McDonalds ve Burger King ünlü fast-food restoranlarıdır. Fast-food hızlı yiyecek, ayaküstü yiyecek demektir. Her iki restoran da 50 yılı aşkın fast-food işi içindedir.

İki restoranı karşılaştırdığımızda, McDonalds Burger King’den daha ünlü ve daha geniş bir ağa sahiptir.

İki hamburgeri karşılaştırdığımızda, McDonalds hamburgerlerinin Burger King hamburgerlerinden daha hafif olduğu görülebilir. Ayrıca McDonalds burgeri 100 gram ağırlığında iken, Burger King hamburgeri yaklaşık 120 gram ağırlığındadır.

Yağ içeriği olarak, Burger King hamburgerinin McDonalds’a kıyasla daha fazla yağ içerdiğini söyleyebiliriz. McDonalds hamburgeri yaklaşık 9 gram yağ içerirken, Burger King hamburgerinin yağ miktarı yaklaşık 12 gramdır.

İki restoranın servis hizmetinde de birçok farklılıklar vardır. McDonalds’ın hizmet politikası ile ilgili sloganı “Yiyecek her zaman sıcak olacak” şeklindedir. McDonalds restoranına gittiğinizde kaliteli bir hizmet alabilirsiniz. McDonalds’ta yemeklerin servis hızından çok servis kalitesine önem verilir. Bir çalışan bir kerede yalnızca bir sipariş alır ve yemek hazırlanır. İlk müşteriye yemek servisi yapıldıktan sonra sonraki müşteriye servis başlanır. Burger King ise müşteriye birçok seçenek sağlaması ile bilinir ve ayrıca daha hızlı hizmet vermeye odaklanır. Burger King hizmetiyle McDonalds hizmeti karşılaştırıldığında, Burger King daha hızlıdır.

Bir de her iki restoranın organizasyon yapısı içinde bazı farklılıklar görebilirsiniz. McDonalds’ta sipariş bir çalışan tarafından alınır ve yine aynı çalışan tarafından servis edilir. Ancak, Burger King’te, sipariş bir yerde alınır ve yiyecek başka bir yerde servis edilir.

McDonalds’ta yiyeceklerin seri üretimi yapılır. Örneğin, McDonalds’ta satın aldığınız hamburger önceden pişirilmiştir, siz sipariş ederken pişirilmez. Burger King’te hamburgere katılan malzeme sipariş alındıktan sonra eklenir.

Big Mac vs Whopper

Her iki restoranın da dünya geneli bilinen ikonik ürünleri vardır. McDonalds’ın en meşhur ürünü Big Mac, Burger King’in en meşhur ürünü Whopper’dır. Burger King’in her yıl 2.1 milyar Whopper sattığı, McDonalds’ın ise 550 milyon Big Mac sattığı speküle edilir fakat bu rakamlar doğrulanmış rakamlar değildir.

İlgili Haber:  Tek Bir Bitcoinle Kaç Tane Big Mac Satın Alabilirsiniz?

Whopper ilk kez 1957 yılında üretildi. Whopper çeyrek kiloluk alevli ızgarada pişirilen garnitürlü hamburgerdir.

Big Mac ise ilk kez 1967 yılında üretildi. Peynir, et ve garnitürden oluşan 3 katlı bir hamburgerdir. Big Mac’te taze soğan yerine kurutulmuş soğan kullanılır.

Whopper 630 kalori ve 35 gram yağa sahipken, Big Mac 550 kalori ve 29 gram yağ içerir.

Hangi hamburgerin daha çok beğenildiğini tahmin etmek biraz zor. Zira her iki ürünün de dünya genelinde bol miktarda alıcısı var. Burger King 2008 yılında yapımını gerçekle Whopper Virgins (Whopper Bakireleri) adlı belgeselinde her iki hamburgeri daha önce hiç tatmamış, yememiş insanların önüne bu hamburgerleri koyup hangisini daha çok sevdiklerini sorar. Belgeselde insanların daha çok Whopper’ı tercih ettiği görülür. Elbette bu belgesel Burger King tarafından yapıldığı için objektifliği noktasında soru işaretleri vardır.

Son olarak McDonalds’ın 2013 itibariyle dünya geneli 34.000 şubesi varken, Burger King’in 12.000 şubesi vardır.

McDonalds ile Burger King arasındaki fark özetle bu şekilde. Sizin de eklemek istedikleriniz varsa lütfen yorum bırakın.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın