10 Ağustos 2022, Çarşamba
28.9 C
İstanbul

Meksika, 2024 Yılına Kadar Kendi CBDC’sini Piyasaya Sürecek

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Meksika, kendi merkez bankası dijital para birimini (CBDC) 2024 yılına kadar piyasaya süreceğini duyurdu.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Meksika Bankası (Banxico), kendi merkez bankası dijital para birimini (CBDC) 2024 yılına kadar piyasaya süreceğini duyurdu.
  • Banxico’nun piyasaya süreceği CBDC, muhtemelen Meksika Pezosu fiyatına sabitlenecek ve dijital bir defter üzerinde yönetilecek.

Meksika Bankası, Twitter’dan yaptığı açıklamada kendi merkez bankası dijital para birimini (CBDC) 2024 yılına kadar piyasaya süreceğini duyurdu.

Binance indirim kodu

Meksika Bankası, CBDC Planlarını Doğruladı

Orijinal olarak İspanyolca yazılan tweete göre Banxico (Meksika Merkez Bankası), 2024 yılına kadar dolaşıma girmesi planlanan CBDC’si üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Meksika Bankası ayrıca bu kararın ülkedeki finansal katılımı artıracak çok önemli bir adım olduğunu belirtti. Merkez bankasına göre “söz konusu yeni teknolojiler ve yeni nesil ödeme altyapısı” finansal katılımın artırılması için son derece önemli.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Banxico’nun piyasaya süreceği CBDC, muhtemelen Meksika Pezosu fiyatına sabitlenecek ve dijital bir defter üzerinde yönetilecek.

CBDC Araştırmaları Artıyor

Merkez bankası dijital para birimi (CBDC) terimi, fiat para biriminin “sanal” biçimini ifade eder. CBDC konsepti, finansal kapsayıcılık sunması ve maliye politikalarının uygulanmasını basitleştirmesi sayesinde son zamanlarda önemli bir popülerlik kazandı. Atlantik Konseyi’nin yeni CBDC araştırmasına göre, GSYİH’nın %90’ından fazlasına sahip ülkeler CBDC’leri uygulama fikrini ciddi şekilde araştırıyor.

Meksika, 2024 yılına kadar CBDC’leri başlatma planlarını onaylayarak, Hindistan, Nijerya ve Çin gibi CBDC’leri tanıtma sürecinde olan diğer önde gelen ülkelere katılacak. Geçtiğimiz günlerde İngiltere Bankası da kendi CBDC’sini 2030’a kadar başlatabileceğini açıklamıştı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar