Mark Cuban: NFT’ler Küçük İşletme ve Sanatçılar İçin Yeni Gelir Kaynakları Yaratabilir

Önemli Gelişmeler
blank
Furkan Uyanık
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Son güncelleme: 6 ay önce

blank

Mark Cuban non-fungible token’ların (NFT) nasıl çalıştığını öğrenmek için basit bir deney yaptı. Kendi video kliplerinden oluşturduğu GIF’leri her biri 25 dolardan olacak şekilde NFT satan bir sitede satışa çıkardı. Ancak birinin bunları satın almak isteyeceğinden şüpheliydi.

blank

Cuban’a göre bunu denemekten zarar gelmez çünkü dijital token’lar hiç kimsenin rahat rahat karşı koyamayacağı telif ödemelerinden gelen pasif gelir özelliğine sahipti.

GIF’lerin satışlarının her birinden Cuban da pay alıyordu.

Röportajda aktardığına göre: “Bu özellik, kendi fikrimce, devrim yaratabilecek bir şey ve bu yüzden dijital ürünler satan her satıcının NFT dünyasına bir göz gezdirmesi gerekiyor.”

Ancak düzenli gelir akışları, NFT kavramının girişimcilere açtığı fırsatlardan sadece birini temsil ediyor. Bu teknoloji etrafındaki tüm bu ilgi, gelecek aylar ve yıllarda bu alandaki muhtemel büyük gelişmeleri sadece yüzeysel olarak kapsıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

NFT’lerin Değeri Eşsiz Olmalarından Kaynaklanıyor

Bir dolar banknotunu düşünelim. Her bir dolar diğeriyle her özelliği bakımından aynıdır ve birbirleriyle değiştirilebilir, bu yüzden bu para ABD hazinesi tarafından desteklenen “fungible (değiştirilebilir)” bir token’dir.

Ancak aynı dolar banknotuna daha yakından bakacak olursak her birinin eşsiz bir seri numarasına sahip olduğunu görürüz. Belki bu banknot bir zamanlar Mark Cuban tarafından kullanıldı ya da bu dolar belki de yaptığınız işten kazandığınız ilk para. Eğer bu dolara bu özellikleri bakımından değer veriyorsanız işte o zaman o dolar “non-fungible (değiştirilemez)” hale gelir.

NFT’ler Gayrimenkul Sektöründen Finans Sektörüne Hatta Oyun Sektörüne Kadar Birçok Endüstride Kullanılabilir

Yatırım şirketi Polyient’in sanal ekonomi inovasyon sorumlusu Craig Russo, NFT’lerin hayal edilebilecek her şey olabileceğini söyledi.

NFT’lerin gerçek değerleriyle ilgili hatırlamamız gereken diğer bir özellik ise NFT’lerin içinde orijinal token ile ilgili çeşitli bilgiler saklanabilmesidir. Bu bilgilere örnek verecek olursak, bir NFT tekrar satıldığı her seferinde kendisini yaratan ilk kişiye düzenli telif ücreti ödenir, bunun yanında yine aynı NFT başka birilerine satılmaya devam ettikçe yeni özelliklerin kilidinin açılması beklenebilir.

NFT’ler şu sıralar manşetleri kaplıyor çünkü NFT koleksiyoncuları dijital sanat eserlerine servet dökmeyi sürdürüyorlar. Oyun sektöründeki NFT’lerin kullanımı ise oyuncuların bunları koleksiyonculardan daha interaktif bir şekilde kullanabilecekleri için daha farklı bir yol izleyecek gibi görünüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Güncel Haberler

Ripple (XRP), Amerikan Borsalarında Tekrar Listelenebilir Mi? Coinbase CEO’sundan Ripple’a Büyük Destek Geldi!

Coinbase CEO’su Armstrong, SEC ile olan savaşında Ripple’a destek verdiğini açıkladı ve XRP’nin Coinbase üzerinde tekrardan listelenebileceğine dair spekülasyonları...
Send this to a friend