MATIC ve AAVE, Ethereum İşlem Ücretleri Konusunda Çözüm Üretmeyi Başardı

Önemli Gelişmeler

Furkan Uyanık
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Dünya çapında merkeziyetsiz finans (DeFi) projelerinin adaptasyonları son hız devam ediyor ve bununla birlikte kısa bir süre önce Polygon (MATIC) de, Ethereum’un ölçeklendirilmesi sorunu konusunda büyük bir adım attı.

DeFi sektörü, rüzgarı arkasına almış gibi görünüyor. Son yedi gün içerisinde DeFi protokollerinin toplam idare ettiği sermaye (Total Value Locked, TVL) 108.93 milyar dolardan 122.73 milyar dolara kadar yükseldi.

Bu büyümenin büyük bir kısmı Binance Smart Chain (BSC) ve Ethereum DeFi protokellerinden köken alıyor. Bu ikili piyasalardaki aslan payını oluşturuyor ve verilere göre DeFi piyasasındaki toplam TVL değerinin 107.2 milyar dolarlık kısmını temsil ediyorlar. Bu da tüm DeFi piyasalarının %87.35’ine denk geliyor.

MetaMask’ın Kullanıcı Sayısı Uçuşa Geçti

Bu hafta yeni rekorlar kıran isimler arasında yalnızca DeFi sektörü ve Ethereum yer almıyor. ConsenSys’in yayınladığı bir blog yazısında, kripto para cüzdanı MetaMask’in aylık 5 milyon aktif kullanıcı sayısına ulaştığı duyuruldu. Ekim ayında bu sayı yalnızca 1 milyon kullanıcı kadardı. MetaMask aslında sıradan bir kripto cüzdanı görevi görüyor. Ancak diğer cüzdanlar ile karşılaştırıldığında MetaMask’in gücü aslında, kullanıcıların kendi cüzdanlarına DeFi uygulamalarını entegre edebilmelerinde yatıyor.

MetaMask kullanıcı sayılarının bu kadar fazla artmasının nedeni ise birden fazla faktöre bağlanıyor. Merkeziyetsiz finans (DeFi) uygulamalarına karşı olan ilginin giderek artması ve NFT dünyasında yaşanan gelişmeler ile birlikte daha fazla yeni kullanıcı MetaMask’i kullanmaya başladı.

ConsenSys, bu durum için diğer bir neden olarak da, gelişmekte olan ülkelerdeki kullanıcıların sayısındaki artışı gösterdi.

Polygon (MATIC) Ethereum DeFi Projelerini Ölçeklendirdi

Ethereum ağlarındaki aşırı yüklenmeler ile beraber son aylarda Ethereum işlem ücretlerinde daha önce hiç görülmemiş artışlar yaşandı. Merkeziyetsiz bir kripto para borsası olan UniSwap üzerinde zaman zaman işlem ücretleri 100 doları aştı. Yükselen işlem ücretleri nedeniyle BSC gibi akıllı sözleşme platformlarına ve Polygon (MATIC) gibi ölçeklendirme çözümleri üreten projelere olan talep de arttı.

Özellikle Polygon bu hafta giderek daha fazla benimsenme kazandı. Bunun arkasında aslında, Ethereum DeFi protokolü Aave’nin (AAVE) blockchain üzerindeki işlemleri nasıl bir sonraki zincirde tutulabileceğini başarıyla göstermesi var. Aave-Polygon işbirliği sayesinde 2 milyar doların üstünde likidite Aave protokolüne aktı. Son günlerde Ethereum işlem ücretlerindeki düşüşlerin bu gelişmeyle bağlantılı olup olmadığı ise netlik kazanmadı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Uzmanlar Açıkladı: Bitcoin ve Dogecoin Arasındaki 3 Önemli Fark

2013 yılında bir şaka kripto parası olarak üretilen Dogecoin, geçtiğimiz günlerde 0.69 Dolarlık rekor bir seviyeye ulaştı. Peki, Bitcoin...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend