunlaşarak federal hükümetin farklı birimlerine iş başvurusunda bulundu. CIA’den iş teklifi aldı ve burada analist olarak çalışmaya başladı. Daha sonra CIA basın sözcüsü oldu. 2012 yılında Barack Obama’nın seçim kampanyasında görev aldı. Obama’nın ulusal güvenlik ve iletişim stratejisi üzerinde çalışmalar yaptı ve aynı zamanda Obama ekibinin basın sözcülüğünü yaptı. 2012 yılında evlendi ve 2013 yılında ABD Dışişleri Bakanlığı’na basın sözcüsü olarak atandı ve Jen Psaki altında çalışmaya başladı.

 

Jen Psaki de ABD Dışişleri Bakanlığı basın sözcüsüdür. 1978 doğumlu, 37 yaşında ve evlidir. Hafif kızıl saçlı ve beyaz tenlidir. Barack Obama’nın eski basın sözcülerindendir. Psaki’nin önümüzdeki günlerde Beyaz Saray’a geri dönüp iletişim direktörü olarak çalışacağı bildirildi.

Psaki Connecticut doğumludur. Yunan ve Polonya kökenlidir. 1996 yılında liseden mezun oldu. 2000 yılında William & Mary kolejinden mezun oldu. Lisedeyken iki yıl boyunca yüzme takımında görev aldı. 2001 yılında Iowa eyaletinden demkrat parti üyelerinin seçim kampanyalarına katıldı. 2004 yılında John Kerry’nin seçim kampanyasında basın sözcüsü oldu. Obama’nın 2008 seçim kampanyasında gezici basın sekreteri oldu. Obama’nın seçimi kazanmasıyla onunla birlikte Beyaz Saray’a gitti ve 2009’da Beyaz Saray İletişim Direktörü oldu. 2011 yılında bu görevden ayrılarak Global Strategy Group firmasında başkan yardımcısı olarak çalışmaya başladı. 2012 yılında Obama’nın seçim kampanyası için tekrar basın sekreteri oldu. 2013’te ABD Dışişleri Bakanlığı basın sözcüsü oldu.

ABD basın açıklamaları yakından takip eden biri olarak hem Marie Harf hem de Jen Psaki’yi gözlemleme fırsatım oldu. Her ikisi de oldukça tecrübeli ve kabiliyetli. Basın sözcülüğünün nasıl yapılması gerektiğine dair uzman iki insan. Görünüş olarak da oldukça iyiler. Kesinlikle gazetecilerle tartışmalarında altta kalmıyorlar. Harf, Psaki’ye göre yaşça daha küçük olmasına rağmen gazetecileri kontrol altında tutma noktasında oldukça başarılı. Her ikisi de tabiri caizse “gıcık” olmadan oldukça sempatik bir şekilde gazetecilerin her türlü sorusunu başarılı bir şekilde cevaplayabiliyorlar. Güzellik ve sempatiklik konusunda hangisi daha iyi karar veremiyorum ama her ikisi de çok iyi. Harf özellikle çok sempatik, Psaki de çok olgun ve güzel. Benim favorim Psaki 🙂

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here