Birçok Merkez Bankası, en başında Merkez Bankası dijital para (CBDC) birimini serbest bırakan bankalardan olmadıkları için hallerinden gayet memnun. Onların bu tutumu, dijital paranın çok sayıda bilinmeyene sahip riskli bir teklif olmasından kaynaklıydı. Yani bir çeşit ateşli bir kavgaya katılmadan önce durup ortamı koklamayı tercih ettiler. Bir başka husus ise belirlilikti, gelişmekte olan pazar ve gelişmekte olan ekonomilerin öncelikle kızartması gereken başka balıkları vardır, bir Merkez Bankası dijital parası muhtemelen gündemindeki son öğelerden biridir. Gelişmiş ülkeleri birdirbir oyununa dahil etmek için kullanılan Merkez Bankası dijital parası için yapılması gereken zorlayıcı bir durum var. Bu, Bahamalar’dan Karayipler’e, Jamaika’dan Marshall Adaları’na kadar Merkez Bankası dijital parası ile ilgili faaliyetlerde belirgindir.

Binance indirim kodu

Önde gelen yazarlar tarafından yayınlanan yakın tarihli bir makale, açık bir ekonomi ortamında Merkez Bankası dijital parası konusunu ele almaktadır. Diğer iki varsayım ise, Merkez Bankası dijital parasının sahiplerini ödüllendirmesidir; ödül kelimesi faiz getiren senetleri ifade etmektedir. Böyle bir faiz negatif olduğunda, ödül kelimesi karışıklığa neden olabilir. Başka bir varsayım da, bir ülkeye ait Merkez Bankası dijital parasının, başka bir ülkede de kullanılabileceğidir. Bunların hepsi bir Merkez Bankası dijital parasının spesifik özelliklerine bağlıdır. Ekonomistler onlara teknik özellikler diyor; fakat bir teknoloji Uzmanı için bunlar sadece basit özelliklerdir.

Binance indirim kodu

Özetlemek gerekirse makale, yerli digital paraya sahip bir ülke ve yerli dijital paraya sahip olmayan yabancı bir ülke (veya ülkeler) açık bir ekonomisinde hakkı verilen bir yerli dijital paraya hitap ediyor. Açık ekonomiler, herhangi bir yasal kısıtlama olmaksızın ülkeler arasında yerli dijital paranın serbest dolaşımına sahiptir. Simülasyonda kullanılan model, bir yerli dijital para özelliklerinin (ölçeklenebilirlik, likidite, güvenlik, ücretlendirme) kendi ülkesinde bir verimlilik şoku sırasında ortaya çıkarılan bir faiz oranı paritesine neden olabileceği sonucuna varmaktadır.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

İlgili Haber:  Bitcoin Toparlanırken XRP'nin Düşüş Yaşamasının 3 Nedeni

Bu makaledeki fikirler, özellikle Çin Halk Bankası tarafından DCEP’nin yakında piyasaya sürülmesi ışığındayken, tüm Merkez bankalarında tartışma konuları olmalıdır. Çin, kelimenin birçok anlamında açık bir ekonomi değildir, ancak yerli para birimlerinin kontrolünü yavaş yavaş azaltmaktadır.

Bu bir simülasyonun sonucu, çünkü ekonomi bir sosyal bilim, bunlar fizik denklemleri gibi değil. Aslında, simülasyonlar ve klasik ekonomik teori kullanılarak son yirmi yılda enflasyonla ilgili kaçırılmış tahminler, gerçek dünyanın karışık bağımlılıkları ve bilinmeyen nedenselliği ile modellemenin ne kadar zor olduğunu göstermektedir.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?