Meksikalı Milyarderden Dev Adım: Bankasına Bitcoin Kabul Edecek!

Önemli Gelişmeler
blank
Furkan Uyanık
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Meksikalı milyarder Ricardo Salinas Pliego Bitcoin kullanımı ile ilgili övgü dolu sözcüklerde bulundu ve bankasının Bitcoin kabul etme younda işlemlere başladığını duyurdu.

blank

Aynı zamanda Banco Azteca’nın da sahibi olan, Meksika’nın en zengin üçüncü insanı Salinas, Twitter üzerinden Michael Saylor’a verdiği cevabında şöyle dedi: “Tabii ki Bitcoin kullanımını öneriyorum. Ben ve bankam Meksika’da Bitcoin kabul eden ilk banka olma yolunda uğraş veriyoruz. Daha fazla detay isterseniz beni Twitter hesabımdan takip edebilirsiniz.

blank

Michael Saylor, Salinas’ın “Bitcoin’in her yatırımcının portföyünde olması gerektiğini söylediği ve itibari para birimlerini dolandırıcılık ve kokuşmuşlukla suçladığı” videosunu alıntılamıştı.

Salinas’ın Serveti Bir Yılda 5 Katından Fazla Arttı

Bir Bitcoin aktivisti olan Salinas, geçtiğimiz yıl likit portföyünün %10’unu Bitcoin’de tuttuğunu açıklamıştı. Meksikalı milyarderin perakende hisseleri, bankacılık ve yayıncılık işlerini de kapsayan serveti bu yıl içerisinde 2.8 milyar dolardan 15.8 milyar dolara çıkmıştı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Bitcoin Pazar günü %7.3 yükselerek 33.578 dolara çıktı. Kripto para Nisan ayında ise 63.410 dolar ile kendisine ait tüm zamanların en yüksek fiyat rekorunu kırmıştı. Bu düşüşün en büyük sorumlusu olarak Çin görülüyor. Çin ülkedeki kripto paralar ile ilgili hizmetleri yasaklayarak endüstriyi kendisine göre yeniden şekillendirme amacı güdüyor.

Kripto paralardaki düşüş dalgası Mayıs ayında Elon Musk’ın, CEO’su olduğu Tesla şirketinin artık elektrikli otomobil satışlarında Bitcoin’i bir ödeme yöntemi olarak kullanmayacağını açıklamasından sonra gerçekleşmişti. Daha önceleri sıkı bir kripto para savunucusu olduğu bilinen Elon Musk, aniden fikir değiştirip Bitcoin madenciliğinde fosil yakıtların çok fazla kullanılasını gerekçe göstermişti. Araştırmalara göre Bitcoin madenciliğinin önemli bir kısmı, enerji kaynağı olarak sıklıkla kömür gibi fosil yakıtların kullanıldığı Çin’de gerçekleşiyor. Çin ise Haziran ayında bu kripto para madenciliği tesislerinin adeta tepesine bindi. Çin’deki kripto para madenciliği tesisleri bir bir kapanırken bu madencilerin yeni durağı hakkında ise çok sayıda tahmin bulunuyor. ABD’nin Teksas ve Miami bölgelerindeki yerel yetkililer bu kripto para madenciliği şirketlerine sahipliği yapmaya gönüllü olduklarını söylemişlerdi.

Elon Musk Bitcoin ile otomobil satışlarının tekrardan başlayabilmesi için Bitcoin madenciliğinin en az yarısının yenilenebilir enerji kaynaklarıyla yapılması gerektiğini şart koşmuştu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Bitcoin Madenciliği Şirketi Genesis Yatırım Turunda 125 Milyon Dolar Topladı

Çin’in ülkedeki Bitcoin madencileri ile ilgili sert önlemler almasının ardından diğer ülkelerdeki madenciler durumu fırsat bildi. Bununla birlikte Genesis...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend