3 Aralık 2022, Cumartesi
9.6 C
İstanbul

Merkez Bankaları Değişimin Eşiğinde

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

CBDC dayanılmaz yıkıcı bir güç olarak, yerleşik bir çözüm olmasa da, en azından bir konsept olarak devam ediyor. Konsept, birçok merkez bankası çevresinde kendisine yönelik muhalefetin çoğunu ezdi. Merkez bankacıları bir kâğıt telaşı ile serbest bırakılıyor. Çoğu, CBDC’ye elimizdeki en yakın benzetme merceğinden bakıyor: nakit. Nakit paranın ötesindeki farklılıklar ve olasılıklar odaklandıkları şeydir. Başka bir deyişle, paranın erdemlerini teşvik etmek ve zararlı etkilerini bastırmak istiyorlar. BIS tarafından diğer birçok etkili merkez bankasıyla işbirliği içinde yayınlanan bu rapor bir istisna değildir.

Binance indirim kodu

“Kullanıma hazır” bir CBDC çözümü olmayacak olsa da, merkez bankacıları arasında bilgi ve kaynakları bir araya getirmek iyidir. Birkaçının korkularının çoğunu engellemesine izin vermemek de önemlidir.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Nakit paranın fizikselliği ve salgın sırasında azalan kullanımı durumu yönlendiriyor. Banknotları yazdırma, dağıtma, sabitleme ve nihayetinde değiştirme maliyetleri de karşılaştırmada yer alıyor. Nakit faiz oranının sıfır alt sınırı (ZLB) ve nakit anonimliği genellikle CBDC’de üstesinden gelinmesi gereken engeller olarak görülüyor.

Bazı teorisyenler, Müşterinizi Tanıyın / Kara Para Aklamayı Önleme ve merkez bankacılarının CBDC için arzu ettiği diğer düzenlemelerin bu yeni para biçimine otomatik olarak uygulanmadığını belirtmişlerdir. CBDC henüz mevcut olmadığından bu yeni para biçimini yöneten hiçbir yasa yoktur.

Bu, her ülkenin yasa koyucularının üstesinden gelmesi gereken bir zorluktur. Yasama gündeminin ilk maddesi, CBDC’nin yasallığını ve yasal ihale olarak konumunu güçlendirmektir. Bu, mevcut yasalara veya bunu ele almak için özel olarak hazırlanmış yeni yasalara dayanabilir. Merkez bankaları ortak bir pozisyon bulmak ve siyasi anlamda CBDC’nin amacını ilerletmek için bir araya geliyorlar.

Bu gruptaki merkez bankaları: Bank for International Settlements (BIS) raporu hazırladı. Bu, grup ülkelerin ilk işbirliği. Grubun G-7 ülkelerinin merkez bankalarını ve İsviçre ve İsveç’i temsil ettiği unutulmamalıdır. Bu grup, küresel GSYİH’nın önemli bir bölümünü oluşturmaktadır.

Çin Halk Bankası (PBOC) bu grupta yer almıyor. Ancak PBOC, BIS’in bir üyesi olduğu için özünde mevcuttur. PBOC, dijital bir yuan için deneme ve pilot uygulamaların ileri aşamalarında; ayrıca, ödeme ayağının dijital yuan olabileceği BSN adı verilen bir dijital pazar için destek altyapısı inşa ettikleri bildiriliyor. Sahadan gelen raporlar zaman zaman dijital bir yuan cüzdanına ve özelliklerine dair kısa bilgiler veriyor. Dijital yuan pilotu, sistemdeki bazı zorlukları şimdiden aştı.

Hiç şüphe yok ki, dijital yuan ve Libra da merkez bankalarının kafasında. Herhangi bir merkez bankasının rolü, vatandaşlarının ekonomik istikrarı ve refahı için çalışmaktır. Paranın bir hesap birimi, bir değer deposu ve bir ödeme yöntemi olarak özellikleri, büyük ölçüde merkez bankalarının üzerinde çalışmak zorunda oldukları şeydir. Bununla birlikte, özellikle perakende dijital alandaki bir ödeme aracı olma işlevi Çin gibi bir ülkede bile özel aktörler tarafından kontrol edilir.

CBDC’nin temel mantığı, esneklik ve finansal katılım için özel ödeme ağlarıyla etkileşime girecek, ancak onlardan ayrı kalacak, merkez bankaları tarafından kontrol edilen esnek ve tamamlayıcı bir dijital ödeme sistemi sağlamaktır. Nakit kullanımı, salgın nedeniyle hız kazanıyor; sadece merkez bankasının sorumluluğunda olan dijital perakende alternatifi yoktur. Toptan bankacılıkta, merkez bankası rezervleri, yalnızca birkaç kişiye sunulan sınırlı bir dijital alternatif olarak düşünülebilir, burada bile rezervlerin eşler arası dolaşımı yoktur. CBDC ve ona eşlik eden rayların oluşturulması bu boşluğu giderecektir.

CBDC’nin, ihraçlarını kontrol eden merkez bankasının bir yükümlülüğü olması gerektiği, sentetik CBDC (sCBDC) olarak bilinen varyantı dışlar. sCBDC, merkez bankası rezervlerinin tam desteğiyle ticari bir banka tarafından çıkarılan bir tür para birimi olacaktır. Bu CBDC’yi çağırmaya karşı başlıca iki argüman vardır; biri bir merkez bankasının doğrudan sorumluluğu değildir; iki, genişlemeci para politikası sCBDC kullanılarak uygulanamaz. Rapor, sentetik CBDC’lerin CBDC’ler olmadığını açıkça ortaya koymaktadır.

