5 Aralık 2022, Pazartesi
10.7 C
İstanbul

Mastercard Kredi Kartı Sistemi İçin Stablecoin Entegrasyonu Testlerine Başladı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Mastercard, kripto para ile ilgilenen müşterilerinin hayatını kolaylaştırabilecek yeni bir pilot projenin tanıtımını yaptı. Kredi kartı devi, şimdilik test aşamasında olacak şekilde, stablecoin’lerin Mastercard sistemine entegre olacağını açıkladı.

Binance indirim kodu

Kredi kartı şirketi MasterCard uzun süredir kripto para sektörüne adım atmanın yollarını arıyordu. Şimdi ise şirket ilk kripto para entegrasyon hamlesini duyurdu. Hamle ile birlikte, Mastercard’ın kripto para sektöründeki ortakları şimdilik test aşamasında da olsa, stablecoin desteğine kavuşmuş olacak.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Mastercard Kripto Para Servisi Sağlayıcılarının Birlikte Çalışmasını Kolaylaştırıyor

Şimdiye kadar Mastercard’ın ağındaki tüm işlemler itibari para birimleriyle gerçekleştiriliyordu. Bu yüzden Mastercard’ın ödeme şirketi BitPay ya da kripto para banka kartları sağlayıcıları gibi kripto para sektöründeki ortakları, işlemlerini ilk olarak ABD doları ya da diğer itibari para birimlerine dönüştürerek gerçekleştiriyordu. Benzer şekilde ödeme yöntemi olarak kredi kartı seçeneğini sunan Bitcoin borsaları da bu teferruatlar ile uğraşıyordu. Mastercard’ın stablecoin desteği sunmasıyla beraber artık kripto paradan itibari paraya dönüştürme zorunluluğu ortadan kalkacak.

Mastercard yöneticisi Raj Dhamodharan, şirketinin stablecoin hamlesini açıkladığı basın toplantısında gelişmeyi şöyle değerlendirdi: “Günümüzde çoğu kripto para şirketinin kripto paraları geleneksel itibari para birimlerine dönüştürecek altyapısı bulunmuyor, biz bu işlemi daha kolay hale getiriyoruz. Evolve, Paxos, Circle ve dijital varlıklar topluluğu ile olan ilişkilerimiz sayesinde Mastercard olarak, dünyanın dört bir yanındaki tüketicilerimizin nasıl ve ne zaman ödeme yapacakları konusunda seçim özgürlüğü vaat etmek istiyoruz.”

Şirket ayrıca cüzdan sağlayıcısı Uphold ve Bitpay ile de görüşme halinde olduklarını açıkladı. Bu iki finans teknolojileri şirketinin pilot proje için gereken cüzdan teknolojisini sağlaması bekleniyor. Metropolitan Commercial Bank ve Evolve Bank & Trust ise kripto kartlarının dağıtımından sorumlu olacak.

İlgili Haber:  Cardano'nun Piyasa Değeri 28 Milyar Dolara Yükseldi

Stablecoin USD Coin (USDC)’nin arkasındaki finans teknolojileri şirketi olan Circle da Mastercard ile işbirliği yapacak olan isimler arasında bulunuyor. Paxos ise pilot projenin stablecoin’lerine üzerine odaklı şirketlerinden birini oluşturuyor.

Paxos CEO’su ve kurucusu Charles Cascarilla, Mastercard ile gerçekleştirilen işbirliği anlaşması için şöyle dedi: “Yıl içerisinde 365 gün 7/24 aralıksız bir şekilde kripto para işlemlerini gerçekleştirebilecek bir konumdayız. Mastercard ile yaptığımız işbirliği ile birlikte dünyanın dört bir yanındaki günlük kullanıcılara kripto para ve Blockchain teknolojisinin getirdiği yararları göstereceğiz.”

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar