25 Ocak 2022, Salı
-1 C
İstanbul

Meksika, 2024 Yılına Kadar Kendi CBDC’sini Piyasaya Sürecek

Yorum

2022’ye Dair Bir Takım Öngörüler

2022'ye kripto para piyasası kötü bir başlangıç yaptı. Her sene bir önceki yıl kendini yenileyemeyen, uzun vadede kullanıcıları ekosisteminde...

Hiperenflasyon ve Bitcoin

Twitter CEO'su Jack Dorsey Ekim 2021'de ilginç bir tweet atmış ve dünya geneli hiperenflasyonun her şeyi değiştireceğini ve kısa...

Arbitrum Faciası

Yazmasam olmazdı. Geçtiğimiz günlerde Ethereum'un katman 2 çözümü Arbitrum tam tamına 19 saatlik bir kesinti yaşadı. Bu 19 saat...

Kim Bu Web 3.0’ın Sahibi?

Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim; sahibi sen, ben ve halk değil. Yani en azından şimdilik. Web 3.0 ile ilgili Twitter başta...

Meksika, kendi merkez bankası dijital para birimini (CBDC) 2024 yılına kadar piyasaya süreceğini duyurdu.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Meksika Bankası (Banxico), kendi merkez bankası dijital para birimini (CBDC) 2024 yılına kadar piyasaya süreceğini duyurdu.
  • Banxico’nun piyasaya süreceği CBDC, muhtemelen Meksika Pezosu fiyatına sabitlenecek ve dijital bir defter üzerinde yönetilecek.

Meksika Bankası, Twitter’dan yaptığı açıklamada kendi merkez bankası dijital para birimini (CBDC) 2024 yılına kadar piyasaya süreceğini duyurdu.

Binance indirim kodu

Meksika Bankası, CBDC Planlarını Doğruladı

Orijinal olarak İspanyolca yazılan tweete göre Banxico (Meksika Merkez Bankası), 2024 yılına kadar dolaşıma girmesi planlanan CBDC’si üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Meksika Bankası ayrıca bu kararın ülkedeki finansal katılımı artıracak çok önemli bir adım olduğunu belirtti. Merkez bankasına göre “söz konusu yeni teknolojiler ve yeni nesil ödeme altyapısı” finansal katılımın artırılması için son derece önemli.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank

Banxico’nun piyasaya süreceği CBDC, muhtemelen Meksika Pezosu fiyatına sabitlenecek ve dijital bir defter üzerinde yönetilecek.

CBDC Araştırmaları Artıyor

Merkez bankası dijital para birimi (CBDC) terimi, fiat para biriminin “sanal” biçimini ifade eder. CBDC konsepti, finansal kapsayıcılık sunması ve maliye politikalarının uygulanmasını basitleştirmesi sayesinde son zamanlarda önemli bir popülerlik kazandı. Atlantik Konseyi’nin yeni CBDC araştırmasına göre, GSYİH’nın %90’ından fazlasına sahip ülkeler CBDC’leri uygulama fikrini ciddi şekilde araştırıyor.

Meksika, 2024 yılına kadar CBDC’leri başlatma planlarını onaylayarak, Hindistan, Nijerya ve Çin gibi CBDC’leri tanıtma sürecinde olan diğer önde gelen ülkelere katılacak. Geçtiğimiz günlerde İngiltere Bankası da kendi CBDC’sini 2030’a kadar başlatabileceğini açıklamıştı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar
Send this to a friend