İlgili Haber:  Genç İngiliz Yatırımcıların Yarısı Kripto Para Alım Satımı Yapıyor

Mevduat hesapları yoluyla ticari bankacılık para arzına yönelik zorluk, CBDC’lere uçuşla tehlikeye girebilir. Ayrıca, bu negatif faiz oranı ortamında CBDC’ler için geçerliyse, faiz oranları yoluyla para politikasının aktarımı da sıfır alt sınırı tarafından engellenebilir. Bunlar ilgili etkilerdir. Diğeri ise nakit anonimliğinin öykünmesidir. Bu endişelerin ele alınması gerekiyor. Bazı öneriler ve DCEP cüzdanları bunu katmanlı bir hibrit model kullanarak çözer.

Birden fazla merkez bankasının olduğu böyle bir ortamda, sınır ötesi ödemeler ve birlikte çalışabilirlik en önemli endişelerdir. CBDC’nin sınır ötesi tutulması, dolarizasyondan kaynaklananlara benzer bozulmalara neden olabilir. Bu sefer, CBDC’lerin dijital doğası nedeniyle yayılmasında çok hızlı olabilen dijital dolarizasyon diyebiliriz. Birlikte çalışabilirlik söz konusu olduğunda, bankalar genellikle ISO20022 mesajlaşma standardına başvururlar. Mevcut tüm standartların bir birleşimi olan standart mesajların geliştirilmesi için bir yöntemdir, eşlik eden bir veri sözlüğü ile xml’ye dönüştürülür.

Diğer hususlar, öngörülemeyen hatalar veya siber korsanlık nedeniyle CBDC sisteminin hızlı bulaşması ve lekelenmesidir. Bu tür olasılıklara karşı uygun teknik ve yönetişim destekleri sağlanmalıdır. Açıktır ki, herhangi bir CBDC sistemi laboratuvarda ve sahada kapsamlı testler yapılmadan piyasaya sürülmeyecektir. Günümüzde, sürekli izleme ve otomatik devre kesiciler, santraller gibi çekirdek sistemlerde bile sıklıkla kullanılmaktadır. Bunlar sonradan eklendi, CBDC ile bu yöneticiler zemin seviyesinde tasarlanabilir. Geri kazanım ve tazminat için diğer garantiler sistemin bir parçası olabilir.

Bu rapor öncelikle teknoloji uzmanı olmayanlar tarafından yazılmıştır. İşte bunu kanıtlayacak bazı ifadeler: Bir CBDC’nin özellikleri ekonomistlerin doğal evi olmasına rağmen, CBDC’nin tasarım ve mimari ekibi, özellikle ölçeğe duyarlı olanlar olmak üzere, ölçekli üretim sistemleri oluşturan deneyimli teknoloji uzmanlarını içermelidir. Bu makaleyi oluşturan ekip çoğunlukla iktisatçılardan oluşuyor.

“Herhangi bir CBDC ve onun temelindeki sistem, tasarım seçenekleri için rekabet eden baskılarla karşı karşıya kalacaktır (örneğin, hızlı işleme ve daha güçlü güvenlik, bu da işlem süresini artırır).” Bu bir değiş tokuş değildir, herhangi bir CBDC sisteminin her şeyden önce güvenli olması gerekir; hacklenmiş bir CBDC değersizdir ve muhtemelen uzun süre lekelenmiştir. Bir diğeri: “Buradaki bir başka pratik düşünce, şu anda merkezi bir defter kullanarak faiz hesaplamanın ve ödemenin daha kolay olmasıdır”, bunu DeFi’nin yaratıcılarına ve orada meydana gelen devrime söyleyin. Faiz ödemelerinin otomasyonu, dağıtılmış bir şekilde gerçekleşebilir, aslında bu, ölçeklendirmeye daha uygun olabilir.

Tüm bu ödünleşmeler, nihayetinde dağıtılmış defter teknolojisinin mi yoksa merkezi bir defterin mi kullanılması gerektiğine bağlıdır. Blockchain kullanıp kullanmasa da sistemin dağıtılması gerektiği açıktır. Sistem ayrıca uçlara kadar uzanmalı ve sistemin bilgi işlem ve depolama gücünü bir bütün olarak kullanmalıdır. Cep telefonları ve akıllı kartların birçok özelliği vardır. CBDC’yi koruyan dijital cüzdanlar, sistemin temel bir parçasıdır. Kameralı telefonlar, konum sensörleri, ivmeölçerler, güvenli bilgi işlem alanları ve diğer özellikler tam olarak kullanılmalıdır. Perakende ödemeleri için basit kullanım durumları, depolanmış değerli kartlar kullanılarak veya kriptografi gömülü akıllı kartlarla mümkün olmalıdır.

Bağlı ve bağlantısız ayarlarda, CBDC’nin eşler arası değişimini tehlikeye atan herhangi bir tasarım atılmalıdır. Ücretlendirme (faiz oranları), anonimliğe izin verme vb. Limitler, blockchain tabanlı olsun ya da olmasın dağıtılmış bir sistem yapısı aracılığıyla uygulanabilen, kademeli bir sistem aracılığıyla yanıtlanabilen sorulardır.

Analiz felci gerçektir. Karmaşıklıktan korkmayın, ele alınabilir. Deneyler, laboratuvarlar, sanal alanlar oluşturun. Teknoloji uzmanları ne derse desin, tüm teknik sorunlar çözülmez. Ortaya çıkacak etkilerden kaçınılmaz. Bu etkilere tepki vermek için istikrarlı ve çevik yönetişim yapılarına ihtiyaç vardır. Başarısızlık, en azından küçük olanlarda tolere edilmelidir.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar