30 Kasım 2022, Çarşamba
12.6 C
İstanbul

Mark Cuban, DeFi ve Stablecoin Sektörünün Düzenlenmesi Gerektiğini Söyledi

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

DeFi’de her şey eğlence ve oyun… Ta ki paranızı kaybedip tüketici koruması olmasını dileyene kadar…

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Milyarder girişimci Mark Cuban, geçtiğimiz günlerde bir DeFi dolandırıcılığından yara aldı.
  • Cuban, bugün yaptığı açıklamada ise DeFi ve stablecoin sektörünün düzenlenmesi gerektiğini dile getirdi.

Milyarder yatırımcı Mark Cuban, geçtiğimiz gün, TITAN adlı bir kripto paranın ani çöküşünden “darbe aldığını” açıkladı. TITAN tokeni, birkaç saat içinde değerinin neredeyse %100’ünü kaybetti.

Binance indirim kodu

“DeFi ve Stablecoinler Düzenlenmeli”

Portföyünün “küçük” bir yüzdesi olarak nitelendirdiği değeri kaybettikten sonra Mark Cuban, belirli bir itibari para birimine bağlı istikrarlı bir değerde seyretmeyi amaçlayan kripto para çeşidi stablecoinlerin düzenlenmesi gerektiğini dile getirdi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Titan, bir tür DeFi yatırım projesi olan Iron Finance’in bir parçasıydı. DeFi projeleri, bankalar veya yatırım yöneticileri gibi aracılara ihtiyaç duymadan kripto paranızı tamamen kod kullanarak yöneten programlardır.

Ancak bankalarla ilgili güzel şeylerden biri; sektördeki kötü oyuncuları ve dolandırıcıları caydıran tüketici koruma yasalarına tabi olmalarıdır. Zira DeFi için böyle bir düzenleme yok.

TITAN’da yaşanan çöküşün, başlangıçta, anonim geliştiricilerin kullanıcıların fonlarıyla beraber kaçtığı bir tür çıkış dolandırıcılığı olan ve DeFi sektöründe sıklıkla görülen potansiyel bir “rug pull (kilim çekme)” operasyonu olduğu düşünülüyordu.

Ancak Iron Finance sonrasında yaptığı açıklamada, protokolünde yaşanan olayın bir “banka dolandırıcılığı” olduğunu belirtti ve “dünyanın ilk büyük ölçekli kripto banka dolandırıcılığını” deneyimlediklerini kaydetti.

“Yeni Bir Sektöre Girmek, Risk Almak Anlamına Geliyor”

Sebep ne olursa olsun bu durum, TITAN fiyatının dakikalar içinde 65 Dolardan 0.00000003 Dolara düşmesine neden oldu.

Cuban, konu ile ilgili Bloomberg’e verdiği röportajda, “Herhangi bir yeni sektöre girerken, sadece para kazanmaya çalışmak değil, aynı zamanda sektörü öğrenmek amacıyla da üstlendiğim riskler var. Durağan bir kripto paranın ne olduğunu ve hangi teminatlandırmanın kabul edilebilir olduğunu tanımlayan bir düzenleme olmalı.” ifadelerini kullandı.

İlgili Haber:  Elon Musk, Dogecoin'i Yeniden Zirveye Çıkardı

Cuban, geçtiğimiz hafta, TITAN ve Iron Finance ile olan ilişkisi hakkında “Verim Çiftçiliğinin Parlaklığı, Likidite Sağlama ve Kripto Projelerine Değer Verme” başlıklı bir köşe yazısı yayınlamıştı.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar