2 Aralık 2022, Cuma
11.9 C
İstanbul

Mark Cuban, Ethereum ve Chainlink Tabanlı dClimate Projesine Yatırım Yaptı: dClimate Nedir?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Milyarder girişimci Mark Cuban, Ethereum tabanlı projelere gittikçe daha fazla yatırım yapıyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Milyarder girişimci ve Dallas Mavericks basketbol takımının sahibi Mark Cuban, bir veri pazarı olan dClimate’e yatırım ve danışmanlık yapacak.
  • Proje, çalışmak için hem Ethereum hem de Chainlink kullanıyor.
  • Bu, Cuban’ın ilgilendiği ilk Ethereum tabanlı proje değil.

Milyarder iş insanı Mark Cuban, Ethereum tabanlı veri projesi dClimate’e yatırım ve danışmanlık yapacak.

Binance indirim kodu

Mark Cuban ve Kripto Yatırımları

Bugün yapılan duyuruya göre, Dallas Mavericks’in sahibi şirketin stratejik danışmanı olarak görev alacak. Temel katmanı olarak Ethereum kullanan ve büyük ölçüde Oracle ağı Chainlink’e dayanan dClimate, iklim verileri için merkezi olmayan bir ağ görevi görüyor. Cuban’ın yatırım miktarı ise açıklanmadı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Milyarder girişimcinin, Ethereum’a duyduğu ilgi günden güne artıyor. Cuban daha önce de Ethereum’un yazılım şirketlerine ve bankacılığa bir alternatif olabileceğini söylemişti.

Buna ek olarak Cuban, geçtiğimiz ay, Ethereum’un Bitcoin’e nazaran “daha uzun vadeli değere” sahip olduğunu söyledi. Bu açıklamadan kısa bir süre sonra da bir Ethereum ölçeklenebilirlik start-up’ı olan Polygon’a yatırım yaptığını duyurdu.

Şimdi, Cuban’ın Ethereum ile ilgili en son yatırımı ise daha büyük bir endüstriyi hedefliyor: Veri.

dClimate Nedir?

dClimate, işletmelere ve kuruluşlara iklim verileri sağlamak için hizmet verir. Çiftçilerden hükümetlere kadar iklim hakkında bilgiye ihtiyaç duyan herkes için projeler inşa eden kuruluş, gelecekteki iklim felaketleri için plan yapılabilmesi adına da oldukça detaylı veriler sunar. dClimate, aracıları ortadan kaldırmak ve bu tür verileri alıcı ve satıcı arasında doğrudan iletmek için ise blockchain teknolojisini kullanır.

Proje, bu verileri almak için Ethereum üzerine inşa edilmiş Chainlink ile çalışıyor. Chainlink ise blok zincirlerini gerçek dünya verileriyle güvenilir bir şekilde bağlamayı amaçlayan ve merkezi olmayan bir oracle ağıdır. Chainlink ağı geçtiğimiz yıl önemli ölçüde büyümeye başladı. Kuruluş, kripto projeleriyle yüzlerce ortaklık ve entegrasyon anlaşması imzaladı ve bu süreçte ağın yerel tokeni olan LINK fiyatı %1000’in üzerinde değer kazandı.

İlgili Haber:  Kripto Paraların Benimsenmesinde Dördüncü Aşamaya Giriliyor

dClimate’in kurucu ortağı Sid Jha konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “İklim direnci oluşturmak için güvenilir hava durumu verilerine ihtiyaç duyan birçok paydaşın yararlanabileceği bir platform oluştururken, Mark Cuban’ın sektör ile ilgili öngörüleri ve uzmanlığı dClimate ekibi için paha biçilmez bir fırsat olacak.” ifadelerini kullandı.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar