30 Eylül 2022, Cuma
22.9 C
İstanbul

MATIC ve AAVE, Ethereum İşlem Ücretleri Konusunda Çözüm Üretmeyi Başardı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Dünya çapında merkeziyetsiz finans (DeFi) projelerinin adaptasyonları son hız devam ediyor ve bununla birlikte kısa bir süre önce Polygon (MATIC) de, Ethereum’un ölçeklendirilmesi sorunu konusunda büyük bir adım attı.

Binance indirim kodu

DeFi sektörü, rüzgarı arkasına almış gibi görünüyor. Son yedi gün içerisinde DeFi protokollerinin toplam idare ettiği sermaye (Total Value Locked, TVL) 108.93 milyar dolardan 122.73 milyar dolara kadar yükseldi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bu büyümenin büyük bir kısmı Binance Smart Chain (BSC) ve Ethereum DeFi protokellerinden köken alıyor. Bu ikili piyasalardaki aslan payını oluşturuyor ve verilere göre DeFi piyasasındaki toplam TVL değerinin 107.2 milyar dolarlık kısmını temsil ediyorlar. Bu da tüm DeFi piyasalarının %87.35’ine denk geliyor.

MetaMask’ın Kullanıcı Sayısı Uçuşa Geçti

Bu hafta yeni rekorlar kıran isimler arasında yalnızca DeFi sektörü ve Ethereum yer almıyor. ConsenSys’in yayınladığı bir blog yazısında, kripto para cüzdanı MetaMask’in aylık 5 milyon aktif kullanıcı sayısına ulaştığı duyuruldu. Ekim ayında bu sayı yalnızca 1 milyon kullanıcı kadardı. MetaMask aslında sıradan bir kripto cüzdanı görevi görüyor. Ancak diğer cüzdanlar ile karşılaştırıldığında MetaMask’in gücü aslında, kullanıcıların kendi cüzdanlarına DeFi uygulamalarını entegre edebilmelerinde yatıyor.

MetaMask kullanıcı sayılarının bu kadar fazla artmasının nedeni ise birden fazla faktöre bağlanıyor. Merkeziyetsiz finans (DeFi) uygulamalarına karşı olan ilginin giderek artması ve NFT dünyasında yaşanan gelişmeler ile birlikte daha fazla yeni kullanıcı MetaMask’i kullanmaya başladı.

ConsenSys, bu durum için diğer bir neden olarak da, gelişmekte olan ülkelerdeki kullanıcıların sayısındaki artışı gösterdi.

Polygon (MATIC) Ethereum DeFi Projelerini Ölçeklendirdi

Ethereum ağlarındaki aşırı yüklenmeler ile beraber son aylarda Ethereum işlem ücretlerinde daha önce hiç görülmemiş artışlar yaşandı. Merkeziyetsiz bir kripto para borsası olan UniSwap üzerinde zaman zaman işlem ücretleri 100 doları aştı. Yükselen işlem ücretleri nedeniyle BSC gibi akıllı sözleşme platformlarına ve Polygon (MATIC) gibi ölçeklendirme çözümleri üreten projelere olan talep de arttı.

İlgili Haber:  Bitcoin Toparlanırken XRP'nin Düşüş Yaşamasının 3 Nedeni

Özellikle Polygon bu hafta giderek daha fazla benimsenme kazandı. Bunun arkasında aslında, Ethereum DeFi protokolü Aave’nin (AAVE) blockchain üzerindeki işlemleri nasıl bir sonraki zincirde tutulabileceğini başarıyla göstermesi var. Aave-Polygon işbirliği sayesinde 2 milyar doların üstünde likidite Aave protokolüne aktı. Son günlerde Ethereum işlem ücretlerindeki düşüşlerin bu gelişmeyle bağlantılı olup olmadığı ise netlik kazanmadı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Furkan
Furkan
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar