15 Ağustos 2022, Pazartesi
22.6 C
İstanbul

Merkez Bankalarına CBDC Stratejilerini Düşündüren Ne?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Merkez bankalarında ve yatırım bankalarının uzun vadeli sakinleri arasında blockchain ve CBDC için şüpheli görüşler hakim. Doksanlı yılların sonlarında birisi onlarla internet hakkında konuşmayı denemiş olsaydı, ellerini sertçe sallayarak onları kovarlardı. Alanın koruyucularından biri de Bilgi Teknolojileri departmanlarıdır. Elde ettikleri pozisyonlar, yıllar boyunca BT Operasyonlarında çalışmaktan kaynaklanıyor. İş Sürekliliği Planları (BCP) da dahil olmak üzere yıllar içinde kurulan süreçleri savunuyorlar. Elbette tüm bu planlar ABD’de Mart 2020’de bir hafta içinde desteklendi.

Binance indirim kodu

Bank of International yerleşimleri, Ocak 2019’da CBDC üzerine bir anket düzenledi. Anket, merkez bankalarının muhafazakarlığını ve iki yıl önce herkesin değişimi yeniden ve derinlemesine düşünmek için bolca vakti olduğunu yansıtıyor. Bankalar çok para kazanıyordu. Merkez bankaları nihayet 2008 krizinin gölgesinden çıkıyordu. Finans mühendisliğ öncülüğünde ticari bankalar çılgına döndü. Merkez bankaları ise bu mantıksız coşkuyu teşvik etmekle meşguldü. Tabii ki, birçok finans başkentinde ve merkez bankasında bu, kemer sıkma gibi tanıdık mecazlara dönüşlü bir geri çekilme ile sonuçlandı. İyi performans gösteren ekonomiler, gevşek ekonomik politikaları olan ekonomilerdi. Dahası, pandeminin serbest bıraktığı daha gevşek politikalar, 2008’deki sahneye benzer şekilde %1’in sahip olduğu varlıkları satın aldı.

Binance indirim kodu

Odak, pandemi vurulmadan önce CBDC üzerinde kaymaya başladı. Sözü geçen anketin Ocak 2020 tarihli bir sürümü, ankete katılan bankaların %80’inin bir CBDC üzerinde çalıştığını gözler önüne serdi Bu oran, ilk ankette %70’ti. Pandemiden sonra, merkez bankalarının konuya daha fazla ilgi gösterdiği görülüyor. Ayrıca, CBDC’ye yönelik tutumda büyük bir değişime işaret eden CBDC tasarımının ayrıntıları hakkında çok fazla tartışma yapıldı. Avrupa Merkez Bankası’nın ilgilendiği, Fed’in CBDC’leri aktif olarak araştırdığı ve MIT ile ortaklık kurduğu makalelerde yayınlandı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Kore, Japonya ve Avustralya Bankalarından Örnekler

Kore Bankası, Ocak 2019’da CBDC aleyhinde bir makale yayınlamıştı. Merkez bankası ile doğrudan faiz getiren hesapta bir CBDC ile rekabet halinde ticari banka mevduatları üzerindeki etkiye bakan bir parasal genel denge modeli çalıştırıldı. Sonuç, CBDC’nin bir banka paniği olasılığını artıracağıydı. Dolayısıyla para arzını ve ulusun parasal istikrarını tehdit edeceği anlaşıldı. Bu nedenle, böyle bir CBDC oluşturmanın tehlikeli olacağı kanaatine varıldı. Rezervlerdeki düşüşün darbesi, CBDC’nin ticari bankalara son kredi veren olarak Merkez Bankası tarafından kredilendirilmesiyle dengelenebilir. Yapılan analiz, normal bir mevduat hesabıyla karşılaştırılabilir bir ücret ile CBDC’ye geçiş yapan bireylerin teşviki dahil olmak üzere birçok varsayımda bulunuyor.

İlgili Haber:  Pekin, Dijital Para Birimlerini Küresel Finansta "Yeni Savaş Alanı" Olarak Görüyor

Japan's central bank is out of control and must be tamed

Şubat 2019’da Japonya Merkez Bankası da aynı senaryoyu takip etti. Banka işlemlerinin olasılığıyla para politikası üzerindeki kötü etkilere ek olarak CBDC’lerde mahremiyetin ticari ödeme sistemlerindeki ağ etkilerini bir şekilde tehlikeye atacağına dair tuhaf bir yorum. Japonya Merkez Bankası CBDC’lerin, ödeme sistemlerindeki verimliliği ve yeniliği azaltarak özel operatörlerden gelen verileri tükettiğini bir argüman olarak öne sürmüştü.

Avustralya davası daha da çarpıcı. Ekim 2020’de yayınlanan bir makalede, Avustralya Merkez Bankası (RBA), Avustralya’da genel amaçlı bir CBDC oluşturulması sürecinin hala devam ettiğini belirtti. Açıklamaya göre hala yaygın olarak mevcut olan nakit, bir ödeme aracı olarak kabul edilmektedir. Haneler ve işletmeler de modern, verimli ve esnek bir ödeme sistemi ile iyi bir şekilde hizmet vermektedir.

Kasım ayında RBA, dağıtılmış defter teknolojisini (DLT) kullanarak, CBDC’nin toptan satış biçiminin potansiyel kullanımını ve sonuçlarını keşfedeceklerini söyleyen bir basın bülteni yayınladı. 2021’in ilk çeyreğine kadar POC, Ethereum’daki sendikasyon kredisinin yaşam döngüsünün atomik yerleşimini araştıracak. POC, atomik teslimata karşı ödemede dlt tabanlı uzlaşmanın sonuçlarını, CBDC ve finansal varlıkların diğer potansiyel programlanabilirlik ve otomasyon özelliklerini keşfetmek için kullanılacak.

Japonya ve Kore merkez bankaları, 2021’in başlarında tamamlanacak olan POC’ler ve MVP’ler için bir yol haritası açıkladı.

CBDC Oyununda Rüzgarı Değiştiren Ne Oldu?

Bu bankaların CBDC’ler konusundaki rotasını tersine çeviren nedir? Sadece bir tahminde bulunabiliriz. Japonya’da bankanın yeni bir kıdemli üyesinin yeniliği tercih ettiği söyleniyor. Bu durum, onların stratejisini değiştirmiş olabilir. Çin’den etkilenmiş olduğu düşünülen Avustralya da şimdilerde MVP’nin ileri aşamalarında.

Durumun ekonomik ve teknik analizine rağmen; zamanı gelen bir fikir durdurulamaz. Teknik strateji, kendine güvenmek ve herkese fayda sağlayan çözümler yaratmak için en üst seviyeden gelen direktifler şeklinde belirlenir. Tıpkı Çin örneğinde olduğu gibi. Dijital piyasaların entegre bir ödeme yolu şeklinde yeniden yapılandırılması için dijital bir nakit formunun güvenli ve gerekli olduğunun kabul edilmesi merkez bankalarınca anlaşılmaya başladı. Onlar da buna göre hareket ediyorlar.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Harun Karagülle
Harun Karagülle
İstanbul'da yaşıyor, işletme bölümü son sınıf öğrencisi.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar