Mastercard Kredi Kartı Sistemi İçin Stablecoin Entegrasyonu Testlerine Başladı

Önemli Gelişmeler
blank
Furkan Uyanık
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Son güncelleme: 1 hafta önce

blank

Mastercard, kripto para ile ilgilenen müşterilerinin hayatını kolaylaştırabilecek yeni bir pilot projenin tanıtımını yaptı. Kredi kartı devi, şimdilik test aşamasında olacak şekilde, stablecoin’lerin Mastercard sistemine entegre olacağını açıkladı.

blank

Kredi kartı şirketi MasterCard uzun süredir kripto para sektörüne adım atmanın yollarını arıyordu. Şimdi ise şirket ilk kripto para entegrasyon hamlesini duyurdu. Hamle ile birlikte, Mastercard’ın kripto para sektöründeki ortakları şimdilik test aşamasında da olsa, stablecoin desteğine kavuşmuş olacak.

Mastercard Kripto Para Servisi Sağlayıcılarının Birlikte Çalışmasını Kolaylaştırıyor

Şimdiye kadar Mastercard’ın ağındaki tüm işlemler itibari para birimleriyle gerçekleştiriliyordu. Bu yüzden Mastercard’ın ödeme şirketi BitPay ya da kripto para banka kartları sağlayıcıları gibi kripto para sektöründeki ortakları, işlemlerini ilk olarak ABD doları ya da diğer itibari para birimlerine dönüştürerek gerçekleştiriyordu. Benzer şekilde ödeme yöntemi olarak kredi kartı seçeneğini sunan Bitcoin borsaları da bu teferruatlar ile uğraşıyordu. Mastercard’ın stablecoin desteği sunmasıyla beraber artık kripto paradan itibari paraya dönüştürme zorunluluğu ortadan kalkacak.

Mastercard yöneticisi Raj Dhamodharan, şirketinin stablecoin hamlesini açıkladığı basın toplantısında gelişmeyi şöyle değerlendirdi: “Günümüzde çoğu kripto para şirketinin kripto paraları geleneksel itibari para birimlerine dönüştürecek altyapısı bulunmuyor, biz bu işlemi daha kolay hale getiriyoruz. Evolve, Paxos, Circle ve dijital varlıklar topluluğu ile olan ilişkilerimiz sayesinde Mastercard olarak, dünyanın dört bir yanındaki tüketicilerimizin nasıl ve ne zaman ödeme yapacakları konusunda seçim özgürlüğü vaat etmek istiyoruz.”

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Şirket ayrıca cüzdan sağlayıcısı Uphold ve Bitpay ile de görüşme halinde olduklarını açıkladı. Bu iki finans teknolojileri şirketinin pilot proje için gereken cüzdan teknolojisini sağlaması bekleniyor. Metropolitan Commercial Bank ve Evolve Bank & Trust ise kripto kartlarının dağıtımından sorumlu olacak.

Stablecoin USD Coin (USDC)’nin arkasındaki finans teknolojileri şirketi olan Circle da Mastercard ile işbirliği yapacak olan isimler arasında bulunuyor. Paxos ise pilot projenin stablecoin’lerine üzerine odaklı şirketlerinden birini oluşturuyor.

Paxos CEO’su ve kurucusu Charles Cascarilla, Mastercard ile gerçekleştirilen işbirliği anlaşması için şöyle dedi: “Yıl içerisinde 365 gün 7/24 aralıksız bir şekilde kripto para işlemlerini gerçekleştirebilecek bir konumdayız. Mastercard ile yaptığımız işbirliği ile birlikte dünyanın dört bir yanındaki günlük kullanıcılara kripto para ve Blockchain teknolojisinin getirdiği yararları göstereceğiz.”

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Bitcoin Madenciliği Şirketi Genesis Yatırım Turunda 125 Milyon Dolar Topladı

Çin’in ülkedeki Bitcoin madencileri ile ilgili sert önlemler almasının ardından diğer ülkelerdeki madenciler durumu fırsat bildi. Bununla birlikte Genesis...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend