Mastercard yakın tarihli bir basın açıklaması ile, merkez bankası dijital para birimlerini (CBDC) test etmek için bir platform oluşturduğunu duyurdu. CBDC, nakit paranın dijital bir versiyonu olan merkez bankası parasıdır. Aynı nakit parada olduğu gibi, CBDC de, eşler arası ödemeleri hedefler.

Mastercard, üretilecek olan dijital paranın bölgelerdeki uygunluğunu değerlendirmek için; merkez bankalarını, ticari bankaları, teknoloji ve danışmanlık firmalarını ortak çalışmaya davet etti. Test aşamasında hazırlanacak olan Sandbox, “tescilli bir test platformu” içerecek. Platform, daha önce yapılan birçok CBDC kavram kanıtına (PoC) benzer blok zinciri teknolojilerini içerebilecek. Mastercard’ın yaptığı açıklamada, üretilecek olan dijital paranın altında yatan teknolojinin ne olacağı net olarak belirtilmedi. Platform, merkez bankaları, ticari bankalar ve tüketiciler arasında CBDC’lerin temel ihraç ve dağıtımını ve takasını yapacak. Ayrıca, mevcut ödeme sistemleriyle de etkileşime sahip olacak.

Basel’deki Uluslararası Ödemeler Bankası’nın son anketi, merkez bankalarının %80’inin en az bir CBDC (dijital para) çıkarmayı düşündüğünü gösteriyordu. Mastercard’ın dijital para testleri tam da bu döneme denk geldi. Mastercard’ın konuyla ilgili basın bülteninde, test platformuna katılabilmek için ne gerektiği belirtilmemiş. Basın bülteninde ayrıca halihazırda kayıtlı olan katılımcılardan veya bu grubun kompozisyonundan da bahsedilmiyor.

Mastercard bu platform ile merkez bankalarına deneyselliğe izin verecek anahtar teslimi bir teknik sanal alan sunmuş olacak. Platform ayrıca, modellere, kullanım senaryolarına ve merkez bankalarının ve diğer oyuncuların düşüncelerine ilişkin Mastercard’a fikir verecek ve oldukça değerli piyasa bilgisi sağlamış olacak. Ek olarak, platforma katılacak olan banka ve kuruluşlar, üretilecek olan dijital paranın yönünü etkileyebilirler.

Dijital para ile işlem ücretleri düşecek

Mastercard, tüm kredi kartı kuruluşları gibi, para transferleri için ödeme sistemleri sağlayan bir kuruluştur. Mastercard örneğini inceleyecek olursak, Banknet hizmeti, kart işleminin yetkilendirme aşaması sırasında kartı veren bankalarla entegre çalışır. Ödeme aşamasında, Banknet hizmeti, fonları veren bankadan alıcı bankaya aktarma işini yapar. Ek olarak, kartı veren banka ve alıcı banka da genellikle bir kredi kartı işlemcisidir. Haliyle tüm bu aracılar belir bir işlem ücreti alır. Toplam ücret, takas ücreti, değerlendirme ücreti ve satış marjından oluşur.

Takas ücretleri kartı veren bankaya, değerlendirme ücretleri kart kuruluşuna ve satış marjı da tüm bu transferleri işleyen kuruluşa gider. Bu, her işlem için % 4’e kadar işlem ücreti almak demektir. Bu ücretler genellikle doğrudan satıcıdan alınır.

İlgili Haber:  Lagarde, Merkez Bankası’nın Dijital Para Birimi Hakkında Halka Danışacaklarını İfade Etti

CBDC’yi bir kart veya mobil işlemden ayıran önemli bir husus, herhangi bir anlaşmaya gerek olmamasıdır. Ödeme alabilmek için, herhangi bir bankaya telefon etmenize veya faks göndermenize gerek kalmaz, sadece CBDC dağıtık defterine bağlanmanız yeterli olacaktır. Takas ücreti yok, satış marjı yok. Sadece belki düşük bir miktar işlem ücreti olacak. Bu maliyet de alıcı ile satıcı arasında bölüştürülebilecek.

Bu şekilde bir dijital para, hali hazırdaki sistemden para kazanan pek çok aracı kurumu endişeye sevk etmeye yeterli.

Halihazırda yukarıda sıraladığımız bu ücretler, ödeme hizmetlerini kullanan ve karşılığında tüketicilerin mal ve hizmetler için ödediği fiyatları etkileyen en alttaki işletmelerden alınır. Bu ücretler şeffaf değildir ve tüketicilerin yaptığı tercihleri ​​doğrudan etkilemektedir. Her işlemde %4 vergidir. Nakit indirimi yoktur, diğer bir deyişle nakit ödeme yaptığınızda bir kart veya mobil ödeme müşterisiyle aynı tutarı ödersiniz.

Herşey dijitalleşti, sıra parada mı?

Giderek online hale gelen bir dünyada, nakit para konusu halen tartışmalı. Pandemi ile bu konu daha da önem kazandı. Nakit para, kirli, idaresi ve sterilize edilmesi zor.

Ağ etkileri nedeniyle, ödeme sistemlerinin etrafındaki hendekler büyüktür. Mevcutta sadece birkaç kart kuruluşu var. Visa, Mastercard ve American Express bunlardan öne çıkanlar. American Express aynı zamanda bir banka. Alipay ve Wechatpay gibi kapalı sistemler, Çin gibi ülkelerde muazzam bir ölçeğe sahip. Hükümet haklı olarak onlar konusunda endişeli. Çin merkez bankası da benzer bir dijital para üzerinde çalışıyor. Çin hükümeti, Alipay ve Wechatpay cüzdanlarının dijital yuan/renminbi’yi desteklemesini şart koşuyor.

Dijital para üretmeyi planlayan merkez bankaları, CBDC için ödeme sistemlerinin kontrolünü düzenlemeli ve en azından alınan ücretleri azaltmalıdır. CBDC’lerin altyapısının çoğu, en azından büyük ekonomiler için, merkez bankası tarafından oluşturulacak, kontrol edilecek veya düzenlenecektir. Öngörülebilir gelecek için, CBDC’ler Visa ve Mastercard gibi ödeme sistemleriyle birlikte var olacak. Ancak, kredi ürünleri ve banka kartlarıyla rekabet edebilmek için, CBDC’lerle satın alınan mallarda farklı fiyatlar olacak mı? Satıcılar ve işlemciler için bunu yönetmek ne kadar kolay olacak? Bu soruların cevapları, CBDC’nin halk tarafından benimsenme derecesini belirleyecektir.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here