Mavi Yaka ile Beyaz Yaka Arasındaki Fark

“Mavi yaka” ve “beyaz yaka” terimleri, profesyonel iş yapan çalışanlardan ağır iş yapan işçileri ayıran mesleki sınıflandırmadır. Tarihsel olarak, mavi yakalı işçiler genelde mavi üniformalar giydiler ve ticari mesleklerde çalıştılar. Beyaz yakalı işçiler ise genellikle beyaz, düğmeli gömlek giymişlerdi. Ve ofis kabinlerinde çalıştılar. Mavi yakalı ve beyaz yakalı işçileri ayıran diğer hususlar gelir ve eğitim seviyesidir.

Mavi yakalı

Mavi yakalı işçiler emek işi yapar ve genellikle elleriyle fiziki olarak ağır işlerde çalışırlar. Mavi yakalı işler için gerekli olan beceriler mesleğe göre değişir. Bazı mavi yakalı mesleklerde resmi olarak eğitimli ve sertifikalı çok yetenekli personel gerekir. Bu işçiler arasında uçak mekaniği, tesisatçı, elektrikçi ve yapısal işçiler bulunmaktadır. Birçok mavi yakalı işveren, temizlik, bakım ve montaj hattı işleri gibi basit görevleri yerine getirmek için vasıfsız ve düşük vasıflı işçiler kiralamaktadır.

Beyaz yakalı

Beyaz yakalı işçiler genellikle bir ofis ortamında iş görevleri üstlenirler. Oldukça yetenekli ve resmi olarak eğitilmiş profesyonellerdir. Muhasebeciler, bankacılar, avukatlar ve emlakçılar gibi birçok beyaz yakalı işçiler, müşterilere profesyonel hizmetler sunmaktadır. Mühendisler ve mimarlar gibi diğer beyaz yakalı işçiler, işletmeler, şirketler ve devlet kurumlarına hizmet sunmaktadır.

Eğitim Seviyesi

Eğitim düzeyi, mavi yakalılar ve beyaz yakalılardaki büyük farktır. Beyaz yakalı olmak genellikle resmi eğitim gerektirir. Beyaz yakalı işçiler genelde en az bir lise diplomasına sahipken, en çok bir asistan, lisans, yüksek lisans veya mesleki diplomaya sahiptir. Marangozluk gibi vasıflı işlerde çalışan mavi yaka işçileri resmi mesleki eğitim alırken, bazı mavi yakalı işçiler mesleki becerilerini kazanırlar. Çoğu mavi yakalı meslek, temel iş görevlerini yerine getirmek için örgün eğitim almayı gerektirmez.

Kazanç

Beyaz yakalı işler çoğu mesleğe girmek için gereken eğitim seviyesi nedeniyle genellikle iyi ödeme yapar. Beyaz yakalı işçiler genelde maaş alırlar. Örneğin, ABD’de Mayıs 2009’dan itibaren avukatların ortalama yıllık ücreti, İşgücü İstatistikleri Bürosuna göre 113.240$’dı. Mali yöneticilerin medyan ücreti 101.190$ iken, inşaat mühendislerinin medyan ücreti 76.590$ idi. Bazı meslek mensupları maaş kazanmasına rağmen, mavi yakalı işler saat başı ücretlidir. Örneğin, Elektrik İstatistikleri Bürosuna göre, ABD’de elektrikçilerin Mayıs 2009 itibarıyla ortalama yıllık ücreti 47.180 dolardı. Kamyon sürücüleri 37.730 dolar kazandı. Temizlik görevlileri, zemin bakım işçileri ve otomobil mekaniği gibi diğer mavi yakalı işçiler, 2009 BLS ücret tahminlerine göre saatte ABD’de 10,56 dolardan 17,03 dolara kadar değişen medyan saatlik ücret aldılar.

Bir organizasyonda birçok işçi grubu olabilir; çalışanlar giydikleri elbisenin rengi ile ayırt edilebilir. Üniformalarının rengi, organizasyonda kendilerinin gerçekleştirdiği işi belirtir. Mavi yakalı işler, işi yapan kişinin el emeği yaptığı ve bir saatlik ücret aldığı işlerdir. İkinci tür iş, çalışanın ofis çalışması yaptığı ve sabit bir oranda maaş çektiği beyaz yakalı iştir.

İki iş arasındaki en büyük fark, beyaz yakalı işlerin düşük ücretli olmasıdır.

Mavi Yaka ile Beyaz Yaka Arasındaki Fark

KIYAS MAVİ YAKA BEYAZ YAKA
Anlam Fiziksel emek gerektiren bir iş, Mavi Yaka işi olarak bilinir. Masa başı çalışma gerektiren bir iş, Beyaz yaka işi olarak bilinir.
Renk Mavi Beyaz
Çalışma Yeri Fabrika veya sanayi bölgesi. Ofis
İşi yapan İşçiler Çalışanlar
Kazanç Gündelik Maaş
Ödeme Türü Saat başına Performans
İş gereksinimi Kas gücü Beyin
Ödeme Sıklığı Günlük Aylık

Mavi yaka ile beyaz yaka arasındaki fark özetle bu şekilde. Sizin de eklemek istedikleriniz varsa yorum bırakabilirsiniz.

Facebook Yorumları

Yorum yapın